Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kocaköycancel
Diyarbakırcancel

Diyarbakır Kocaköy Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Kocaköy Satılık Konut Arayanlara İlçeye Özel Bilgiler

Emlakjet.com her gün yeni ev arayan binlerce kişinin aradıkları evi en hızlı ve en konforlu şekilde bulabilmesini sağlamaya devam ediyor. Aradığınız evi bulmadan önce istediğiniz kriterler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için artık ilçe rehberlerimiz sizlerle. Kocaköy satılık konut arayışında olanlar için ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz ilçe rehberimiz ile ilçenin genel bilgileri, nüfusu, mahalleleri, iklimi, ulaşım koşulları ve konut satış piyasasıyla ilgili her şey sizlerle buluşuyor.

Kocaköy, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır iline bağlı, il merkezine 70 kilometre uzaklıkta yer alan bir ilçesidir. İl merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır. Ambar Çayı’nın suladığı topraklarında tarım, elverişsiz bölgelerinde ise hayvancılık yapılarak ekonomik geçim sürdürülmektedir. İlçede yaşayanların temel geçim kaynağı nar bahçeleridir. Bahçe ziraati, pamuk, tütün ve küçükbaş hayvancılık diğer ekonomik faaliyetlerdir. Diyarbakır ilinin en az nüfusa sahip ikinci ilçesidir. Diğer ilçelere göre çok daha az gelişmiştir. Coğrafi konum bir şehrin toplumu devlet ve bireysel hayatını şekillendiren en önemli etkenlerden birisidir. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. Antik döneme kadar uzanan kalıntılar bulunan Kocaköy’ün Diyare Malan mevkiinde 7000 yıllık harabelere rastlanmaktadır. Doğu ve batı bölgelerinde Karar mağaraları vardır. Ambar vadisinde kaya mezarları bulunmaktadır. Ambar köyünde de Asur, Hitit, Urartu döneminden kalma höyükler bulunmaktadır. 

Karasal iklimin etkili olduğu Kocaköy’de kış mevsimi soğuk ve yağışlı, yaz mevsimi ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Kocaköy Satılık Konut Düşünenler İçin İlçenin Nüfus ve İdari Bilgileri

2019 yılı TÜİK verilerine göre Kocaköy ilçesi, Diyarbakı’ın en az nüfusa sahip 2. ilçesidir. Şehrin nüfusu 16.679’dur. Bu sayının yüzde 48,86’sı kadın, yüzde 51,14’ü erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 264 kilometrekare, rakımı ise 960 metredir. Kocaköy’de satılık ev tercihi yapmak isteyenlerin tercih edebileceği toplam 22 mahalle vardır. Bu mahallelerin isimleri şöyledir; Yenişehir Mahallesi, Ambar Mahallesi, Yazıköy Mahallesi, Tepecik Mahallesi, Şeyh Şerafettin Mahallesi, Arkbaşı Mahallesi, Boyunlu Mahallesi, Şerifoğulları Mahallesi, Bozbağlar Mahallesi, Şaklat Mahallesi, Kokulupınar Mahallesi, Bozyer Mahallesi, Çakmaklı Mahallesi, Suçıktı Mahallesi, Hacı Reşit Mahallesi, Çaytepe Mahallesi, Kaya Mahallesi, Çayırlı Mahallesi, Gözebaşı Mahallesi, Günalan Mahallesi, Eyüpler Mahallesi ve Gökçen Mahallesidir. 

Kocaköy Satılık Konut Piyasa Bilgileri

Emlakjet Bölge Raporu 2020 yılı Ocak ayı verilerine göre Diyarbakır il genelindeki tüm satılık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

  • Konutun ortalama yaşam alanı 170 metrekare,
  • Metrekare birim satış ücreti en az; 796 TL,
  • Metrekare birim satış ücreti en fazla; 1.831 TL,
  • Ortalama konut satış fiyatı; 219.300 TL’dir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Satın alacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, satış işlemlerini gerçekleştirmemeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen sahibinden Diyarbakır Kocaköy’de satılık köy evi ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

1 Temmuz 2022

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

30 Haziran 2022

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.