Emlakjet

KKTC Satılık Ev

araması için 539 ilan bulundu
search
KKTCcancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Kıbrıs Satılık Konut Arayanlar İçin Önemli Bilgiler

Kıbrıs satılık konut arayışınızda, yalnız değilsiniz. Aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını, Kıbrıs’a dair çok çeşitli bilgiye yer verdiğimiz bu yazıda topladık. Kıbrıs adasının %36.5’ini kaplayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yüzölçümü 3.355 kilometrekaredir. Ülkenin başkenti Lefkoşe’dir ve bölge nüfusunun %98’ini Türkler oluşturmaktadır. Ada’da Akdeniz iklimi hakimdir. Bu sebeple yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise serin geçer. Kar yağışı oldukça nadir görülür. Kuzey Kıbrıs sahip olduğu doğal güzellikleri ile yaz turizminin vazgeçilmez bir noktası haline gelmiştir. Uzun sahilleri ve temiz denizi ile birçok turistin ilgisini çekmektedir. KKTC ekonomisi 2000’li yılların başından itibaren ciddi bir büyüme göstermiştir. Ancak yine gayrisafi milli hasılanın %32’sini Türkiye’den gelen ekonomik yardımlar oluşturmaktadır. KKTC’nin bağımsızlığı, Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından kabul edilmemiştir. 

 

Kıbrıs Satılık Konut Düşünenler Bölgenin Kısa Tarihi 

Kıbrıs satılık ev arayışı içerisinde olanlar, bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Tarih boyunca birçok ulusun egemenlik sürdürdüğü bölgede Antik Mısırlar, Hititler, Fenikeliler, Asurlar Persler ve Romalılar yaşamıştır.1489 yılında Venediklilerin eline geçen ada 1571 yılında II.Selim döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. Fetihin ardından, Karaman’dan bölgeye Türkler göç ettirilmiştir. Çok uzun yıllar Osmanlı hakimiyeti altında kalan bölge, 93 Harbi sırasında, Osmanlı Devleti tarafından Birleşik Kralık’a kiralanmıştır.1960’ta  Çıkan ayaklanmalar ve isyanlar neticesinde Rum ve Türklerin birlikte yönettiği bir Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuştur. Ancak Rum tarafının, Türkler’i adadan çıkarmak adına silahlı bir etnik temizleme faaliyetine girişmesi Türkiye Cumhuriyeti’ni harekete geçirmiştir. 1974 Yılında yapılan askeri bir harekat ile bu mezalim durdurularak, Kıbrıslı Türklerin can güvenliği sağlanmış ve KKTC Devleti kurulmuştur.

 

Kıbrıs Satılık Konut Bakanlar İçin Demografik Bilgiler 

2018 yılı TÜİK Verilerinden elde edinilen bilgilere göre KKTC’nin nüfusu 313.626 olarak hesaplanmıştır. Bölgede kilometrekareye düşen kişi sayısı 86’dır. Bir başka deyişle, nüfus yoğunluğu 86/kilometrekare’dir.  Adada yerli Kıbrıs Türkleri ile Türkiye’den gelen göçmenler yaşamaktadır. Tüm bunların dışında, başka ülkelerden gelen işçilerde vardır. Kıbrıs satılık daire arayanlar aşağıdaki yerleşim bölgelerinden birini tercih edebilirler:

 

  • Lefkoşa
  • Girne
  • Gazimağusa
  • Güzelyurt
  • Lefke
  • İskele

 

Son zamanlarda Kıbrıs’tan ev almak isteyenlerin sayısı bir hayli artmıştır. Bu kişilerin ciddi bir kısmı adanın en güzel sahil şeridinin bulunduğu Mağusa’yı tercih etmektedir. Üniversiteye yakınlığı sebebiyle bilhassa öğrencilerin yaşadığı bölgede KKTC sahibinden satılık ev Mağusa düşünenleri canlı bir emlak piyasası karşılayacaktır.

 

Kıbrıs Satılık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan verilere göre, KKTC’de toplam 165.722 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 3.66 olarak hesaplanmıştır.  Bölgedeki evlerin ortalama kullanım alanı 165 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim fiyat ise, 1.350 Türk Lirası’dır. KKTC satılık ev alacakların yaklaşık 222.750 Türk Lirası ev bedeli ödemesi gerekecektir. Ancak seçilen evin lokasyonu ve bu evin konut tipi, ev bedelini değiştirebilmektedir. Bölgeden alacağınız bir evin ortalama geri dönüşü ise 26 yıl içinde gerçekleşecektir.  Kıbrıs ev fiyatları konut tipine göre aşağıdaki gibi değişiklik göstermektedir:

 

  • 2+1, 100 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler 120.000 TL
  • 3+1, 165 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler 218.295 TL
  • 4+1, 210 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler 388.080 TL

 

Eğer Kıbrıs satılık konut arayışınızı keyifli bir şekilde sonlandırmak isterseniz, bölgedeki emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya KKTC kelepir satılık evler gibi çok çeşitli ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.