Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Konya Satılık Ev İlanları

araması için 3,300 ilan bulundu
search
Konyacancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Konya Satılık Konut Arayışındakiler İçin Kent Rehberi

Konya satılık konut arayışınızda, kente dair işinize yarayacak tüm bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıyı okuduktan sonra, hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya ili, ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük kentidir. Ayrıca Konya, Türkiye’nin en kalabalık yedinci şehridir. Ekonomik açıdan ülkemizin en gelişmiş kentlerinden biri olan Konya, 41.001 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Şehrin denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı 1.016 metre ve civarındadır. 1987 yılında çıkan kanun ile büyükşehir statüsüne kavuşan Konya, 1989’dan beri büyükşehir statüsü ile yönetilmektedir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin ve Karamanoğulları Beyliği’nin başkentliğini yapmış olan şehrin simgesi çift başlı kartaldır. 

 

Konya Satılık Konut Düşünenlere Kentin Coğrafi Özellikleri

Konyada satılık ev tercih etmeden hemen önce kentin coğrafi yapısı ve iklimi hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en geniş ili olan Konya, Orta Anadolu yaylası üzerinde yer almaktakdır. Konya, Ankara, Aksaray, Niğde, Mersin, Karaman, Antalya, Isparta, Afyon ve Eskişehir illeri ile komşudur. Konya ili sınırları içerisinde Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Akşehir Gölü, Suğla Gölü, Ilgın Gölü ve Yunak Gölü yer almaktadır. Oldukça düz bir arazi yapısına sahip olan şehirde karasal iklim hüküm sürmektedir. Burada kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Gece ile gündüz, yaz ile kış arasındaki sıcaklık farkları bir hayli yüksektir. Karlı gün sayısı ise 90’u bulmaktadır. Bu sebeple Konya satılık daire arayanların, kentin çetin kışlarına hazırlıklı olması gerekmektedir.

 

Konya Satılık Konut Bakanlara Şehrin Demografik Özellikleri

Hayalinizdeki evin sahip olduğu özellikler, ikamet edeceğiniz ilçeyi belirleyebilir. Örneğin Konyada satılık müstakil evler arayanların, merkez ilçelerden uzaklaşarak biraz daha kırsal alanlara yönelmesi gerekebilir. 2018 Yılı TÜİK Verilerine göre kentin nüfusu toplam 2.205.609 kişiden oluşmaktadır. Nüfusun %49.62’si erkek, %50.38’i ise kadındır. Şehrin nüfus artış hızı ise %1.17 olarak hesaplanmıştır. Bir önceki yıla göre popülasyon 25.460 kişilik bir artış göstermiştir. Kentte kilometrekareye 54 kişi düşmektedir. Selçuklu ilçesinde ise bu sayı 336’ya çıkmaktadır. Kent, 31 ilçe ve bu ilçelere bağlı belediyeler ile 1154 mahalleden oluşmaktadır. Konya satılık ev arayışınızı kentin en büyük on ilçesinde yoğunlaştırabilirsiniz:

 

 • Selçuklu
 • Meram
 • Karatay
 • Ereğil
 • Akşehir
 • Beyşehir
 • Çumra
 • Seydişehir
 • Ilgın
 • Cihanbeyli

 

Konya Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan verilere göre Konya ilinde toplam 940.589 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 3.7’dir. Bölgedeki evlerin ortalama kullanım alanı 160 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim fiyatın ise 1.425 Türk Lirası olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası Konya satılık daire arayışında olan bir kişinin yaklaşık 228.000 Türk Lirası’nı gözden çıkarması gerekmektedir. Ancak seçtiğiniz konut tipinin ve bu evin yer aldığı lokasyonun ev bedeli üzerinde belirleyici olduğunu unutmamak gerekmektedir. Örneğin sahibinden satılık daire konya meram  tercih edecek birinin yaklaşık 239.360 Türk Lirası ödemesi gerekebilmektedir. Konyada satılık ev fiyatları konut tipine göre şu şekilde değişiklik göstermektedir :

 

 • 1+1, 70 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 127.890 Türk Lirası 
 • 2+1, 120 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 162.840 Türk Lirası
 • 3+1, 158 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 216..460 Türk Lirası 
 • 4+1, 200 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 347.600 Türk Lirası 

 

Eğer Konya Satılık Konut arayışınızı mutlu sona kavuşturmak isterseniz, kentteki emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden satılık daire Konya Karatay gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Konya Satılık Konut fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Satılık Konut seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • İstanbul Beşiktaş Satılık İşyeri
 • İzmir Dikili Kabakum Mahallesi Satılık Arsa
 • Ankara Günlük Kiralık Dağ Evi
 • İstanbul Küçükçekmece Tevfik Bey Mahallesi Kiralık Daire
 • Gaziantep Şehitkamil Satılık İşyeri
 • Emlakjet
  Bjk Logo

  BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  iLab

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.