Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Mardin Satılık Ev

araması için 459 ilan bulundu
search
Mardincancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Mardin Satılık Konut Arayanlara Tercih Rehberi

Mardin satılık konut düşünenler için şehre dair tüm önemli bilgileri bir yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, aklınızdaki tüm soruların cevaplarını bulmuş olacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin en kalabalık yirmi altıncı ili olan Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Suriye ile sınır komşusu olan kent Diyarbakır’a 95, Batman’a 149, Siirt’e 230, Şırnak’a 209, Şanlıurfa’ya ise 188 kilometre uzakta yer almaktadır.  Kent, 8.858 kilometrekarelik geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Şehrin denizden yüksekliği ise 1.083 metre olarak ölçülmüştür. İpek Yolu güzergahı üzerinde yer alan şehir, Mezopotamya Uygarlığı’na ev sahipliği yapan şehirde çok farklı inançlara sahip kişiler bir arada ve kardeşçe yaşamıştır. Kentin ismi Arapça kaynaklarda Maridin,  Süryanice kaynaklarda ise Marde olarak geçmektedir. Marde, “Kale” anlamına gelmektedir. Şehrin ismini buradan aldığı düşünülmektedir. 

 

Mardin Satılık Konut Bakanlara Kentin Ekonomik Özellikleri

Mardin satılık ev tercihinde bulunacak olanlar, kentin ekonomik yapısı ve sahip olduğu istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Şehrin ekonomisi tarım ve hayvancılık üzerine kuruludur. Yerel halkın çok önemli bir bölümü geçimlerini bu iki ekonomik faaliyetten kazanırlar. Kentin Suriye sınırına yakın topraklar, mayınlı araziler olduğu için organik tarıma çok uygun olsalar bile kullanılamamaktadır. Bu durum sınır ilçelerde yaşayanların hayatlarını zorlaştırmaktadır. Bölgede kamu sektörü de bir hayli büyümüştür. Bölgede tarıma dayalı sanayiyi geliştirme çabaları ise sürmektedir. GAP Projesi tamamlandığından, tarımsal verim ve üretim yükselecektir. Birçok dine ve inanca ev sahipliği yapması nedeniyle, şehirde inanç turizmi gelişmiştir. Eğer tarım, hayvancılık veya turizm ile ilgileniyorsanız, Mardin satılık daire arayışınızın oldukça isabetli olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Mardin Satılık Konut Düşünenlere İlçe Bilgisi

2018 Yılı TÜİK Verilerinden alınan bilgiye göre 829.195 kişi kentte yaşamını devam ettirmektedir. Bu kişilerin %49.71’i kadın , geriye kalan %50.29’u ise erkektir. Nüfus artış hızı %2.41 olarak hesaplanmıştır ve şehrin nüfusu bir önceki yıla göre 19.476 kişi artmıştır. Bölgede kilometrekareye düşen kişi sayısı 94’tür. Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe ise 204 kişi ile Kızıltepe’dir. Bu sebeple sahibinden satılık daire Mardin Kızıltepe tercih edenlerin sayısı bir hayli fazladır ve ilçenin emlak piyasası hareketlidir. Mardin, on ilçe ve bu ilçelere bağlı belediyeler ile 696 adet mahalleden oluşmaktadır. Mardinde satılık ev  tercih edecekler aşağıdaki ilçelerden birini seçebilirler:

 

 • Kızıltepe
 • Artuklu
 • Midyat
 • Nusaybin
 • Derik
 • Mazıdağı
 • Dargeçit
 • Savur
 • Yeşili
 • Ömerli 

 

Mardin Satılık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan bilgilere göre kentte toplam 252.119 konut vardır. Bu konutlarda, ortalama 5.6 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bölgedeki evlerin ortalama kullanım alanı 175 metrekaredir. Metrekare başına düşen ortalama birim fiyat ise 861 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.  Mardin satılık ev düşünen bir kişinin yaklaşık 150.675 Türk Lirası ödemesi gerekecektir. Bölgeden alınan bir evin ortalama geri dönüşü ise 18 yıl içinde gerçekleşmektedir. Mardinde satılık ev fiyatları konut tipine göre aşağıdaki gibi değişiklik göstermektedir:

 

 • 1+1, 60 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 127.890 Türk Lirası 
 • 2+1, 120 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 162.840 Türk Lirası
 • 3+1, 170 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 216..460 Türk Lirası 
 • 4+1, 220 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 347.600 Türk Lirası 

 

Eğer Mardin satılık konut arayışınız hala aktifse hiç vakit kaybetmeden bölgedeki emlakçılardan birine danışabilir veya Mardin Dekorkent satılık daire gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.