Emlakjet

Kat Karşılığı Arsa İlanları

araması için 468 ilan bulundu
search
Altyapı Özelliklerini Filtrele
+8 Filtre Daha
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Kat Karşılığı Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kat karşılığı arsa konusu hakkında bilmeniz gerekenleri ve dikkat edilecekler hususları emlakjet.com olarak sizler için derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz. Arsa, imarlı toprak parçası anlamına geliyor. Kat karşılığı arsa nedir? sorusuna kelime anlamı olarak baktığımızda mülk sahipleri arsalarını müteahhit firmalarına vererek bina yaptırır ve yapılacak olan konutlardan ücretsiz daire almasına verilen addır. Karşılıklı çıkar ilişkisinin olduğu bu anlaşma tarzında arsa sahibi de inşaat firması da kazanır. Elbette dikkat edilecek çok önemli noktalar bulunmakta ve her şey yasal bir zemine oturturularak gerçekleştirilmelidir.

 

Kat Karşılığı Arsa ile Arazi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çoğu kişi tarafından arsa ve arazi aynı olarak düşünülür ve günlük hayatta da öyle kullanılır. Fakat arsa ile arazi arasında çok büyük farklar vardır. Yatırımlarınızı bunun vermiş olduğu bilinçle yapmalısınız. Arazi imarsız toprak parçasıdır. Örneğin ekim dikim yaptığınız bir tarla sizin arazinizdir. Ancak zamanla arazinize imar gelirse bu alan arsaya dönüşür ve toprak parçanızın değeri arttığı gibi artık orada konut yapabilme hakkınız vardır. Eğer imarı olmayan bir araziye konut yaparsanız bu devlet tarafından kaçak sayılır ve tespit edildiği an yıkım kararı alınır. Bu ince ayrıntıya dikkat edilerek arsa ve arazi yatırımı yapmanızda fayda vardır. İmarlı bir arsanın kısa ve uzun vadede değerinin artma şansı çok yüksektir. Arsanızın çevresinde gelişen ekonomik şartlar, yerleşim, nüfus yoğunluğu, iş olanakları gibi durumlar arsanızın değerini artıracağı gibi kat karşılığı arsa arayan firmalar tarafından aranılan olursunuz. Böyle bir durumda arsa sahibi olmanız girişiminizdeki kazancınızı da artıracaktır.

 

Kat Karşılığı Arsa Girişimi Öncesinde İzlenecek Adımlar

 

 • Kat karşılığı girişiminde bulunmanız için öncelikle arsa sahibi olmanız lazım. Arsanızın lokasyonu, değerlenme oranı, çevresi gibi birçok segment kazancınızı etkileyecektir.
 • Arsa ya da arazinizi almadan önce öncelikle imarlı olup olmadığını ilgili belediyelerden öğrenebilirsiniz.
 • Aldığınız arsaya bina yaptırmayı düşünüyorsanız, bunun planını, kaç daire alabileceğini nasıl bir dizaynda olacağını alanında uzman kişilerle araştırmalısınız.
 • Arsanızı konut, ticaret, sanayi ya da ticaret+konut gibi çeşitli alanlarda kullanabilirsiniz.
 • Unutmayın ki arsanızın değerini çalıştığınız inşaat firması ve arsanıza yapılacak proje de etkiler.
 • Piyasayı iyi öğrenmeli ve firmalar arasında kıyaslama yapmalısınız. Ayrıca fiyat piyasasını da iyi analiz etmelisiniz. Sahibinden satılık arsa İstanbul ilanlarımıza göz atabilirsiniz.
 • Kat karşılığı arsa alımında yasal süreci iyi biliyor olmanız da önemlidir.
 • Arsanızın imar hakkı olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde konutunuz kaçak olarak görülür ve yıkım kararı alınabilir...
 • İnşaat firması arsa sahibi tarafından iyi tanınmalı acele edilmemelidir.
 • Karşılıklı uygun şartlar oluştuğunda inşaata başlanmalıdır.
 • Öncelikle proje oluşturulmalı ve arsa sahibinden de onay alınmalıdır. 

 

Kat Karşılığı Arsa Alımında Anlaşma Nasıl Sağlanıyor?

Anlaşma süreci oldukça önemlidir. Çünkü akıllardaki soru arsa sahibinin yapılacak  projeden ne kadar pay sağlayacağıdır. Örnekle açıklamak daha anlaşılır olacaktır. Örneğin arsa oranının ve değerinin yüksek olduğu kat karşılığı arsa Esenyurt bölgesinde 20 dairesi bulunan bir konut projesinde size verilecek daire sayısı 4’den başlıyor. Bu oran karşılıklı yapılan anlaşmaya göre değişkenlik gösteriyor. Arsanın bulunduğu lokasyon ve çalışılan inşaat firması oldukça önem teşkil ediyor. Arsanızın lokasyonu yapılacak olan projeye talebi de artıracağından sizin payınız da artacaktır.  

 

Kat Karşılığı Arsa Müteahhite Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kat karşılığı arsa alımında arsa sahipleri ekstra dikkatli olmak zorundadır. Çünkü maalesef ülkemizde projeyi yarım bırakan, dolandıran firmalar da bulunuyor. Bu yüzden teslim süresi ve tarihi çok önemlidir. Mutlaka konuşulanlar sözleşmeye tabi tutulmalıdır. Teslim tarihi 8 ayı geçmemelidir. Eğer kesin bir tarih vermiyorsa buna da dikkat etmelisiniz. Bu yüzden bu işlemde mutlaka emlakjet.com gibi güvenilir emlak sitelerini ve güvenilir kurumsal emlak ofislerini tercih etmelisiniz. Bunun dışında inşaat firmasının önceki çalışmalarını, referanslarını araştırmalı, bilgi almalısınız. Öte yandan firmadan proje hakkında detaylı bilgi almalısınız. Malzemelerin kalitesi, daire tipi, oda sayısı, kat sayısı gibi birçok noktada bilgi almalısınız. Firmanın daha önce yaptığı sahibinden kat karşılığı arsa girişimi varsa bu şahıslardan bilgi almak da sizin yararınıza olacaktır.

 

Kat Karşılığı Arsa Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Arsa sahibi ve müteahhit prensipte anlaştıktan sonra bir sözleşme hazırlanmalıdır. Çünkü ileride oluşabilecek bir sıkıntıda bu sözleşme teminat olacaktır. O yüzden bu sözleşmenin dikkatli bir şekilde doğru hazırlanması çok önemlidir. Kat karşılığı arsa sözleşmesi yüklenici firma ile arsa sahibi arasında yapılan müteahhidin kendi malzemesiyle projeyi inşa edip bu binadan da arsa payını arsa sahibine vermesiyle alakalı yapılan sözleşmedir. Özellikle İstanbul gibi toplu konut projelerinin arttığı bir bölgede firmalar da adeta arsa avına çıkmış durumda. Özellikle değerli bölgelerde arsa sahibi olmanız değerini ikiye katlıyor. Örneğin kat karşılığı arsa Küçükçekmece gibi bir bölgede arsa sahibiyseniz firmalar sıraya girebilir. Çünkü bölge hızla değerlenen ve konut ihtiyacının fazla olduğu bir bölge. Böyle bir durumda kararınızı iyi vermelisiniz. Arsanızın bir garantisi olacak sözleşme noterlikçe düzenlenirken tapu dairesinde işlemler gerçekleşir. Sözleşme henüz inşaata başlanmamışken fesh edilebilir fakat Borçlar Kanunu’na göre projenin çoğu hayata geçirilmişse sözleşme fesh edilemez.

 

Sözleşme yapılabilmesi için aranılan şartlar şöyledir;

 

 • Arsanın imara açık olması gerekir. İmar yoksa sözleşme başından geçersiz sayılmaktadır.
 • Sözleşmenin yapılabilmesi için belediyeden belge alınmalıdır.
 • Sözleşmede arsa alanı, inşa edilecek konut alanı, daire m2 alanları gibi özellikler belirtilmelidir.
 • Kat karşılığı arsa sözleşmesi hazırlandıktan sonra belediyeden inşaat ruhsatı alınmasıyla inşaata başlanabilir.
 • Site ya da apartman hakkında yönetim planı önceden belirlenmeli ve sözleşmeye eklenmelidir.
 • İnşaat süresince emlak vergisi, SGK primleri, iş kazası gibi ödemelerin kime ait olacağı sözleşmede belirtilmelidir.

 

Kat Karşılığı Arsa Devri Nasıl Yapılır?

Yüklenici firma ile arsa sahibi arasında hazırlanan sözleşmeye göre başlangıçta bir bölüm arsa tapusunun inşaat şirketine devri yapılır veya inşaatın belli aşamalarında müteahhide kat irtifaklı tapu ile daire verilir. Arsa sahibinin daha inşaat halindeyken bağımsız bölüm tapusu vermesi yanlıştır. İnşaatın ilerleme aşamasına göre tapu işlemleri de taraflar arasında halledilmelidir. Tapuların inşaatın bitişinde verilmesi hem arsa sahibi hem de daire alacaklar için daha az riskli olacaktır. Ayrıca dairelere oturma izni alındıktan sonra tapularının verilmesi en doğru olanıdır. Kat karşılığı arsa Anadolu Yakası bölgesine baktığımızda İstanbul’da bu tarz işlemlerin güvenilir sitelerde ve yasal prosedüre uygun olarak yapılması şart. Çünkü büyük bir rantın da olduğu İstanbul’da arsanızı değerinde vermeniz çok önemlidir. Öncelikle arsa alıp daha sonra burayı kat karşılığı arsa şeklinde devretmeyi düşünmek de oldukça karlıdır. Çünkü elde edeceğiniz karınız ikiye katlanacaktır. Arsanızda yapılacak modern bir konut projesinde elde edeceğiniz dairelerinizi kiraya vererek ya da satarak değerini artırabilirsiniz. Bu yüzden İstanbul’un yıldızı parlayan bölgelerinde arsa sahibi olmak çok önemlidir. Bunlar arasında; Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Esenyurt, Kağıthane, Silivri, Küçükçekmece, Bağcılar, Anadolu Yakası’nda ise Sancaktepe, Pendik, Şile, Riva gibi bölgeler sayılabilir. Siz de hemen emlakçıdan ya da sahibinden kat karşılığı arsa Sancaktepe seçeneklerini inceleyebilir, güvenilir firmalarla çalışabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

16 Şubat 2024

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

9 Şubat 2024

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

19 Ocak 2024

Emlakjet 2023 Yılı Gayrimenkul Raporu

Emlakjet 2023 Yılı Gayrimenkul Raporu

27 Aralık 2023

2023 Kasım Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Kasım Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Aralık 2023

Kat Karşılığı Arsa fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Kat Karşılığı Arsa seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • Aydın Didim Ak-Yeniköy Mahallesi Satılık Konut İmarlı
 • İstanbul Silivri Satılık Daire
 • Antalya Kaş Andifli Mahallesi Satılık Daire
 • Ankara Keçiören 23 Nisan Mahallesi Kiralık Daire
 • Kocaeli Gebze Devren İşyeri
 • Emlakjet
  Bjk Logo

  BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  iLab

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.