/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Gölbaşıcancel

Ankara Gölbaşı Kiralık Ev

araması için 85 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Ankara Gölbaşı Kiralık Konut Arayışında Olanlar İçin Önemli Bilgiler

Ankara Gölbaşı kiralık konut arayışı aktif bir şekilde devam edenler için, ilçe hakkında mutlaka bilmeleri gerekenleri bu yazıda derledik. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara ilinde yer alan Gölbaşı ilçesi, yaklaşık olarak 1300 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Yükseltinin bir hayli olduğu ilçede, rakım 974 metre olarak ölçülmüştür. İl merkezine yaklaşık 20 kilometre uzakta yer almaktadır. İlçenin doğusunda Bala, batısında Yenimahalle, güneyinde Haymana ve kuzeyinde ise Çankaya ilçesi yer almaktadır.  Ankara’nın göller bölgesi olan ilçe, ismini sahip olduğu su kaynaklarından almaktadır. Mogan ve Eymir Göllerine de ev sahipliği yapan ilçe, Ankara’da sulu tarımın yapıldığı nadir bölgelerden biridir.

 

Ankara Gölbaşı Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Coğrafi Özellikleri

Yerleşmeyi ve hayatımızın en azından bir bölümünü geçirmeyi planladığımız bir bölgenin iklimini bilmekte yarar vardır. Ankara Gölbaşı kiralık daire tercih edecekler, ilçenin karasal iklimine karşı hazırlıklı olmalıdırlar. Zira Gölbaşı’nda kışlar oldukça soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.  Örneğin ilçedeki Ocak Ayı sıcaklık ortalaması -0.6 olarak ölçülmüştür. Bu veriden hareketle, ilçenin kış aylarında Türkiye’deki birçok yerden daha soğuk olduğu söylenebilir. Bir diğer yandan, ilçede yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Bu sebeple bölgeye düşen yıllık yağış miktarı 400 mm ve civarındadır. Ağustos ayı ise, ilçede en sıcak geçen aydır.

 

İlçedeki hakim bitki örtüsü ise otsu bitkilerdir. Bölgenin yükseltisine bağlı olarak değişen nem oranları, çok çeşitli bitkilerin bu alanda yetişmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle Eymir ve Mogan Gölleri’ne yakın alanlarda büyük ormanlar bulunmaktadır. Ayrıca yeni ağaçlandırma çalışmaları ile bölgedeki orman sayısı arttırılmaya çalışılmaktadır.

 

Ankara Gölbaşı Kiralık Konut Tercih Edecekler İçin Nüfus Bilgisi

Ankara’nın en kalabalık ilçelerinden biri olan Gölbaşı ilçesinin nüfusu sürekli olarak artış göstermektedir. 2018 TÜİK verilerine göre, ilçede yaşayan kişi sayısı 130. 363’tür. Bu kişilerin, 65.600’ü erkek, geriye kalan 64.763’ü kadındır. Bu rakamlara göre, ilçe nüfusunun %50.32’si erkek, %49.68’i kadındır. Ankara Gölbaşı Kiralık Daire bakanlar, Ankara’nın en yüksek nüfus artış hızına sahip olan ilçesini tercih ettiklerinin farkında olmalıdırlar. Zira, Gölbaşı’nda nüfus artış hızı %5,40 ‘tır.  Ankara Gölbaşı kiralık ev sayısı, aşağıda sıralanmış olan merkez mahalleler de artış göstermekedir:

 

 • Eymir Mahallesi
 • Bahçelievler Mahallesi
 • Seğmenler Mahallesi
 • Karşıyaka Mahallesi
 • Şafak Mahallesi
 • Gaziosmanpaşa Mahallesi
 • İncek Mahallesi
 • Kızıcaşar Mahallesi
 • Hacılar Mahallesi
 • Tulumtaş Mahallesi

 

Ankara Gölbaşı Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre, bölgedeki konut sayısı 71.773’tür ve hane halkı sayısı 3,69 olarak hesaplanmıştır. İlçedeki evlerin ortalama kullanım alanı 130 metrekaredir ve ortalama konut kirası 1.219 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Bir başka deyişle Ankara Gölbaşı kiralık ev tercih edeceklerin, metrekare başına 9 Türk lirası ödemesi gerekmektedir. Konut tipine göre kira bedelleri ise aşağıdaki gibi farklılık göstermektedir:

 

 • 1+1, 63 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 1.179 Türk Lirası
 • 2+1, 100 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 1.208 Türk Lirası
 • 3+1, 132 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 1.106 Türk Lirası
 • 4+1, 190 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 1.687 Türk Lirası

 

Ankara Gölbaşı Kiralık Konut tercih edecekler için ilçe hakkında önemli bilgileri sıraladığımız bu yazıyı okuduktan sonra, arayışınızı hızlandırmak isterseniz size en yakın emlakçı ile irtibata geçebilir veya Ankara Gölbaşı Kiralık Daire sahibinden gibi ilanların da yer aldığı listeleme sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Gölbaşı Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.