Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Satılık Daire

araması için 171,514 ilan bulundu
search
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Satılık Konut Fiyatları Ne Kadar?
chevron_right
Satılık Konut fiyatları 1.250,00 ile 999.999.999,00 arasında değişmektedir.
 • Satılık Daire fiyatları nelere göre değişiklik göstermektedir?
chevron_right
Satılık Daire fiyatları evin konumu, büyüklüğü gibi etmenlere göre değişkenlik göstermektedir.

Satılık Daire Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Satılık konut alırken işinizi şansa bırakmayın! İlanların arasında boğulmaya son! Hayalinizdeki konutu sunduğumuz avantajlar ve imkanlardan yararlanarak seçebilirsiniz.  Emlakjet Bölge Raporu ve detaylı listeleme sayfa seçeneklerimiz ile aradığınız kriterlerdeki satılık daire seçeneklerine ve satış konut projelerine nokta atışı yapabilirsiniz.

 

Hayatta alınan yatırım kararlarının en önemlilerinden biri kuşkusuz ki konut sahibi olma kararıdır. Böyle önemli bir yatırım kararı verirken, birtakım detaylara dikkat etmek, doğru bir yatırım yapabilmek için önemli bir adımdır. Peki, ama satılık ev alırken hangi detaylara dikkat etmek gerekir?

 

 • Aklınıza yatan bütün ev seçeneklerinin ön elemeden geçirilmesi,
 • Sosyal alanlara yakınlığının ve ulaşım seçeneklerinin değerlendirilmesi,
 • Satın alınacak ev bütçesinin net olarak belirlenmesi,
 • Evin krediye uygunluk şartlarının araştırılması,
 • Evin boyası yeni yapıldıysa rutubetin olup olmadığına dikkat edilmesi,
 • Alınacak evde kiracı varsa kira sözleşmesinin şartlarının değerlendirilmesi,
 • Almak istediğiniz satılık daire sahibinden mi yoksa arada aracı var mı kontrol edilmesi. Eğer arada aracı varsa bütçeye komisyonunda eklenmesi.
 • Apartman düzeni ve komşuluk ilişkilerinin araştırılması,
 • Piyasa değeri ile istenilen fiyatın kıyaslanması,
 • Deprem yönetmeliğine uygunluğunun araştırılması,
 • Alınacak evin bulunduğu binada veya tesiste kentsel dönüşümün olup olmadığından emin olunması,
 • Belediye kontrollerinin yapılması ve gerekirse tapu kayıtlarının araştırılması,
 • Alınacak evin önceden herhangi bir borcunun olup olmadığının tespit edilmesi,
 • Evin üzerinde haciz veya ipotek kaydı olup olmadığının araştırılması,

 

Satılık daire İstanbul Anadolu Yakası, Avrupa Yakası ve diğer tüm illere ait daire seçeneklerini sitemizden yakınında ara özelliğinden de yararlanarak aratabilir ve hayalinizdeki evi satın alabilirsiniz.

 

Ev Sahibi Olmak İsteyenlerin Satılık Daire Arayışında Yol Gösterici Tavsiyeler

Emlakjet.com internette yeni bir ev arayan binlerce internet kullanıcısına aradıkları evi bulmasına yardımcı olmaya devam ediyor. 2018 yılı boyunca internette ev arayan 400.000 kişiyi haylindeki evle buluşturarak ilan kalitesini bir kez daha kanıtlamış oldu. Genç ekibi ve yeni internet çağına ayak uyduran kolay filtreleme sistemiyle aradığınız evi bulmak artık çok daha kısa sürüyor. Emlakjet satılık daire almayı düşünenler için özel olarak hazırladığı bu yazısında; ev alırken dikkat edilmesi gerekenler, ilk defa ev alacaklara tavsiyeler ve en uygun ev nasıl alınır gibi tüm sorularınızın cevabını içeriyor. 

 

İlk Defa Satılık Daire Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaşayan insanların %40’ı kirada oturmaktadır.  Büyükşehirlerde olan nüfus yoğunluğunun bir sonucu olarak konut piyasası hızla gelişmekte ve her yıl çok daha modern konutlar inşa edilmeye ve satılık daire arayışı başlanmaktadır. Ekonomik olarak dünya genelinde 17. büyük ekonomisine sahip olan ülkemizin, genç nüfusu ile konut sektörü adına büyüme dinamiklerinin bünyesinde barındırdığını söylemek yanlış olmaz. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in verilerine göre ülke genelinde hane halkı yaşayan kişi sayısının 19 milyonu aştığı gözlemlenirken, ortalama bir hanede 3,8 kişi yaşadığı belirlenmektedir. Bu vatandaşların %60,4’ü kendi evinde oturduğu, ev sahibi oranının Avrupa’ya oranla çok daha fazla olduğu bilinmektedir. 

 

İlk defa satılık ev alacakların özellikle bilinçli olması ve yapılan usulsüzlüklere karşı önlem alması oldukça önemlidir. Sektöre yönelik gerçekleştirdiği eğitimlerle yatırımlarını sürdüren Emlakjet, büyük yatırımlara ilk kez adım atacak olanlara altın değerinde tavsiyeler veriyor. Yeni bir ev alma hayali olan herkesin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. İnsanların yaşam şartlarının değişimi, ekonomik belirsizlikler, iş stresi gibi pek çok farklı sosyolojik değişiklikler ev alma sürecini de olumsuz etkiliyor. Peki ev alırken nelere dikkat etmeliyim? İşte sorunuzun cevabı;

 

 • İlk kez ev alacaklar için öncelik yatırım değil, ihtiyaçtır. Dolayısıyla uzun vadede tüm ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığına odaklanmak önemlidir. 
 • Hayatın sürprizlerine karşı kendiniz ya da aileniz için ekonomi planı belirleyin ve buna uygun bir ev tipi belirleyin.
 • Bir sonraki adımda bu ev tipini nasıl finanse edeceğinizi kararlaştırın. Peşin ya da kredi imkanları gibi tüm parasal süreçlerin önceden belirlenmiş olması daha hızlı hareket etmenize fayda sağlayacaktır.
 • Evin iç özelliklerinden önce dış etkenlerine odaklanın! İşe, okula, ailelere ya da yakın olmak istediğiniz sosyal çevreye yakınlığına dikkat edin. Lokasyon tercihinizi bunlara göre belirleyin.
 • Belirlediğiniz lokasyondaki satılık daire ilanlarını araştırmak. En güncel ve kaliteli detayları ile Emlakjet listeleme sayfalarını takip ederek sizde hayalinizdeki evi kolaylıkla bulabilrsiniz. Siz o evi hayal edin, gerisi Emlakjet!
 • Güvenilir emlak ofisleri ya da markalı konut projelerini araştırırken projenin ya da konutun tüm özelliklerini değerlendirmeli, kendi ihtiyaçlarınıza uygun satılık daireler içerip içermediğini inceleyebilirsiniz.
 • Evin iç ve dış özellikleri hakkında detaylı araştırma yaparak kendinize en uygun evi seçebilirsiniz.

 

Satılık Daire Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Yeni bir ev hayali kuranlar o evin konforunu, ulaşımını ya da kısa sürede verdiği paranın çok üzerinde bir kazanç sağlayacak bir yatırımı düşünüyor. Genellikle satılık evler dış görünüme daha fazla önem verilerek konutun inşaat özellikleri geri plana atılıyor. Türkiye deprem kuşağında yer alıyor ve her zaman doğal afetlere karşı hazırlıklı olunması gereken bir ülke. Türkiye’nin doğusundan batısına, köyünden metropol şehirlerine kadar nereden satılık daire alırsanız alın maddi ve görsel tarafından daha önce evin sağlamlığı ve gerekli yasal işlemleri göz önünde bulundurulmalı. 

 

 • 2014 yılında yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kanunu’na göre konutzede oluşmasını engellemek için ruhsat alınmayan projelerde satışı yasaklandı. Ancak küçük işletmelerin hala ruhsatsız satış işlemi gerçekleştirdiğini göz ardı etmemek ve ruhsat bilgilerini sorgulayarak adım atmak önemli.
 • İskan ve kat irtifakı bir evin nüfus cüzdanıdır. Sizin hangi katta hangi daireye sahip olduğunuzu gösteren bu ruhsatlara dikkat edilmelidir. Özellikle markalı konut projelerde ya da inşaatı tamamlanmamış maketten satılık daire alışlarında tüm bu bilgileri sorgulamakta fayda var.
 • Ev seçimi yaparken evin yapımında kullanılan malzemelerin kalitesini anlamak oldukça zor ancak bir o kadar da önemli bir konu. Yapan firmanın verdiği garanti, tercih ettiği markalar hakkında bilgi sahibi olunmalı.
 • Binanın deprem yönetmeliğini incelemeli ve zemin etüdünün yapılıp yapılmadığı ile ilgili bilgi sahibi olunmalı.
 • Enerji kimlik belgesi yeni satılık daire arayışında olanlar için dikkat edilmesi gereken bir diğer hususlardan bir tanesi. Binalardaki enerjilerin ve enerji kaynaklarının etkin, verimi kullanılması çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır. A sınıfı enerji tüketimi açısından iyi, G sınıfı da oldukça kötü durumdaki binayı ifade etmekte. Satın alma işleminden önce müteahhitlerden enerji kimlik belgesini istemeyi unutulmamalı.
 • Ev alma sürecinin sonuna yaklaştığınızda ödemeyi elden yapmayın. Sahibinden satılık ev ya da inşaat şirketinden satış işlemlerini gerçekleştirirken ödemeyi banka aracılığı ile yapın. Dekonta verilen ödemenin nedeni ile alınan evin hangisi olduğunu belirtin. Sözleşmeyi ise noter aracılığıyla yapmayı unutmayın.

 

Satılık Daire Alış İşlemlerinde Gerekli Olan Belgeler

Doğru ilan, doğru satış fiyatı ile ideal evinizi bulduğunuzda yapmanız gereken bazı yasal işlemler bulunmaktadır.Tüm bu süreci daha önce hiç gerçekleştirmemiş olanlara yol göstermesi, tekrar bu işlemleri gerçekleştirecekler için de unutulan detayların kalmaması için araştırdık. 

 

 • Anlaşmaya varılan tüm konular yazılı bir şekilde belirtilmeli ve karşılıklı imzalanmalı.
 • Satışı yapan taraf sahibinden satılık daire için kiracı var ise satış sözleşmesinde satış öncesinde belirtmek zorundadır.
 • Sigorta ve vergi işlemlerinin sorunsuz olduğu gerekli kurumlardan alınan ‘’Borcu yoktur’’ yazısının alınması gereklidir.
 • Satılık daire için DASK sigortasının olup olmadığı ve güncelliği kontrol edilmeli. 
 • Tapu işlemleri sırasında konutun gerçek satış değeri belirtilmelidir.
 • Değer artış kazancı vergisi, satış sonrasında hesaplanarak belirtilmelidir. 
 • Satış işleminde ödeme yöntemlerinde güvenilir transfer seçeneklerini kullanmak önemlidir.
 • Satış tamamlandığında evin satılık ilanlarının kaldırılması gerekir.
 • Evin enerji aboneliklerinin gerçekleştirilmesi, eski aboneliklerin iptalleri ya da devir işlemlerinin tamamlanması önemlidir. 
 • Satış işlemi sonlandığında belediyeye ikametgah bildirimi yapılarak nüfus nakil işlemi gerçekleştirilmelidir. 

 

Emlakjet önderliğinde yeni bir yaşam için ilk adımı ilanlarımızı ve satılık ev fiyatları inceleyerek başlayabilirsiniz. Hayat boyunca büyük öneme sahip olan ev satış işlemlerini detaylıca takip ederek dikkatlice tüm adımları tamamlanmalıdır. En ufak bir yanlışlıkla hukuki işlemlerin ve belgelerin  eksikliği büyük zaman ve maddiyat kaybına yol açabilmektedir. Sizde almak istediğiniz o evi almadan önce gerçekleştirilmesi gereken adımları tek tek kontrol ederek tamamlamalısınız. Unutmayın ki yeni bir, ev sadece içinde yaşayacağınız bir alan değil, sıcak ve huzurlu bir yuva olmalıdır. En güncel satılık daire ilanları için Emlakjet listeleme sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

15 Mayıs 2023

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

2 Mayıs 2023

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

2 Mayıs 2023

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

2 Mayıs 2023

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

2 Mayıs 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.