/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Dulkadiroğlucancel

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Satılık Daire

araması için 214 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Dulkadiroğlu Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Dulkadiroğlu satılık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte, ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Dulkadiroğlu ilçesinin ekonomik faaliyetleri, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi bir ilçeyi temel bir seviyede tanıtabilecek bilgiler edineceksiniz.

12 Kasım 2012 tarihinde Kahramanmaraş il merkezinin ikiye bölünmesi ile bir ilçe haline gelmiştir. Şehrin en kalabalık ikinci ilçesidir. 

Dulkadiroğlu Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Dulkadiroğlu ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kahramanmaraş iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.313 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 568 metredir. İlçenin kuzey tarafları dağlık bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla Güneydoğu Torosların bir uzantısı olan dağlar ile bunlar arasında kalan çöküntü alanları, ilçenin yeryüzü şekillerini oluşturmaktadır. İlçede bulunan Engizek Dağı, Göksu Vadisi ile kuzey tarafında bulunan Nurhak Dağlarından ve çukurluk bir alan ile de güney tarafında bulunan Ahır Dağı'ndan ayrılır. Engizek Dağı büyük ölçüde doğal bir bitki örtüsüne sahip değildir. İlçe merkezinin kuzeydoğu tarafına doğru 23 kilometre uzaklıkta bulunan, Erkenez Çayı üzerine kurulacak olan Ayvalı Barajı, ilçe iklimini ve sulama yöntemlerini büyük ölçüde değiştirecektir. İlçenin doğal bitki örtüsüne değinilecek olursa ilçe bir geçiş noktasında yer aldığından ötürü, yükselti ile birlikte değişen bitki örtüsü çeşitleri mevcuttur. Ancak ana formasyonlar çalı, orman ve alpin şeklindedir. 

Dulkadiroğlu Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İlçe lokasyon olarak üç adet coğrafi bölgenin bir araya geldiği bir konumdadır. Hem Doğu Anadolu Bölgesi hem Güneydoğu Anadolu Bölgesi hem de Akdeniz Bölgesi'ne kayan tarafları mevcuttur. Bu sebepten ötürü Dulkadiroğlu satılık konut düşünenler için ilçede farklı tipte iklimler gözlemlenebilmektedir. Ancak genel olarak bozulmuş bir Akdeniz iklimi vardır. Kuzey taraflara doğru çıktıkça karasal iklim karakteristikleri daha da yaygın olmaya başlamaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 16,8 santigrat derece olarak ölçülmüştür. Yıl boyunca en düşük sıcaklıklar yaşanan Ocak ayında ortalama 12 santigrat derecedir. En yüksek sıcaklıkların yaşandığı Ağustos ayında ise ortalama sıcaklık değeri 35,9 santigrat derece olarak tespit edilmiştir. Bu veriler güneyden kuzeye ve batıdan doğuya gittikçe ve yükseltiye de bağlı olarak azalma göstermektedir. 

İlçe sakinleri, gelirlerini çoğunlukla sanayi sektöründen elde etmektedir. İlçe içerisinde örme ve konfeksiyon işletmeleri, dokuma ve boya sanayi, iplik sanayi, süt/yağ/yem sanayi, gıda sanayi, metal mutfak eşya sanayi, plastik ve orman ürünleri sanayi gibi pek çok türden uğraş alanı bulunmaktadır.

Dulkadiroğlu Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Dulkadiroğlu ilçesinde toplam 222.938 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,21'i erkek olup geriye kalan %48,79'unu kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin son 5 yıldaki nüfus verilerine göre, ilçede nüfus gidişatı oldukça stabil ve sabit bir ilerleme kaydetmeyi başarmıştır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %-0,71 olarak tespit edilmiştir.

Dulkadiroğlu ilçesine bağlı olan toplamda 101 adet mahalle bulunmaktadır. Dulkadiroğlu satılık ev arayan okuyucularımız için en popüler mahallelerin bir listesini aşağıda sıraladık:

  • Doğu Kent Mahallesi,
  • Yahya Kemal Mahallesi,
  • Karacasu Karaziyaret Mahallesi,
  • Namık Kemal Mahallesi,
  • Aslan Bey Mahallesi. 

Eğer siz de Dulkadiroğlu Doğu Kent Mahallesi satılık ev arıyorsanız bölgede bulunan emlakçılara uğramayı unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

13 Ekim 2021

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

12 Ekim 2021

Erken rezervasyon erken başladı!

Erken rezervasyon erken başladı!

11 Ekim 2021

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Konut satışlarına yeni düzenleme!

11 Ekim 2021

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

8 Ekim 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.