/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sebencancel
Bolucancel

Bolu Seben Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Seben Satılık Daire Arayanlar İçin Emlakjet İlçe Tanıtım Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Seben satılık daire almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Seben, Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Bolu iline 54 kilometre uzaktıkta bulunan bir ilçesidir. İlçe ismini kuzeyde bulunan Seben Dağlarından almıştır. Seben; yüksek dağ, üstünde yufka açılan tafta sofra gibi anlamlara gelen bir kelimedir. İlçenin tarihinde bölgeye ilk yerleşenlerin Frigler olduğu, Solaklar Köyü’nde yapılan kazı çalışmalarından elde edilen kalıntılardan bilinmektedir. Daha sonra Roma, Bizans egemenliği altına alınan ilçe, Çeltikdere Vadisi ve Pavli kaplıcaları çevresinde bulunan kalıntılar ile bilinmektedir. 1324 yılında Osmanlı topraklarına katılan Seben’in, günümüzde 2’si dağ, 4’ü orman, 23’ü vadi ve ovalarda kurulmuş olan toplam 29 köyü vardır. Elması ile meşhur olan ilçe, Ormanda yetişen Semen çiçeği de ünlüdür. Kiraz Dağı çevresinde toplanmış, ortalama 1400 metre yükseklikteki yaylalarla çevrilidir. Bu yaylaların en önemlileri Gerenözü ve Kızık yaylalarıdır. Kızık yaylasındaki evler, değişik mimarisi ile oldukça dikkat çekicidir. Bu evlerin özelliği hiç çivi kullanılmadan, çam ağaçlarından çatkılı, kenetleme ve birbirine geçme şeklinde teknik özellikler ile yapılmasıdır. Yerden yüksekçe yapılmış olan merdivenler, geniş ocak yapıları ve kendine özgü eşyaları ile bu evler büyük ilgi çekicidir. Seben satılık daire düşünenler için 14 kilometre güneyinde bulunan Kesenözü köyünde Bağlum kaplıcaları bulunur. Bu kaplıcalar, mide, safra kesesi, dolaşım ve solunum bozukluklarında şifalı etkileri olduğu bilinmektedir. 

Seben Satılık Daire Arayanlar İçin İlçenin Nüfus ve Mahalle Bilgisi

Seben ilçesinde merkez haricinde 29 köy ve 3 adet mahallesi vardır. Bunlar;

  • Merkez mahallesi
  • Çarşı mahallesi
  • Keskinli mahallesidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 5.250 kişidir. Bu nüfusun yüzde 52,30’u kadın, yüzde 47,70’i erkekten oluşmaktadır. Toplam yüzölçümü 665 kilometrekare, rakımı 625 meredir. Seben satılık konut düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler;

  • Doğusunda Kıbrıscık ilçesi,
  • Batısında Mudurnu ilçesi,
  • Kuzeyinde Bolu Merkez ilçesi,
  • Güneyinde Nallıhan ilçesi ile komşudur.

Yörede İç Anadolu Bölgesi iklimi hakimdir. Güneyce ve Yağma gibi birkaç köyü dışında genellikle tüm köylerin yaylası bulunmaktadır. Yörede ‘’çanta ev’’ olarak anılan eski tip yayla evlerinin varlığı günümüzde sürdüren Kızık Yaylası, Gerenöü Yaylası ve Haccağız Yaylası gibi bilinen büyük yaylaları vardır. Eskiden sadece bir gelenek olarak devam eden ve hayvancılıkla bağımlı olarak görülen yayla kültürü, son yıllarda turizm hareketliliğinin artması ile birlikte dinlenme, temiz hava ve sağlıklı yaşam konuları nedeniyle daha çok tercih edilir olmaktadır.

Seben Satılık Daire Düşünenler İçin İlçedeki Tarihi ve Turistik Mekanlar

İlçenin başlıca tarihi yerleri; Pavlu Bağlum Kaplıcaları, Seben Kaya Evleri, Çeltikdere Bizans kilise kalıntısıdır. İlçenin turistik yerleri ise Kartalkaya Kayak Merkezi, Pavlu kaplıcaları ve yaylalarıdır. Aynı zamanda pek çok sayıdaki mağaraları görülmeye değerdir. Bunlar; Yuva-Sendik mağaraları, Muslar mağaraları, solaklar mağaralarıdır. Seben ilçesinde ev satın almak isteyenlerin tarih ve doğası ile dopdolu bir ilçeye sahip olacaklarını bilmeleri gerekir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen sahibinden Bolu Seben’de satılık daire ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.