Emlakjet

Satılık Turistik Tesis İlanları

araması için 308 ilan bulundu
search
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Satılık Turistik Tesis Alacaklara Rehber

Satılık turistik tesis almayı düşünenler için izlenecek adımlar, karar verme aşamasında dikkat edilecek konular hakkında önemli bilgileri emlakjet.com olarak sizler için derledik. Turistik tesis dediğimizde işletmelerin özellikle yaz aylarında turizm potansiyeli yüksek bölgelerde tatilcilere verdiği hizmet olarak karşımıza çıkan hizmettir. Bu hizmetin kalitesi de müşteri profilinizi belirliyor. Ekonomik getirisi yüksek olan tesisler Turizm Bakanlığı’nca belirlenen özelliklere göre yönetilir ve çeşitlere ayrılır. Turistik tesis alırken bu yönetmeliğe uymak ve doğru bir seçim yapmak işletmenin geleceği ve getirisi açısından oldukça önemlidir. Özellikle meşakkatli yönetim ve prosedür süreçleri olan satılık otel arayışınızda lokasyonun önemi oldukça büyüktür.

 

Satılık Turistik Tesis Türleri Nelerdir?

Turistik tesis hukuki bir zemine dayandırılarak yönetilir ve asli konaklama turistik tesisleri kendi içinde 7’ye ayrılır. Asli satılık turistik tesis yanında bir de günübirlik turistik tesisler vardır. Bunlar ise  20 m2’yi geçmeyen yapı ve tesisler olan günübirlik tesislerinde kamping ve konaklama ünitelerini içermiyor. Örneğin satılık plaj işletmesi yapan tesisler buna örnek verilebilir. Bu tarz mekanlarda duş, gölgelik, soyunma kabini, WC, cafe-restaurant hizmetleri verilir. Asli Konaklama tesisleri şunlardır;

 

 • Oteller
 • Moteller
 • Tatil köyleri
 • Pansiyonlar
 • Kampingler
 • Apart oteller
 • Hosteller
 • Satılık Turistik Tesis Olan Otellerin Özellikleri Nelerdir?

 

Oteller, asıl amaçları müşterilerin konaklama ihtiyaçlarını sağlamak olan, bu hizmetin yanında, yeme-içme, spor ve eğlence ihtiyaçları için yardımcı ve tamamlayıcı birimleri de bünyelerinde bulundurabilen tesislerdir. Oteller; bir, iki, üç, dört ve beş yıldızlı oteller olarak sınıflandırılır. Bir yıldızlı otellerde en az 10 oda bulunmalıdır. 06:00 - 24:00 saatleri arasında büfe hizmeti verilmelidir. İki yıldızlı otellerde ise konforlu seçenekler daha da artıyor. 4 ve 5 yıldızlı oteller tamamen çok amaçlı olarak karşımıza çıkarken otelin içinde keyifli vakit geçirmek için her imkan sunuluyor. Özellikle Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde otel işletmeciliği oldukça gelişmişken bölgede turizm yatırımı yüksektir. Satılık turistik tesis Antalya seçenekleri oldukça rağbet gören seçenekler arasında yer alıyor.

 

Satılık Turistik Tesis Alacaklara İşletme Fikirleri

Otel dışında tercih edilen diğer satılık turistik tesis içinde yer alan apart oteller dediğimizde, mesken olarak kullanılmaya elverişli, bağımsız apartman ya da villa tarzında inşa edilen, müşterinin kendi yeme ve içme ihtiyacını karşılayabilmesi için gerekli donatı alanlarının bulunmasıyla birlikte otel olarak işletilen tesislere verilen addır. Apartlar ailecek gidilen tatillerde hem daha ekonomik hem de daha rahat hareket edilme imkanı sunuyor. Ev konforu sunan apartlarda daha uzun süre kalma şansınız da yüksek oluyor. Moteller ise daha çok yerleşim merkezleri dışında yer alır. Otel motel turistik tesis arayışınızda moteller, karayolları güzergahı veya yakın çevrelerinde inşa edilen konaklama türleri şahısların daha çok yeme-içme ve park ihtiyaçlarını karşılamasını sağlarlar. Moteller en az on odalı tesislerden oluşur. Hosteller ise satılık turistik tesis seçenekleri arasında en esnek olanı diyebiliriz. Gençlere hitap eden hosteller yeme-içme hizmeti veren veya müşterinin kendi yemeklerini bizzat hazırlayabilme imkanı olan en az on odalı mekanlardır. Öğrenci turizmine hizmet eden hosteller gençlerin rağbet gösterdiği bir tesistir.

 

Satılık Turistik Tesis Yönetmeliği Neleri İçeriyor?

Yukarıda saydığımız turistik tesislerin hepsinin belli bir yönetmeliği vardır. 2005 yılında Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan mevzuatla; turizm tesislerinin asgari niteliklerinin çizilmesi, turizm tesisi türlerinin gelişimine olanak verilmesi, mevcut turizm yatırım ve işletmelere ait tesislerin çoğaltılması,  bu tesisler arasında standart birliğinin oluşması ve kalite çıtasının yükseltilmesi amaçlanıyor. Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğe göre satılık turistik tesis bazı kurallara uygun olmalıdır. Sahibinden satılık turistik tesis arayışınızda yönetmelikteki bazı maddellerden bazıları;

 

 • Konaklama tesislerindeki odalarda, yatak odaları; tefriş ve dekorasyonu sağlandıktan sonra, rahat kullanım imkanı verebilecek şekilde ve banyolu olarak düzenlenir. Tek veya iki kişilik olarak düzenlenebilen odalara sadece müşterilerin talebi halinde ilave yatak konulabilir.
 • Turizm tesislerinde eğitimli personel ile hizmet verilmesine özen gösterilir. Yetkili kurum ve kuruluşlardan alınmış sertifikaları haiz personel de eğitimli personel kapsamında değerlendirilir.
 • Asansör kullanımı satılık turistik tesis de zorunludur. Asansörün ulaştığı kattan aşağı veya yukarı doğru müşterinin ineceği veya çıkacağı kat sayısı; bir, iki ve üç yıldızlı oteller için en fazla üçtür. Dört yıldızlı oteller için en fazla iki olur. Beş yıldızlı oteller için ise en fazla bir olması durumunda bu katlar için müşteri merpeni kullanımı mevcuttur. Asansörlerde alarm tertibatı ile havalandırma düzeneği bulunmalıdır.
 • Kış sporları yapılan satılık turistik tesis ilanları incelendiğinde kayak pisti kayak sporuna hizmet verecek şekilde hazırlanır ve pistin güvenliği için gerekli önlemler alınır. Tesislerde acil durumlarda hizmet vermek üzere gerekli yardım ekibi ve donanımı bulundurulur.
 • Toplam kapasitesi seksen oda ve üzerinde olan oteller ile tatil köylerinde en az bir oda olmak üzere toplam oda kapasitesinin yüzde biri oranında odada, ayrıca satılık turistik tesis girişi, genel tuvaletler ile en az bir adet yeme- içme ünitesinde, mola noktaları, temalı parklar ile eğlence merkezlerinde ise kendi türlerinin asgari niteliklerinde belirtilen şekilde bedensel özürlülerin kullanımına uygun düzenlemeler yapılır. Bu düzenlemeler, özel işaretlerle belirtilir.

 

Birçok prosedür gerektiren turistik tesis alırken devren satılık turistik tesis tercihinde de bulunabilirsiniz. Böylece işletme olduğu gibi tüm ekipmanlarla sizin tarafınıza geçeceği için işletmeyi belli bir aşamaya geldikten sonra devralmış olursunuz.

 

Satılık Turistik Tesis Almanın Avantajları Nelerdir?

Büyük bir yatırım ve girişimcilik gerektiren turistik tesis sağladığı kar açısından en büyük avantaj olacaktır. Bu büyük tesisler aynı zamanda da binlerce kişiye istihdam sağladığı gibi ülkenin turizm canlılığına da katkı sağlıyor. Örneğin yol kenarlarında bulunan satılık dinlenme tesisi seçenekleri de tercih edilen ve pek çok kişiye iş imkanı sağlayan bir girişimcilik örneğidir. Geleceğe de yatırım yapmak ve uzun soluklu olacak bir gayrimenkule imza atmak isteyenler için bu tarz tesislerin tercih edilmesi size avantaj olarak dönüyor.

 

Satılık Turistik Tesis Alırken Dikkat Edilecekler

Tabiki böyle bir büyük yatırıma adım atarken dikkat edilecekler arasında;

 

 • Satın almayı düşündüğünüz tesisler arasında kıyaslama yapmalısınız ve bölgedeki satılık turistik tesis piyasasını iyi yapmalısınız.
 • İncelediğiniz ilanlardan kararınızı verdikleriniz arasında mutlaka ayrıntılı bir şekilde tesisleri gezmelisiniz.
 • Şuanki hali ve yapılacak değişimleri aklınızda kurgulamalı bir planlama haritası çıkarmalısınız.
 • Yatırımınızda mutlaka gayrimenkul uzmanından yardım almalı ve doğru bir değerlendirme yapılmasını sağlamalısınız.
 • Alacağınız tesisin önceki faaliyetlerini mal sahibinden detaylı öğrenmelisiniz.
 • Satılık üretim tesisi hangi hizmet alanında olursa olsun konumunun iyi analiz edilmesi gerekiyor. Tesisin müşteri profili, hedef kitlesi, rakip firmalara yakınlığına göre tesisi şekillendirmelisiniz.
 • Fizibilite çalışması yatırım öncesinde yapılarak risk ve kar faaliyetleri incelenmelidir.

 

Oldukça irdelenmesi gereken bir konu olan satılık turistik tesis alırken şüphesiz en önemli konu finansmandır. Paranızı iyi yönettiğiniz takdirde başarılı bir iş çıkarırsınız. Bunun için gelir-gider tablosunun dalgalanmaları durdurulmalı ve kar amacı ve müşteri memnuniyeti baz alınarak hareket edilmelidir. Siz de bir emlak ofisinden ya da sahibinden satılık turistik tesis ilanlarını hemen inceleyip emlakjet.com farkıyla en doğru yatırımı yapabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2024 Haziran Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Haziran Ayı Gayrimenkul Raporu

22 Temmuz 2024

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

28 Haziran 2024

Ada, Parsel ve Pafta Ne Anlama Geliyo...

Ada, Parsel ve Pafta Ne Anlama Geliyo...

28 Haziran 2024

2024 Mayıs Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mayıs Ayı Gayrimenkul Raporu

14 Haziran 2024

TIR GİRİŞLİ İŞ YERİ AYRICALIĞI TİCARE...

TIR GİRİŞLİ İŞ YERİ AYRICALIĞI TİCARE...

24 Mayıs 2024

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

kariyer.comsigortam.comarabam.comhangikredi.comcimri.comneredekal.comsteelorbis.comchemorbis.comendeksa.com
Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.