/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İstanbulcancel

İstanbul Satılık Daire

araması için 36,959 ilan bulundu
TÜM İLÇELER
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Sıkça Sorulan Sorular

 • İstanbul Satılık Konut Fiyatları Ne Kadar?
chevron_right
İstanbul Satılık Konut fiyatları 20.000,00 ile 16.000.000.000,00 arasında değişmektedir.
 • İstanbul Satılık Daire fiyatları nelere göre değişiklik göstermektedir?
chevron_right
İstanbul Satılık Daire fiyatları evin konumu, büyüklüğü gibi etmenlere göre değişkenlik göstermektedir.

İstanbul Satılık Daire Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

İstanbul’da ki çeşitli satılık konut seçenekleri arasından seçim yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Aradığınız kriterlere uygun İstanbul satılık daire ilanlarımızı inceleyerek işinizi daha kolay hale getirmek ise sizin elinizde. Ev satın almak özellikle İstanbul gibi kalabalık ve metropol yerlerde oldukça karışık ve zor olabiliyor. Çok sayıdaki satılık ev seçenekleri arasından kendi istediğiniz özelliklere sahip olanını bulabilmek için sitemizin sunduğu özelliklerden yararlanarak hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz.

İstanbul’da satılık ev ararken karışıklıktan kurtulabilmek için ilk belirlemeniz gereken detay oturmak istediğiniz semte karar verebilmektir. Hangi semtte oturmak istediğinize karar verdikten sonra yol haritanızın kendiliğinden belirleneceğine emin olabilirsiniz. Peki, İstanbul satılık daire seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında İstanbul genelinde bazı semtler değerlenmeye başladı. Bu durum doğal olarak da ev fiyatlarına yansımış durumda. Bu sebeple İstanbul’da ev satın alırken değerinden fazla bir bedel ödemek istemiyorsanız, tercihinizi bu semtlerin dışındaki yerlerden yana kullanabilirsiniz. 
 • Satılık daire İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’na ait seçenekleri inceledikten sonra evi satın almadan önce iyice araştırmaya özen gösterin. Satın alacağınız evin bulunduğu semti, komşuları ve etrafında bulunan hastane, market gibi ek imkanları araştırmanız ileride bir sürpriz ile karşılaşmamanız açısından önemli bir detaydır.
 • Eğer yatırımlık bir ev satın almak için arayış içerisindeyseniz yeni değerlenecek illeri ve semtleri takip edebilir ve araştırabilirsiniz.Böylelikle satılık daire Beylikdüzü, Fikirtepe ve Kartal gibi değerlenen yerlerden ev satın almaya bütçeniz yetmiyorsa bile hem birkaç sene içerisinde değerlenebilecek hem de bütçenize uygun olabilecek bir ev satın alma imkanını yakalayabilirsiniz.  

Sizde belirtmiş olduğumuz bu kriterleri göz önünde bulundurarak İstanbul’da emlakçıdan veya sahibinden satılık daire seçeneklerini inceleyerek hayal ettiğiniz evi en kolay şekilde bulabilirsiniz. Yapmanız gereken ise sadece sitemizin sizler için sunmuş olduğu özelliklerden faydalanmak ve İstanbul satılık daire Avrupa Yakası veya Anadolu Yakası olmak üzere istediğiniz kriterleri belirterek aramanızı gerçekleştirmektir.

İstanbul Satılık Daire Arayanlara İl Rehberi

İstanbul satılık daire arayanlar için, kent hakkında önemli bilgiler içeren bu yazıyı hazırladık. Bu yazıda sırasıyla, kentin coğrafi durumu ile iklimine, şehrin yapısına, demografisine, kamu hizmetlerinin durumuna ve son olarak emlak piyasasına bakacağız. Gelin, Türkiye’nin en kalabalık metropolünü birlikte daha yakından tanıyalım. Ülkenin hem ekonomik açıdan hem de sosyo-kültürel açıdan en önemli yerleşim birimi olan İstanbul, ekonomik açıdan dünyanın en gelişmiş şehridir ve kent Avrupa’nın en kalabalık metropolü olma özelliğini taşımaktadır. Marmara kıyısı boyunca uzanan İstanbul, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan bir köprü konumunda yer almaktadır. Şehir, 5.461 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve bugün 39 farklı ilçeden meydana gelmektedir. Bölgenin denizden yüksekliği ise 537 metre olarak hesaplanmıştır. 

İstanbul Satılık Daire Düşünenlere Kentin Coğrafi Özellikleri

İstanbul satılık ev arayışı aktif bir şekilde devam edenler ve bilhassa başka bölgelerden buraya gelerek, yerleşecekler için kentin coğrafi özellikleri hakkında bilgi vermemiz gerektiğini düşündük. Boğaz boyunca, Haliç’i çevreleyecek bir şekilde kurulan İstanbul, ülkemizin kuzeybatısında yer almaktadır. Kentin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Marmara Denizi, kuzeybatısında Tekirdağ bağlı bir ilçe olan Saray, batısında Çorlu, kuzeydoğusunda Kandıra, doğusunda Kocaeli Körfezi ile güneydoğusunda aynı ile bağlı olan Gebze bulunmaktadır. İstanbul’un çevresindeki illerde, ekonomik gelişmeden payını almıştır. Örneğin Kocaeli, bugün Türkiye’nin en gelişmiş sanayi merkezidir. İstanbul’de ikamet ettiği halde, her gün Kocaeli’ndeki işine gelip giden birçok kişi bulunmaktadır. Dolayısı ile İstanbul satılık ev düşünenler, böyle bir opsiyona da sahip olacaktır. Kentte genel olarak bir geçiş iklimi hakimdir. Karadeniz ile Akdeniz iklimi arasında kalan bölgede hava koşulları zorlayıcı değildir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise soğuk ve bazen kar yağışlıdır. Nem, havanın olduğundan daha sıcak ve soğuk hissedilmesine neden olur. 

İstanbul Satılık Daire Bakanlara Kentin Yapısı 

İki kıta arasında bir köprü konumunda olan İstanbul, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlamaktadır. Avrupa Yakası 25 ilçeye ev sahipliği yaparken,  Anadolu Yakası’nda  14 farklı ilçe bulunmaktadır. Kentin üç farklı bölümden oluştuğu kabul edilmektedir. İlki tarihi yarımada bölgesidir ve Fatih ile Eminönü semtlerini kapsamaktadır. İkinci yerleşim kanadı ise Haliç’in kuzeyinde yer alan Beyoğlu ve Beşiktaş ilçelerini kapsamaktadır. Örneğin Osmanlı padişahlarının saraylarından biri olan Dolmabahçe Sarayı burada bulunmaktadır. Son olarak antik dönemde İstanbul’un bir ilçesi olmayan Üsküdar ve Kadıköy üçüncü yerleşim alanını temsil etmektedir. İstanbul satılık ev tercih edecekler, bu üç farklı yerleşim bölgesinden birini düşünebilirler. Kent nüfusunun %66’sına ev sahipliği yapan Avrupa Yakası’nın en kalabalık ilçeleri, Esenyurt, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Kağıthane’dir. İstanbul satılık daire düşünenler, ilçenin sosyo-ekonomik açıdan refah düzeyi en yüksek yerleşim birimlerini de tercih edebilirler. Bu ilçeler sırasıyla Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu ve Bakırköy’dür. Fakat buralarda emlak piyasasının bir hayli canlı olduğunun da altını çizmekte fayda olacaktır. Kısacası, Satılık daire İstanbul Avrupa Yakası tercih etmeyi düşünen kişiler, bu ilçelerden bir veya birkaçında arayışlarını yoğunlaştırmak isteyebilirler. 14 farklı ilçenin yer aldığı Anadolu Yakası’nda ise, Ümraniye, Pendik, Üsküdar, Maltepe ve Kartal en yoğun nüfusa sahip olan yerleşim birimleridir. Bölgenin en gelişmiş ilçeleri ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir ve Maltepe’dir.  Satılık daire İstanbul Anadolu Yakası tercih edecekler, refah düzeyi yüksek bu ilçelerden başlayarak, aramalarını birkaç farklı noktada yoğunlaştırabilirler. 

İstanbul Satılık Daire Tercih Edeceklere Şehrin Demografik Durumu 

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’ndan alınan verilere göre, İstanbul’da toplam 15.067.724 kişi ikamet etmektedir. Bu kişilerin %50.06’sı erkek, geriye kalan %49.94’ü kadındır. İlde nüfus yoğunluğu 2836/km2 olarak hesaplanmıştır. Bir başka deyişle şehirde kilometrekareye 2836 kişi düşmektedir. İstanbul’da nüfus artış hızı ise, 2010 yılından itibaren düzenli olarak azalmaktadır. 2019 tarihi itibari ile bir önceki yıla göre kentin nüfusu %0.26 büyümüştür. İstanbul’un en kalabalık ilçesi Esenyurt’tur. İlçede bir milyona yakın kişi yaşamaktadır. En az nüfusa sahip olan yerleşim birimi ise Adalar’dır. Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’yı içine alan bu ilçede yalnızca 16.119 kişi ikamet etmektedir. Şehrin olanaklarından uzak kalmadan sakin bir hayat sürmek isteseniz İstanbul satılık ev arayışınızı bu noktada yoğunlaştırabilirsiniz. Anadolu kentlerinden gelerek bölgeye yerleşenlerin sayısı bir önceki yılda 374.868 kişiyi bulmuştur. Kente en çok Sivas, Kastamonu, Ordu, Giresun ve Tokat illerinden göç edilmektedir. 

İstanbul Satılık Daire Seçeceklere Kentin Emlak Piyasası 

EmlakJet Bölge Raporu’na göre, kentte toplam 6.349.136 adet konut, 1.138.698 adet iş yeri bulunmaktadır. Kentte konut başına düşen kişi sayısı 3.55 olarak hesaplanmıştır. Şehirdeki evlerin ortalama kullanım alanı 115 metrekaredir ve metrekare başına düşen birim fiyat 3.696 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kısacası bölgede satın almayı düşündüğünüz evin her bir metrekaresi için bu meblağı ödemeniz gerekecektir. İstanbul ev fiyatları ise ortalama 425.040 Türk Lirası’dır. İlden alacağınız bir evin geri dönüşü ise yaklaşık 22 yılda tamamlanmaktadır. Ancak tüm bu veriler, konutun yer aldığı konuma ve konutun özelliklerine göre değişmektedir. Örneğin satılık daire İstanbul Avrupa Yakası arayışını Beşiktaş, Şişli ve Levent gibi semtlerde yoğunlaştıranların bahsi geçen ev bedelinin üstüne çıkması gerekecektir. Bir diğer yandan konut tipi, ev bedeli üzerinde oldukça belirleyicidir. İstanbul satılık daire fiyatları konut tipine göre aşağıdaki gibi değişiklik göstermektedir: 

 • 1+0 , 47 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama fiyatı 227.527 TL
 • 1+1 , 70 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama fiyatı 271.530 TL
 • 2+1 , 92 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama fiyatı 306.084 TL
 • 3+1 , 132 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama fiyatı 532.884 TL
 • 4+1 , 190 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama fiyatı 1.126.320 TL
 • 5+1 , 245 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama fiyatı 1.524.880 TL
 • 6+1, 308 metrekarelik kullanım alanına sahip bir dairenin ortalama fiyatı 2.280.124 TL

Eğer İstanbul satılık daire düşüncenizde kararlı iseniz ve arayışınızı bir adım daha ileriye taşımak isterseniz, kentte yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden iletişime geçebilir veya sahibinden satılık daire İstanbul ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

13 Ekim 2021

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

12 Ekim 2021

Erken rezervasyon erken başladı!

Erken rezervasyon erken başladı!

11 Ekim 2021

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Konut satışlarına yeni düzenleme!

11 Ekim 2021

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

8 Ekim 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.