Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Bolu Yeniçağa Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Yeniçağacancel
Bolucancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Yeniçağa Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçe Hakkında Bilgiler

Yeniçağa satılık daire arayışında olan okuyucularımızın ilçe hakkında daha çok bilgi edinebilmeleri amacı ile bu yazıyı hazırladık. Konut arayan her kişinin bölge hakkında bilmesi gereken önemli noktaları derledik. Bu amaç ile yazıya bölgenin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve kısa bir tarihçesi gibi mühim noktalara yer vermemiz sebebi ile bu yazıyı okuduktan sonra konut arayış sürenize daha emin adımlar ile devam edeceksiniz.

Öncelikle Yeniçağa ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde olan Bolu iline bağlı bir bölgedir. 1990 senesinde Gerede ilçesine bağlı bir kasaba statüsünde iken ilçe statüsünü almıştır. Bu nedenle Yeniçağa ilçesinin tarihi de şu an ilçeye bağlı olan Eskiçağa Köyü ile paralel gider. İlçe Zonguldak yolu üzerindedir. 700 yıl önce "çağa" olarak adlandırılmıştır. O zamanlarda insanlar üç tepe arasında bulunan vadiyi ev bellemişlerdir. 

Yeniçağa Satılık Daire Arayan Kişiler için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri

İlçenin toplam yüz ölçümü 130 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.000 metredir. Yeniçağa Gölü'nün hemen yanına konuşlanmıştır. Ovanın yanındaki yükselti, Gerede ve Dörtdivan Ovalarına çıkar. Bölge, birinci dereceden deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır. Yeniçağa ilçesinin etrafındaki merkezî mekânlara olan mesafesi aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Ankara iline 150 kilometre,
 • İstanbul iline 305 kilometre,
 • Batı tarafında kalan Bolu il merkezine 37 kilometre, 
 • Kuzey tarafında kalan Mengen ilçesine 23 kilometre,
 • Doğu tarafında kalan Gerede ilçesine 15 kilometre,
 • Güney tarafında kalan Dörtdivan ilçesine 9 kilometre,
 • Göynük ilçesine 137 kilometre,
 • Kıbrıscık ilçesine 100 kilometre,
 • Mudurnu ilçesine 89 kilometre,
 • Son olarak Seben ilçesine de 89 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

İlçenin en yüksek dağı 1.150 metre ile Kocabaş Dağı'dır. Yeniçağa satılık ev arayanlar için yer altı zenginlikleri bakımından ilçe içerisinde demir, linyit kömürü, kaolin ve maden suyu çıkarılabilir.

Yeniçağa Satılık Daire Arayışında Olan Kişiler için Bölgenin Kısa Bir Tarihçesi

Ankara Savaşı süresi içerisinde Yıldırım Bayezid 1402 senesinde bu bölgeden geçerken orduların toplanma bölgesi olarak burayı bellemiştir. Burada kaldığı süre boyunca ilçeye bir çamaşırhane, bir hamam ve bir cami yaptırmıştır. Önceki zamanlarda Çağa önemli bir yerleşim yeri olmasına rağmen 1904 senesinde büyük bir yangın sonucunda halkın büyük bir çoğunluğu bugün Yeniçağa dediğimiz alana yerleşmek zorunda kalmıştır. Bu dönemde Sultan Reşat tahtta olduğundan dolayı da bölgeye Reşadiye denmiştir. 

Atatürk Bolu iline seyahat ederken 1934 senesinde burada mola vermiştir. Bölge sakinlerinin Çağa kökenli olduğunu öğrenince bölgeye Yeniçağa adını vermeye karar kılmıştır. 1962 senesinde Yeniçağa, belediye statüsü konumuna geçmiştir. 1990 senesinde ise ilçe olmuştur. 

Yeniçağa Satılık Daire Arayanlara İlçenin Nüfus Özellikleri

Yeniçağa satılık ev arayan kişiler gibi genel olarak konut arayan her kişi için olduğu gibi bölgenin nüfus özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önem arz etmektedir. Çünkü bir bölgenin nüfusu, o bölgenin yaşam tarzı ve refah seviyesine ait pek çok bilgi vermektedir. 2018 yılında yapılan nüfus araştırmalarının verilerine bakacak olursak Yeniçağa ilçesinde 7.294 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %50,30'u erkek olup geriye kalan %49,70'lik kesim kadın nüfus tarafından oluşturulmaktadır. Nüfusun büyük çoğunluğunu orta yaşlı kesim oluşturmaktadır. Bölge sakinlerinin eğitim düzeyi verilerinde ise ilçede en çok ilkokul düzeyinde insan olduğu tespit edilmiştir. İlçede üç adet mahalle vardır:

 • Asil Bey Mahallesi,
 • Camiatik Mahallesi,
 • Gölyüzü Mahallesi.

Eğer siz de Yeniçağa sahibinden satılık ev arayışlarınızı devam ettirmek isterseniz bölgedeki emlakçılara veya sitemizde bulunan listeleme sayfalarına uğrayabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet, Beşiktaş JK Erkek Basketbol...

Emlakjet, Beşiktaş JK Erkek Basketbol...

11 Ağustos 2022

Kiracı ile Ev Sahibi Anlaşmazlıkların...

Kiracı ile Ev Sahibi Anlaşmazlıkların...

9 Ağustos 2022

Bakan Kurumdan Yeni Açıklama 81 İlde ...

Bakan Kurumdan Yeni Açıklama 81 İlde ...

1 Ağustos 2022

“Yazlık Konutlar Sürekli Konuta Dönüş...

“Yazlık Konutlar Sürekli Konuta Dönüş...

25 Temmuz 2022

TOKİ 24 İlde Düşük Taksitli Evler İçi...

TOKİ 24 İlde Düşük Taksitli Evler İçi...

18 Temmuz 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.