/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Nizipcancel

Gaziantep Nizip Satılık Daire

araması için 80 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Nizip Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Nizip satılık daire arıyorsanız hazırladığımız bu yazıda ilçe hakkında edineceğimiz bilgiler ile, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında biraz da olsa fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Nizip ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık.

Nizip Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Nizip ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde olan Gaziantep iline bağlıdır. Gaziantep ilinin en büyük ilçesi konumundadır. Antep fıstığı ve zeytin bahçeleri oldukça bol bulunmaktadır. Zeytinler karasal iklim koşullarında yetiştiği için yoğun aromalı ve kokulu olmaktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.046 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 510 metredir. Fırat Irmağı'nın havzasında konuşlanmıştır. Doğuya doğru açılan bir plato olmak ile birlikte, güney tarafı bir ova özelliği taşımaktadır. İlçe arazisinde pek engebe görülmemektedir.

İlçenin etrafında bulunan komşu ilçeler aşağıdaki listede belirtildiği gibidir:

 • Nizip'in doğu tarafında Şanlıurfa iline bağlı olan Birecik ilçesi bulunur.
 • Nizip'in güney tarafında Karkamış ilçesi bulunur.
 • Nizip'in kuzey tarafında Yavuzeli ilçesi bulunur.
 • Nizip'in batı tarafında Gaziantep il merkezi ve Oğuzeli ilçesi bulunur.

Nizip Satılık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Nizip satılık konut arayışında olanlar için ilçede hem Akdeniz ikliminin hem de karasal iklimin özellikleri görülebilmektedir. Bu nedenle bir geçiş bölgesi sayılmaktadır. Yıllık yağış miktarı ortalama 440 mm civarındadır. Bu yağışlar ise en çok kış ve ilkbahar aylarında düşmektedir. Yaz ayları ise oldukça kurak geçmektedir. Buna karşın kış ayları da soğuk ve yağışlı geçer. Yaz mevsiminde güney taraftan esen sıcak ve kuru rüzgar sebebi ile, yazın zaten var olan kuraklık daha da güçlenir. Her ne kadar konumu sebebi ile ilçede görülen yaygın bitki örtüsü bozkır olsa da zeytin, asma ve Antep fıstığı gibi kültür bitkileri de ilçe sınırları içerisinde yetiştirilebilmektedir. 

İlçe sakinleri geçimlerini tarım, sanayi ve ticaret gibi faaliyetlerden elde etmektedir. İlçe toprakları tarım faaliyetine oldukça elverişlidir. Bu sayede Nizip'te zeytin, Antep fıstığı, mercimek, arpa, buğday gibi tarımsal ürünlerin yanı sıra bağcılık da yapılmaktadır. Bu üretilen ürünler üzerine yapılanan sanayi kuruluşları da ilçe ekonomisini canlandırır. İlçede özellikle görülen zeytinyağı üretimi, en çok katkıyı sağlayan faktörlerden bir tanesidir.

Nizip Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Nizip ilçesinde toplam 142.389 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,34'ü kadınken geriye kalan %49,66'sını erkek nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 yılda toplanan nüfus verilerine göre, Nizip nüfusu istikrarlı ve yavaş bir nüfus artışına şahit olmaktadır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %1,14 şeklinde tespit edilmiştir.

İlçeye bağlı olan toplam 110 adet mahalle bulunmaktadır. Nizip satılık 2+1 daire arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği en popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Fatih Sultan Mahallesi,
 • Mimar Sinan Mahallesi,
 • Sultan Abdülhamit Mahallesi,
 • Belkıs Mahallesi,
 • Fırat Mahallesi,
 • Atatürk Mahallesi,
 • Namık Kemal Mahallesi,
 • Eyüp Sultan Mahallesi.

Eğer siz de Nizip Mimar Sinan satılık ev gibi bölge spesifiğinde bir ev arama sürecindeyseniz bölgede bulunan emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

Nizip Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.