Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ilgıncancel
Konyacancel

Konya Ilgın Satılık Daire

araması için 8 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Ilgın Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Ilgın satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Ilgın ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Şeker fabrikası ve kaplıcaları ilçeyi göz alıcı kılmaktadır. Hamam Dağı bölgesinde yürüyüşe çıkmak mümkündür. “Ilgın” isminin nereden geldiğine dair birden fazla açıklama vardır. Bir tanesine göre, kış mevsiminde karla örtülü alanda yalnızca bir gün yaşayabilen çiçek demektir. Başka bir rivayete göre ise ilçedeki kaplıcaların varlığı, akla “ılık su” kalıbını getirmiştir ve zamanla bu isim “Ilgın” olmuştur. 

Ilgın Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Ilgın ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Konya iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 2.018 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 1.400 metredir. Konya il merkezine 86 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. İlçe birinci dereceden deprem fay hattı üzerinde bulunmaktadır. İlçenin kuzeybatısından güneydoğusuna kadar Sultan Dağları uzanmaktadır. İlçe sınırları içerisindeki en önemli su kaynağı Çavuşçu Gölü’dür. İlçenin doğal bitki örtüsünü her ne kadar çoğunlukla tipik bozkırlar oluşturuyor olsa da ormanlık alanlar da yükseltisi fazla olan yerlerde sıklıkla görülmektedir. Konya ilinin kuzeybatı tarafında bulunan geniş bir ova üzerinde konuşlanmıştır. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu yönünde Kadınhanı ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Akşehir, Doğanhisar ve Tuzlukçu bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey yönünde Yunak ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde ise Derbent, Hüyük ve Beyşehir ilçeleri bulunmaktadır. 

Ilgın Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Karasal iklim özellikleri, Ilgın ilçesinde egemen olduğu görülen bir iklimdir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları kar yağışlı ve soğuk geçmektedir. 

Ilgın satılık ev arayan okuyucularımız için ilçenin bugünkü konumu, tarih boyunca oldukça ünlü olan İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Konya ile İstanbul ve Konya ile İzmir illeri arasında bulunan karayolu ve demiryolu üzerinde de yer aldığından ötürü, geçmiş zamanlardaki stratejik konumunu pek kaybetmemiştir. Doğa turizmi ekonomiye oldukça katkıda bulunmaktadır. Ancak yine de ekonominin belli başlı sektörleri yine tarım ve hayvancılıktır. Tarım konusunda en çok hububat ve şeker pancarı ekiminin yaygın olduğu görülmektedir. Ormancılık ise bir yan gelir olarak halen devam etmektedir. 

Ilgın Satılık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ilgın ilçesinde toplam 54.622 kişi yaşamaktadır. Son 10 yılın nüfus araştırmalarına göre, nüfus gidişatı oldukça sabit ilerlemektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %-0,37 olarak tespit edilmiştir. 

Ilgın ilçesinde toplam 56 adet mahalle bulunmaktadır. Ilgın satılık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Milli Egemenlik Mahallesi,
  • Fatih Mahallesi,
  • Ucarı Mahallesi,
  • Şıhcarullah Mahallesi,
  • Çiğil Mahallesi.

Eğer siz de Ilgın Milli Egemenlik Mahallesi sahibinden satılık ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.