/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sasoncancel

Batman Sason Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Sason Satılık Konut Tercih Etmeyi Düşünenlere İlçe Rehberi

Sason satılık konut tercih edecekler için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Yazının ilk bölümünde ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci bölümünde kısaca tarihine ve son bölümünde demografik durumuna değindik. Yazıyı okumayı tamamladıktan sonra semt hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Sason, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Batman iline bağlı bir yerleşim birimidir ve kent altı büyük ilçeden meydana gelmektedir. Sason ise, Batman Merkez ve Kozlu ilçelerinden sonra kentin en gelişmiş üçüncü ilçesidir. Bölgede ikamet edenler şehir nüfusunun %5.49’unu oluşturmaktadır. Sason, sahip olduğu doğal güzellikleri ve çok eskilere dayanan tarihi ile ülkenin önemli yerleşim birimlerinden biridir.

Sason Satılık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Sason satılık ev arayanlar için yazının ilk bölümünde ilçenin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Bir bölgenin coğrafyası o bölgedeki yaşayıştan, ekonomiye kadar birçok farklı konuya etki etmektedir. Bu sebeple, yazının bu bölümü özellikle önemlidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Sason ili 661 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine konumlanmış durumdadır. İlçenin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği 950 metredir. Sason, yüzölçümü bakımından kentin ikinci büyük yerleşimidir. İlk büyük yerleşim ise Kozluk ilçesidir. Dağların arasına kurulmuş bir semt olan Sason’un ilçe merkezi Helkıs dağı eteklerine kurulmuştur. Semtte yer alan şifalı sular ve kaplıcalar büyük önem taşımaktadır.

Sason Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Tarihi

Yaşamınızın büyük bir bölümünü geçireceğiniz yerleşim biriminin tarihinden haberdar olmak o bölge ile olan bağlarınızı güçlendirecektir. Bu sebeple, Sason satılık daire arayanların bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini düşündük. Yüzyıllardır birçok farklı medeniyetin beşiği olan Sason ilçesinin ismi, Ermenice “Sasun” ve “Sanasunk” kelimelerinden gelmektedir. İlçede bilinen ilk yerleşim milattan önce üçüncü yüzyılda gerçekleşmiştir. Ermenilerin, Rumların, Bizanslıların, Süryanilerin ve Arapların ilçede ikamet ettiği bilinmektedir. Bölge halkını genellikle Kürt ve Arapların oluşturduğu ilçe, 19. Yüzyılda bugünkü statüsüne kavuşmuştur. Bölgede halen Arapça ve Kürtçe konuşulmaktadır.19. yüzyıldan itibaren Ermeni cemiyetleri için önemli bir merkez olan semt, o tarihten itibaren hızlı bir gelişim göstermiştir.

Sason Satılık Konut Düşünenlere Mahalle Bilgisi

Sason ilçesinde ikamet edenlerin sayısı 2019 TÜİK Raporu’na göre, 32.907’e ulaşmıştır. İlçe nüfusunun %51.38’i erkek, geriye kalan %48.62’si kadındır. Bölgenin nüfusu son on yılda ciddi bir düşüş göstermiştir. Yalnız 2017 yılında büyük bir yükseliş göstermiştir. Popülasyonun artış hızı %10.26 civarındadır ve bölgenin en yüksek nüfus artış hızıdır. Batman Sason satılık daire tercih edecekler aşağıda yer alan mahallelerden birini seçebilirler:

 • Aşağı Mahalle

 • Orta Mahallesi

 • Yıldız Mahallesi

 • Aykut Ozan Mahallesi

 • Aydınlık Mahallesi

 • Yaylatepe Mahallesi

 • Koçkaya Mahallesi

 • Tekinler Mahallesi

 • Emek Mahallesi

 • Yeni Mahalle

 • Tepe Mahallesi

Eğer Sason satılık konut düşüncenizde kararlı iseniz , ilçede hizmet veren emlakçılar ile irtibata geçebilir veya sahibinden Sason satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

12 Haziran 2021

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Sason Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.