Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kiğıcancel
Bingölcancel

Bingöl Kiğı Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Kiğı Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölge Rehberi

Kiğı satılık konut araştıran kişiler için hazırladığımız bu ilçe rehberinde bölgenin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi her konut arayan kişinin bilmesi gereken bilgiler bulunmaktadır. Öncelikle Kiğı ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Bingöl iline bağlıdır. Yüz ölçümü toplamda 438 km2'dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.700 metre olarak ölçülmüştür. Bölge arazisi engebeli bir yere kurulmuştur. Ormanlık alanlar, ilçeyi kaplamış haldedir.

Kiğı Satılık Konut Bakanlar için Kısa Bir Bölge Tarihçesi

Yapılan araştırmalara göre, Kiğı ilçesinin bulunduğu bölgenin tarihi M.Ö. 3000'li yıllara dayanmaktadır. Hititler, Urartular ve Persler gibi uygarlıklar da bölgede yaşayan halklar arasındadır. Sonralarında Makedonya, Sasani, Roma ve Bizanslıların hakimiyeti altında varlığını sürdürmüştür. 1071 yılında Selçuklu Türkleri bölgeyi almıştır. İlçenin adı, Bizanslılar döneminde bölgede bulunan komutanın kızının adının Kiğan olmasından veya Kiğa isimli bir komutan olmasından dolayı bu şekilde olduğu düşünülmektedir. Kiğı, "dağlar memleketi" anlamına gelmektedir. Ancak eski kaynaklara göre "Kiğı" adı, Key kelimesinin prens anlamına gelmesi ve Kiğı isminin de Türk prensi anlamına gelmesinden doğduğu da sanılmaktadır.

Selçuklu Türklerinden sonra bölgede Akkoyunlular ve Sefeviler yaşamıştır. 1514 senesinde Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlıların hakimiyeti altına girmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında yaşanılan Rus işgali, 20 Kasım 1916 tarihinde ordu ve halkın iş birliğiyle birlikte sona erdirilmiştir. Bu nedenle 20 Kasım her sene kurtuluş bayramı olarak kutlanır.

Kiğı Satılık Konut Bakan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

Bir bölgenin nüfus özellikleri, o bölgenin yaşam tarzını etkileyebilecek en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle Bingöl Kiğı satılık ev arayan kişiler için, bölgenin nüfus verilerine de bu yazıda yer verdik. 2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Kiğı ilçesinde 5.013 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %58,07'si erkek olup geriye kalan %41,93'lük oran kadın nüfus tarafından oluşturulmuştur.

Bölgenin nüfus artışı/azalışı düzensizdir. Nüfus azalmalarının genel sebebi; terör ve çoğalan aile nüfuslarına zamanla toprak bölünerek tarla arazisinin az gelmesi, kış mevsiminin uzun sürmesi ve bu nedenle yeterli sektör bulunmaması, aile içi ve aileler arası geçimsizlik ve kan davaları olarak gözlemlenmiştir. Yapılan göçlerin genellikle İstanbul, Aydın, Ankara, İzmir ve Bursa gibi nüfusu daha yüksek ve böylelikle ekonomik açıdan refah seviyesi daha yüksek şehirlerin hedef olarak gösterildiği tespit edilmiştir.

Bingöl Kiğı ilçesinde 3 tane mahalle ve 25 tane köy bulunmaktadır. Bingöl Kiğı satılık konut arayan kişilerin aralarından tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda bulunmaktadır.

  • Eskişehir Mahallesi,

  • Yeşilyurt Mahallesi,

  • Yenişehir Mahallesi.

Kiğı Satılık Konut Arayış Sürecindeki Kişiler için Bölgedeki Önemli Yerler

Geniş bir tarihî mirasa sahip olan Kiğı ilçesinde doğal güzellikler olduğu gibi, tam da bu sebeple tarihî açıdan oldukça önemli yerler de bulunmaktadır. Bu yerlerden bazılarının bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası,

  • Kiğı Kalesi,

  • Kiğı Cami,

  • Mürsel Paşa Abidesi,

  • Selenk Köprüsü.

Şehir merkezine 75 kilometrelik bir mesafede bulunan Kiğı ilçesine ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlar kullanılabilir. Eğer siz de Bingöl Kiğı Yenişehir Mahallesi satılık ev arıyorsanız bölgede bulunan emlakçılara ya da Emlakjet.com sitesinde bulunan listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.