/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ekinözücancel

Kahramanmaraş Ekinözü Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Ekinözü Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçe Hakkında Bilgiler

Ekinözü kiralık daire arıyorsanız bu yazıda elde edineceğiniz bilgiler ışığında, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Ekinözü ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgilerine yer vermeye özen gösterdik.

Cumhuriyetin kurulmasından önce "Cela" adı ile bilinen muhtarlık, 1958 senesinde belde haline dönüştürülmüştür. 1 Ocak 1983 tarihinde ise adı Ekinözü olarak değiştirilmiştir. 19 Eylül 1991 senesinde ise bir ilçe olma statüsünü kazanmıştır. 

Ekinözü Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Ekinözü ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kahramanmaraş iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 692 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.200 metredir. İlçede bulunan içme sularının şifalı olduğu söylenir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda yer almaktadır:

 • İlçenin doğu tarafında Nurhak ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında Göksun ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında Elbistan ilçesi bulunmaktadır. 
 • İlçenin güney tarafında Kahramanmaraş il merkezi ve Çağlayancerit ilçesi bulunmaktadır.

Ekinözü Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Ekinözü kiralık konut düşünenler için ilçede İç Anadolu Bölgesi'nde görülen karasal iklim ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde görülen sert karasal iklimin karakteristiklerinin bir birleşim hali etkindir. Kış ayları soğuk ve yağışlı olup yaz ayları sıcak ve kuraktır. Yıllık ortalama sıcaklık 10,1 santigrat derecedir. İlçeye bir yılda düşen ortalama yağış miktarı 485 mm'dir. Ortalama 21,4 santigrat derece ile Temmuz ayı, ilçenin en sıcak geçen ayıdır. Ortalama -2,7 santigrat derece ile Ocak ayı, ilçenin en soğuk geçen ayıdır. 

İlçe sakinleri, gelirlerini genellikle tarım ve hayvancılık sektörlerinden elde etmektedir. Ayrıca meşhur olan içme suları da ilçe ekonomisinin canlanmasına katkı sağlamaktadır.

Ekinözü Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ekinözü ilçesinde toplam 11.839 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %52,74'ü erkek olup geriye kalan %47,26'sı kadın nüfus tarafından meydana getirilmektedir. İlçede son 10 senede elde edilen nüfus verilerine bakılacak olursa ilçenin nüfus gidişatı genel bir düşüş yönündedir. Güncel nüfus artış hızı %3,09 olarak tespit edilmiştir. İlçe nüfusunun neredeyse yarısını genç nüfus oluşturmaktadır. İlçe sakinlerinin arasında en çok ilkokul mezunu insan bulunmaktadır. İkinci sırada ilköğretim mezunları gelmektedir. Üçüncü sırada ise lise mezunları takip etmektedir. 

Ekinözü Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Mahalle Seçenekleri

Ekinözü ilçesine bağlı olan toplam 21 adet mahalle bulunmaktadır. Ekinözü kiralık ev arayan kişilerin tercih edebileceği mahallelerin en popüler olanlarının bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Öztürk Mahallesi,
 • Maarif Mahallesi,
 • Soysallı Mahallesi,
 • İçmeler Mahallesi,
 • Alişar Mahallesi,
 • Ortaören Mahallesi,
 • Kabaktepe Mahallesi,
 • Kürtül Mahallesi.

Eğer siz de Ekinözü Öztürk Mahallesi müstakil kiralık ev arıyorsanız ilçede yer alan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Ekinözü Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.