/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Savurcancel

Mardin Savur Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Savur Kiralık Daire Bakanlara İlçe Rehberi

Savur kiralık daire seçmeyi düşünenlere arayış süreçlerinde rehber olacak bir yazı hazırladık. Yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, demografisine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan semt merkezi hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Savur ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin iline bağlı bir yerleşim birimidir. Mardin on farklı ilçeden meydana gelmiştir. En gelişmiş üç ilçesi Kızıltepe, Artuklu ve Midyat’tır. Savur ise bu listenin sekizinci sırasında yer almaktadır. Mardin ilinin nüfusu yaklaşık olarak 829.195’tir. İlde kilometrekareye doksan dört kişi düşmektedir. Savur ilçesi ise bu kent nüfusunun %3.29’una ev sahipliği yapmaktadır. Semt ismini Arapça bir kelime olan “Savr”dan almıştır. Bu kelime boyun anlamına gelmektedir. Bu ismin Süryanice’de karşılığı ise Savro’dur. Bu sefer de “şuara” anlamına gelmektedir. Çok eski bir tarihi olan Savur ilçesinde bilinen ilk yerleşim milattan önce 4000’li yıllarda Etiler tarafından gerçekleştirilmiştir . Bu tarihten sonra ilçede birçok medeniyet varlık göstermiştir. Semt, 1516 yılında yapılan bir savaş ile Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Savur kiralık ev düşünenler tarih dolu bir semti karış karış arşınlama fırsatı elde edecektir. 

Savur Kiralık Daire Düşünenlere Semtin Ekonomisi 

Mardin il merkezinden kırk altı kilometre uzakta yer alan Savur ilçesi, kentin kuzey hattına konumlanmıştır. İlçe, 1049 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine yayılmıştır. Semtin denizden yüksekliği ise yaklaşık olarak 800 metredir. Bir dağ yamacına kurulmuş olan ilçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olarak gelişmiştir. Ancak hayvancılık daha önce gelen bir ekonomik uğraştır. Yerel halkın büyük bir bölümü bu iki uğraştan geçimini sağlamaktadır. İlçede modern tarım yöntemleri yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. En önemli tarımsal ürünler buğday, arpa, pirinç, nohut ve pamuktur. Dicle Nehri kıyısına yakın araziler sebzecilik de yapılmaktadır. Semt ekonomisinin üçte ikisi ise hayvancılığa dayanır. Küçükbaş hayvan besiciliği yaygındır. Eğer tarım ya da hayvancılık ile ilgileniyorsanız Savur kiralık konut arayışınız oldukça isabetli olacaktır.

Savur Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgiler ışığında, Savur  ilçesinde hayatını sürdürenlerin sayısının 27.304 kişiye ulaştığını söyleyebiliriz. Bu kişilerin %50.01’i  erkek, geriye kalan %49.99’u  ise kadındır. Semtin nüfusu 2007-2017 yılı aralığında azalmıştır. Bu tarihten sonra ise küçük bir artış meydana gelmiştir. Bu nedenle nüfus eğrisi yukarı yönlü ve pozitiftir. Mardin Savur kiralık ev arayanlar için biz semti meydana getiren mahalleleri gelişmişliklerine göre sıraladık. Siz de kendiniz için en uygun olan yerleşim birimini seçebilirsiniz:

 • Safa Mahallesi
 • Sörgücü Mahallesi 
 • Kaplan Mahallesi
 • Pınardere Mahallesi
 • Başkavak Mahallesi
 • İçören Mahallesi
 • Üçkavak Mahallesi
 • İşgören Mahallesi
 • Şenocak Mahallesi
 • Kayatepe Mahallesi
 • Yeşilalan Mahallesi
 • Çınarönü Mahallesi

Eğer Savur kiralık daire düşüncenizden eminseniz ve arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek için harekete geçmek isterseniz , ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Savur kiralık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Savur Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.