/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Balyacancel

Balıkesir Balya Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Balya Kiralık Konut Arayanlar için Bölge Hakkında Tanıtıcı Bilgiler

Balya kiralık konut arayışında iseniz Balya ilçesi hakkında önemli ve temel bilgileri bu yazı içerisinde edinebilirsiniz. Öncelikle Balya ilçesi, Marmara bölgesinin güneyinde bulunan Balıkesir iline bağlıdır. Kurulduğu alan dağlık bir bölgedir. Yazları kurak ve sıcak geçerken kış mevsimi yağmurlu ve sert şekilde geçtiği görülür. İlçede en soğuk Ocak ve Şubat ayları iken en sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. İlçenin yüz ölçümü 952 km2'dir ve denizden yüksekliği 225 metredir. Tereyağı ile ünlü olan Balya ilçesinin doğusunda Balıkesir, batısında Çanakkale'ye bağlı olan Yenice ilçesi, kuzeyinde Gönen ve Manyas ilçeleri, son olarak da güneyinde Havran ve İvrindi ilçeleri bulunmaktadır. Balıkesir Balya kiralık ev arayanların gitmesi muhtemel merkezî mekânlara uzaklığı aşağıda listelenmiştir:

  • Çanakkale iline 170 km,

  • Balıkesir merkezine 52 km,

  • İstanbul iline 224 km,

  • Susurluk ilçesine 95 km,

  • Bandırma ilçesine 140 km,

  • Erdek ilçesine 157 km uzaklıktadır.

Balya Kiralık Konut Bakanlar için İlçe Nüfusu ve Ekonomisi

2016 yılındaki nüfus verilerine göre, ilçe nüfusu 13.384'tür. Balya'nın eskiden nüfusu 36.000 civarında seyretmekteydi. Ancak öncelikle maden olmak üzere, seramik fabrikaları ve diğer sanayiler azalmış ve hatta teker teker kapanmıştır. Bu nedenle Balya'da oturan kişilerin belli bir kısmı ilçeden taşınmışlardır. Böylelikle ilçe nüfusu da radikal bir biçimde düşmüştür. Ancak maden ve fabrika kurma planları, ilerleyen yıllar için çalışılan projeler arasında yer almaktadır.

Her ne kadar Balya toprakları verimsiz olarak görülse de ilçe ekonomisi tarıma bağlıdır. İlçede üretilen başlıca tarım çıktıları arpa, mısır, buğday ve nohuttur. Tarım haricinde, bölge sınırları içerisinde insanlar ormancılık, hayvancılık, bağcılık ve meyvecilik de yapar.

Türkiye'nin en büyük metalik maden işletmesi Balya'dadır. 1930 yılında kapitülasyonlar kaldırılmadan önce bölgede Fransızlar kurşun madenleri işletmekteydi. Uzun seneler sonra, bölge halkı arama faaliyetleri sonucunda yer altı maden işletmeciliği yaparak çinko ve kurşun maden üretimine geçmiştir.

İlçe özelinde şaraplık üzüm üretiminde son zamanlarda gelişim görülmektedir. Balya kiralık ev Çukurcak Mahallesi arayanlar için ilginç bir bilgi olarak Çukurcak Mahallesi'nde üretilen üzümler, Ilıca Beldesinde şarap üretimi sürecine geçmektedir. Ayrıca bölge ekonomisine katkı sağlayan bir diğer unsur da bölge sınırları içerisinde bulunan kaplıcadır. Balıkesir-Bandırma karayolundan 13 kilometre sonra Şamlı bölgesine geçen yola 22 kilometre uzakta kaplıca bulunmaktadır. Bu kaplıcanın yerli turist çekmesinin sebebi romatizma, kireçlenme, siyatik ve belli cilt rahatsızlıklarına iyi gelmesiyle bilindiği içindir.

Balya Kiralık Konut Arayışındakiler için Bölgenin Kısa Tarihi

Çok eski yıllardan beri Balya ilçesi çinko ve kurşunun yanı sıra manganez ve linyit madenlerinin işletimine yakın olması sebebiyle yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. 1317 yılına gelmeden Kocagümüş Köyü olarak anılmıştır. Karesi Sancağı'na bağlı olarak Alidemirci Bucağı'na ait bir köydü. Maden işletmesine yardım ve istihdam için ülkenin birçok yerinden işçiler, hane sayısını artırmıştır ve böylelikle Alidemirci Köyü'ndeki Bucak Teşkilatı nakli yapılmıştır.Bölgenin isminin nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak Osmanlı döneminde 1650 yılında bölgede kadı görevindeki Bali Bey'den evirildiği düşünülmektedir. Bir başka ihtimal de Yunanca "eski" anlamındaki "palaia" kelimesinin Türkçeye uyarlanmış hali olabileceğidir.1920 yılında, Balya Yunan işgaline uğramıştır. Bununla uğraşan bölge halkı, aynı zamanda Anzavur Ahmet Çetesi ve Gavur İmam ile de çatışmaya girmek zorunda kalmıştır. 1922 tarihinde düşman işgalinden çıkmıştır. 6 Eylül Kurtuluş Günü her yıl anılmakta ve kutlanmaktadır.

Balıkesir Balya uygun fiyatlı kiralık daire arıyorsanız size yardımcı olabilecek yerel emlakçılardan veya Emlakjet.com sitesinde bulunan listeleme sayfasından yararlanmayı unutmayın.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Balya Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.