/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Burhaniyecancel

Balıkesir Burhaniye Kiralık Ev

araması için 16 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Burhaniye Kiralık Konut Arayanlar için İlçe Rehberi

Burhaniye kiralık konut arayan insanlar için bölge hakkında fikir edinmek amaçlı olarak bu yazıyı hazırladık. Öncelikle Burhaniye ilçesi, Balıkesir'in Ege Denizi kıyısına uzandığı için Kuzey Ege şeklinde geçen bölgenin içerisinde bulunmaktadır. Yüz ölçümü 281 km2'dir ve denizden yüksekliği 12 metredir. Kuzeyinde Kazdağı, güneyinde Madra Dağı arasındaki Edremit Körfezi bu ilçenin sınırları içerisindedir. İlçenin güneybatı sınırını ise kıyıdaki Bağlar Burnu çizmektedir. İlçede yer alan en önemli akarsular Havran Çayı ve Karınca Çayı'dır.

İlçe merkezinin etrafı birinci dereceden deprem merkezi kuşağı içerisinde yer almaktadır. Çünkü ilçenin güney ve güneybatısında Madra Dağlarının kıyısına yönelik alçalmakta olan Peneplen alanları faylar ile kaplıdır.

Bu bilgilerin dışında, bölge ikliminden bahsedecek olursak ilçe genelinde Akdeniz ikliminin hakim olduğu fark edilmektedir. Yaz mevsimleri kurak ve sıcak geçerken kış aylarında yağış görülür ve havalar genelde ılıktır. İlçede görülen en düşük sıcaklık 2004 yılının Ocak ayında yaşanan -12 derecedir. Tespit edilen en yüksek sıcaklık ise 1980 yılının Temmuz ayının ortasında yaşanan 42,6 derecedir.

Burhaniye Kiralık Konut Arayanlara İlçenin Nüfusu ve Ekonomik Düzeni

2018 yılı araştırmalarına göre, Burhaniye ilçesinde 60.799 kişi yaşamaktadır. Bu nüfusun %51,25'i erkek, %48,75'i kadın nüfustan oluşmaktadır. İlçenin etnografik yapısı Manavlar, Yörükler, Mübadil ve Muhacırlardan oluşur. İlçe merkezi genellikle birbirlerinden kopuk bir şekilde gelişmiş olan iç kısımdaki merkez ve sahil kısımlarından oluşmaktadır. Ancak Balıkesir Burhaniye kiralık yazlıklar gibi yazlık tipindeki konutların yarattığı sektör sayesinde, bahsedilen kopukluğun emaresi gözükmemektedir.

Burhaniye Kiralık Konut Bakanlar için İlçenin Kısa Tarihi

Burhaniye ilçesinde yapılan arkeolojik kazılar sayesinde, bölgenin İlk Çağlardan beri mühim bir yerleşim yeri olduğunu biliyoruz. Sunak amaçlı kullanıldığı düşünülen bazı yerlerin Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu düşünülmektedir. En meşhuru da Dutluca Mahallesi'nde bulunan Deliklitaş'tır. İlçede bulunan en önemli antik kent Adramytteion adındadır. Bu kentin Balkanlardan göçen Misyalılara ait olduğu bilinmektedir. Sonrasında bölge, Lidyalıların hakimiyeti altına girdiğinden dolayı Lidya kralının kardeşi Adramis'ten bölge isminin ortaya çıkarıldığı düşünülmektedir. Bir diğer efsane de Adra isimli erkek baş tanrının vadisi anlamında adra-mut şeklinde olduğu sanılmaktadır.

Lidyalılardan sonra Anadolu Selçuklu Devleti egemenliği altına girmiş olan Burhaniye, 1300 yılında Karesioğulları'nın yönetimi altına geçmiştir. Burhaniye ilçesinin Millî Mücadeledeki özel yerinin sebebi, ilk kurşunun Burhaniyeliler tarafından atıldığından kaynaklanmaktadır.

Burhaniye Kiralık Konut Arayanlar için Bölgede Gezilecek Yerler

Balıkesir'in Burhaniye ilçesi doğal güzelliklere sahip olduğu kadar, tarihî güzelliklere ve öneme sahip yerlere de ev sahipliği yapmakta olduğundan her yıl çok sayıda yerel veya yabancı turist çekmektedir. Aynı zamanda bölge içerisinde ağırlıklı olarak zeytinyağı üretmeye yönelik olarak zeytincilik ve iç turizm de yapılmaktadır. Eğer bölgedeki Balıkesir Burhaniye İskele Mahallesi'nde kiralık ev arıyorsanız gezebileceğiniz yerleri aşağıya sıraladık:

  • Adramytteion Antik Kenti: 1090 yılında tamamıyla terk edilmiştir. Ören'in belli bir kısmı bu yüzden sit alanı olarak belirlenmiştir.

  • Kaya Sunakları: İlçede sıklıkla karşılaşabileceğiniz Kaya Sunakları, spesifik olarak Edremit Körfezi'nin güney taraflarında bulunan Madra Dağı'nda da bulunmaktadır. Antik Çağ tapma yerlerinden farkı plan konusunda farklı olmalarıdır. Cilalı Taş döneminden itibaren tanrılaştırılmış bereket ve doğa inancının başlıca örneklerindendir.

  • Şahinler Köy Camii: 150 yıllık cami, Türk-İslam mimarisinde ayrı bir önem taşımaktadır. İçerisinde eski hat örnekleri olmamasına rağmen, köy mezarlığı ve doğa freskleri bulunduran süslemeli kubbesiyle farklı bir mimariye sahiptir.

  • Ören: Burhaniye'nin en popüler mahallesidir ve temiz plajlara sahiptir.

  • Pelitköy: Zeytinliklerle dolu bir sahil mahallesidir. Pelitköy Zeytin ve Deve Güreşleri Festivali burada yapılmaktadır.

Balıkesir Burhaniye kiralık konut arama sürecinizde bölgede bulunan emlakçılardan veya Emlakjet.com sitesi üzerinden fikir edinebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Burhaniye Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.