/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Gemlikcancel

Bursa Gemlik Kiralık Ev

araması için 78 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Gemlik Kiralık Konut Araştıran Kişiler için Kısa Bir İlçe Rehberi

Gemlik kiralık konut arayan okuyucularımız, konut arayan diğer her bir kişi gibi daha önceden seçilen ilçe hakkında fikir sahibi olmalıdır. Seçilmiş olan bölge hakkında önceden bilgi sahibi olmak, konut araştırma sürecini rahatlatacağı gibi, daha güvenli adımlar atmanıza yarayacaktır. Bu sebeple, bu yazımızda Gemlik kiralık konut bakan okuyucularımız için bölge hakkında mühim noktalara değindik. Bu yazıyı okuduktan sonra, bölgenin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve bağı bulunan mahalleleri gibi önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Gemlik Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi 

Öncelikle Gemlik ilçesi, Marmara Bölgesi içerisinde bulunan Bursa iline bağlıdır. Bursa'nın en eski ilçesidir. Bursa ilinin merkez ilçelerinden bir tanesi olan Gemlik ilçesinin toplam yüz ölçümü 413 km2'dir ve denizden yüksekliği 5 metre olarak ölçülmüştür. 

İlçenin batı tarafı, Marmara Denizi kıyısında bulunmaktadır. Geri kalan üç yönü ise tek ve sıradağlar ile sarılmış haldedir. Gemlik ilçesini ikiye bölen Karsak Deresi, İznik Gölü'nden beslenir. Samanlı Dağları, ilçenin kuzeyi sınırını çeker. Güney yönünde ise Katırlı Dağları batıya doğru uzanarak Gemlik Körfezi'ni kapalı havza durumuna getirmiştir. Deniz kıyıları ve dağlar arasında sıkışmış halde duran pek çok ova vardır. Bu ovaların en büyükleri arasında Engürücük ve Gemlik Ovaları bulunmaktadır. Ancak Gemlik ilçesi, göl ve akarsu açısından pek zengin bir araziye sahip değildir. 

Gemlik ilçesinin etrafında bulunan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey yönünde Yalova iline bağlı olan Armutlu ve Çınarcık ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu yönünde Orhangazi ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güneydoğu yönünde Yenişehir ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde Kestel, Gürsu ve Osmangazi ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde ise Mudanya ilçesi bulunmaktadır. 

Gemlik Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin Kısa Bir Tarihçesi

Gemlik kiralık ev arayışında olanlar için burası Bursa ilinde bulunan en eski kenttir. M.Ö. 12. yüzyıla kadar uzanan bir tarihçesi bulunmaktadır. Bir rivayete göre, Gemlik bölgesine gelen Herkül, bölgeye kaybolan arkadaşı Syrus'un adını vermiştir. Milet'ten M.Ö. 630 yılında gelen koloniler, bölgede Kios adında bir yerleşme birimi kurmuşlardır. Gemlik'in bulunduğu arazi, zengin bir ticaret ve liman kenti statüsünde olduğu için birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kentte sürdürülmekte olan ticaret Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyeti demeksizin varlığını kesintisiz bir biçimde sürdürebilmiştir. Kültürel ve tarihî geçmişi oldukça zengin olan Gemlik ilçesi, antik zamanlardan kalma varlıkları olabildiğince korumaya çalışmıştır.

Gemlik Kiralık Konut Arayan Kişiler için Bölge Nüfusu ve Mahalleleri

Bir ilçenin nüfusu, ilçedeki refah seviyesini ve yaşam tarzını büyük ölçüde etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. 2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Gemlik ilçesinde toplam 111.488 kişi yaşamaktadır. İlçe gittikçe merkezî bir hal aldığından ötürü, on seneden fazla bir süredir ilçe nüfusu düzenli bir şekilde artış göstermektedir. İlçede oturan insanların eğitim düzeyine gelecek olursak en çok ilkokul mezunu kişiler bulunmaktadır. İkinci sırada ise lisans mezunları gelmektedir. 

Gemlik ilçesine bağlı olan toplamda 35 adet mahalle bulunmaktadır. Gemlik kiralık ev arayan okuyucularımızın aralarından tercih edebilecekleri popüler mahalleler aşağıda sıralanmıştır:

 • Dr. Ziya Kaya Mahallesi,
 • Eşref Dinçer Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Osmaniye Mahallesi,
 • Kurşunlu Mahallesi,
 • Ata Mahallesi,
 • Kurtul Mahallesi,
 • Yeniköy Mahallesi,
 • Cihatlı Mahallesi.

Gemlik Orhaniye Mahallesi kiralık ev arayan okuyucularımız, danışmanlık hizmeti almak için bölgede bulunan emlakçılara veya sitemizdeki listeleme sayfalarına uğrayabilirler.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Gemlik Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.