/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çatcancel

Erzurum Çat Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Çat Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçe Hakkında Bilgiler

Çat kiralık konut arıyorsanız bu ilçe rehberinde edineceğiniz kısa bilgiler ile birlikte, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile ilerleyebileceksiniz. Konut arama süreci içerisinde olan her kişi, önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu sebep ile hazırladığımız bu yazıda Çat ilçesinin ekonomik faaliyetleri, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayacak bilgilere yer vermeye çalıştık.

Çat Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Coğrafi Özellikleri

Öncelikle Çat ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Erzurum iline bağlıdır. Her ne kadar Erzurum iline bağlı olsa bile, Erzincan ili arasındaki sınır bölgeyi oluşturmaktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.386 km2 olarak ölçülmüştür ve denizden yüksekliği ise 1.961 metredir. Erzurum ve Bingöl illeri arasındaki karayolu üzerinde bulunmaktadır. Erzurum il merkezine 52 kilometre uzaklıkta olup Bingöl iline bağlı olan Karlıova ilçesine de yalnızca 61 kilometre uzaklıktadır. Erzurum'un güney tarafında kalan Palandöken Dağları'nın güneybatı yönünde yer almaktadır. İlçenin arazisi volkanik ve kayalık bir karakteristiğe sahiptir. Tepelerle çevrili bir haldedir ve yüksek platolar geniş bir alana yayılmıştır. Toprağı çorak ve tuzludur. İlçenin etrafında bulunan komşu il ve ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafında Tekman ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Tercan ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey tarafında Erzurum il merkezi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney tarafında ise Bingöl il merkezi, Karlıova ve Yedisu ilçeleri bulunmaktadır.

Çat Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Çat kiralık daire arayanlar için ilçe genelinde tipik bir karasal iklim görülmektedir. Kış mevsimi uzun, soğuk ve şiddetli hava koşulları gözlemlenirken yaz ayları sıcak ve kurak geçmektedir. İlçeye en sık ilkbahar aylarında yağış düşmektedir. Kış mevsimi genel sıcaklık ortalaması -10 ila -18 santigrat derecedir. 

İlçenin engebeli ve kayalık karakteristikte olan arazisi sebebiyle tarım sektörü pek rağbet görmemektedir. Ancak bunu hayvancılık işleri ile telafi etmektedirler. İlçe kendi başına ekonomisini yürütmektedir.

Çat Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Çat ilçesinde toplam 17.389 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,88'i erkek olup geriye kalan %48,12'si kadın nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, senelerden beri süregelen düzenli bir nüfus azalışı gözlemlenmektedir. Ancak bu azalış kendini radikal değişiklikler ile göstermemektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %0,20 olarak tespit edilmiştir.

İlçe nüfusunun yarısından biraz fazlasını genç nüfus oluşturmaktadır. Çat ilçesi sakinlerinin eğitim düzeyi grafiğine göre, ilçede en çok ilkokul mezunu bulunurken bu insanları lise mezunları takip etmektedir. Üçüncü sırada ise okur-yazar olmayan kesim gelmektedir. İlçe sakinlerinin birçoğu Erzurumlu olsa bile Ağrı ve Erzincan illerinden gelen kişiler de bu ilçede yaşanmaktadır.

Çat Kiralık Konut Arayan Kişilerin Tercih Edebileceği Mahalleler

Çat ilçesine bağlı olan toplam 45 adet mahalle bulunmaktadır. Çat kiralık ev arayan kişilerin tercih edebileceği popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Oyuklu Mahallesi,
  • Yavi Mahallesi,
  • Karaşeyh Mahallesi,
  • Ağaköy Mahallesi,
  • Tuzluca Mahallesi.

Eğer siz de Çat sahibinden kiralık müstakil ev arıyorsanız ilçede bulunan emlakçılara uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

5 Ağustos 2020

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

30 Temmuz 2020

İlk Kez Konut Alacaklara 82 Bin TL Hi...

İlk Kez Konut Alacaklara 82 Bin TL Hi...

29 Temmuz 2020

Ev Alırken Değerlendirilmesi Gereken ...

Ev Alırken Değerlendirilmesi Gereken ...

28 Temmuz 2020

Çat Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.