/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sarıcakayacancel

Eskişehir Sarıcakaya Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Sarıcakaya Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Sarıcakaya kiralık konut arıyorsanız bu yazımızda işinize yarayacak birçok bilgi bulacaksınız. Konut arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilen bölge ya da ilçe hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız ilçe rehberinde Sarıcakaya ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgilere yer vermeye çalıştık. Osmanlı zamanında Göynük Kazası'na bağlı olan Sarıcakaya 1884 senesinde Söğüt'e bağlanmıştır. Cumhuriyet sonrasında, 1944 senesinde ise Eskişehir iline bağlanmıştır. 1990 senesinde Mihalgazi'den ayrılarak bu haline gelmiştir. 

Sarıcakaya Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Öncelikle Sarıcakaya ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Eskişehir iline bağlıdır. Eskişehir il merkezine neredeyse 51 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçe, daha spesifik bir şekilde bakıldığında aslında Karadeniz Bölgesi sınırları içerisindedir. Toplam yüz ölçümü 375 km2'dir ve denizden yüksekliği 220 metredir. Sarıcakaya'nın, etrafta bulunan komşu ilçelere olan mesafelerinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçe, doğu tarafında yer alan Nallıhan ilçesine 80 kilometre uzaklıktadır.
 • İlçe, kuzey tarafında yer alan Göynük ilçesine 50 kilometre uzaklıktadır.
 • İlçe, kuzeybatı tarafında yer alan Yenipazar ilçesine 30 kilometre uzaklıktadır.
 • İlçe, batı tarafında yer alan Mihalgazi ilçesine 6 kilometre uzaklıktadır.
 • İlçe, yine batı tarafında yer alan İnhisar ilçesine 26 kilometre uzaklıktadır. 

Sarıcakaya Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İçerisinde sayıldığı İç Anadolu Bölgesi'nden farklı bir biçimde, mikroklima sisteminde iklim özellikleri göstermektedir. Sarıcakaya kiralık daire düşünenler için her ne kadar yine yaz ayları sıcak ve nispeten yağışsız, kış ayları da soğuk ve yağışlı geçse de İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan diğer ilçelerden farklı olarak Akdeniz ikliminden de bazı özellikler gözlemlenmektedir. 

Genellikle olduğu gibi, ilçe sakinleri geçimlerini tarım sektöründen elde etmektedir. Sebze ile meyve yetiştiriciliği başı çekmektedir. İlçenin neredeyse yarısını ormanlık alanlar kaplamış durumdadır. İlçenin yer altı zenginlikleri arasında mermer bulunsa da mermer ocaklarını işletmek ekonomik bir karar olmadığından bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. 

Sarıcakaya Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Sarıcakaya ilçesinde toplam 5.080 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,63'ü kadın olup geriye kalan %49,37'lik nüfusu erkekler oluşturmaktadır. İlçede son 10 senede gözlemlenen nüfus grafiğine göre, ilçenin nüfusu oldukça düzensiz bir biçimde gelişmektedir. Güncel nüfus artışı ise %-10,92 olarak tespit edilmiştir. İlçe sakinlerinin eğitim düzeylerine bakılacak olursa ilçede en çok ilkokul mezunu bulunmaktadır. İkinci sırada ortaokul mezunları, üçüncü sırada ise ilköğretim mezunları gelmektedir. Her ne kadar ilçe sakinlerinin çoğu Eskişehirli olsa da başka şehirlerden gelip burada yaşamayı tercih edenler de vardır. Bu insanlar çoğunlukla Mardin, Ankara ve Bilecik illerinden gelmektedirler.

Sarıcakaya Kiralık Konut Bakan Kişiler için İlçeye Bağlı Mahalleler

Sarıcakaya ilçesine bağlı olan toplam 14 adet mahalle bulunmaktadır. Sarıcakaya kiralık ev arayan okuyucularımız için bu mahallelerin nüfusu en çok olanlarının bir listesini aşağıda sıraladık: 

 • Sarıkaya Mahallesi,
 • Laçin Mahallesi,
 • Bilal Habeşi Mahallesi,
 • Beyköy Mahallesi,
 • Fatih Mahallesi,
 • İğdir Mahallesi.

Eğer siz de Sarıcakaya kiralık müstakil çiftlik evi gibi bölge spesifiğinde ev arayışı içerisindeyseniz ilçede bulunan emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Sarıcakaya Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.