/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kızıltepecancel

Mardin Kızıltepe Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Kızıltepe Kiralık Konut Arayanlara Özel Emlakjet İlçe Tanıtım Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Kızıltepe kiralık konut almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Kızıltepe, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle Bölümünde yer alan Mardin iline bağlı, il merkezine 27 kilometre uzaklıkta güneybatı tarafında yer alan bir ilçesidir. Ulaşım dolmuş ve belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır. İlçeye bağlı merkez hariç toplam 160 köy ve 70 mezra ile merkezden ayrı olarak Şenyurt, Gökçe, Yüceli ve Dikmen adıyla 4 belediyesi bulunur. Topraklarının bir yerleşim yeri olarak kullanımı Bizanslılara kazar uzanır. 1919 yılında Fransız işgalinden kurtulmuştur. İklimi Akdeniz iklimine benzer özellikler taşımaktadır. Yaz mevsimi çok sıcak ve kurak, kış mevsimleri ise yağlı ve ılıman geçer. Yağışların az olması sebebiyle zaman zaman kuraklık yaşanabilmektedir. Sarı taşların egemenliğinin ovadaki kudreti, milat öncesini tarihi süreç içinde gümünüze taşıdığı değeriyle önemi bir yere sahip olan Kızıltepe’nin bilinen en eski ismi ‘Dunaysır’dır. Doğal zenginliklerinin yanı sıra tarihi zenginlikleri de görülmeye değerdir. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. 

Kızıltepe Kiralık Konut Arayanlar İçin İlçenin Nüfus ve İdari Bilgileri

Kızıltepe’de ev kiralamayı düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

 • Kuzeyinde Mazıdağı ilçesi,
 • Güneyinde Suriye devler sınırı,
 • Doğusunda Mardin ve Nusaybin ilçesi,
 • Batısında Derik ve Ceylanpınar ilçleri ile çevrilidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 252.656’dır. Bu sayının yüzde 49,63’ü kadın, yüzde 50,37’si erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 1.236 kilometrekare, rakımı ise 498 metredir. Kiralık daire Kızıltepe Aşiti gibi belli bir bölge arayışında olanlar için ilçede 179 tane mahalle bulunmaktadır. Bu mahallelerden nüfusu en fazla olanlarından bazıları şunlardır; Yenikent Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Yeni Mahallesi, İpek Mahallesi, Tepebaşı Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Koçhisar Mahallesi, Ersoylu Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Fırat Mahallesi, Mezopotamya Mahallesi, Ersoylu Mahallesi, Turgut Özal Mahallesi, Selahattin Eyyübi Mahallesi, Şahkulubey Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Dunaysır Mahallesi ve Eşme Mahallesidir. 

Kızıltepe Kiralık Konut Piyasa Bilgileri

Emlakjet 2019 yılı kasım ayı verilerine göre Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan kiralık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Konutun ortalama yaşam alanı 165 metrekare,
 • Metrekare birim kira ücreti en az; 3 TL,
 • Metrekare birim kira ücreti en fazla; 10 TL,
 • Ortalama konut kira fiyatı; 785 TL’dir.

Emlakjet Bölge Raporu verilerine göre Kızıltepe ilçesinde bulunan kiralık evlerin ortalama fiyatları şu şekilde hesaplanmıştır;

 • 1+1 100 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti 891 TL,
 • 2+1 115 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti 613 TL,
 • 3+1 178 metrekarelik dairenin ortalama kira ücreti 776 TL’dir.

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Kiralayacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, kiralama işlemlerini gerçekleştirmeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen Mardin Kızıltepe kiralık müstakil evler ya da Kızıltepe Tokide kiralık daireler ilanları için detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Kızıltepe Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.