/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Alacakayacancel

Elazığ Alacakaya Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Alacakaya Satılık Daire Bakanlara İlçe Rehberi 

Alacakaya satılık daire almayı düşünen okuyucularımıza hazırladığımız yazıda ilçenin coğrafyasından nüfusuna kadar birçok noktaya değindik. Alacakaya, Elazığ’ın ilçelerinden bir tanesidir. İlçenin yüzölçümü 318 kilometrekareden oluşur ve deniz seviyesinden yüksekliği 1147 metre dolaylarındadır. Bölge Doğu Torosların batısında yer alır. İlçe merkezi tepe üzerine kurulmuştur. Engebeli ve dağlık bir arazi yapısı vardır. Doğusunda Arıcak, güneyinde Ergani ve Dicle, batısında Maden, kuzeyinde Palu ilçeleri yer alır. Bölge erozyonlu ve orta derinlikte bir toprağa sahiptir. Toprak derinliği az olduğu için bitki örtüsü zayıftır. Dere ve çay yataklarında kavaklıklar ve söğütlere rastlanılır. İlçenin yüksek kesimlerinde yağmurlarla beraber yeşeren ve kurak zamanlarda kuruyan bozkırlar vardır. Karasal iklim tipi hüküm sürer. Kış ayları soğuk ve karlı, yaz ayları sıcak ve kuraktır. Yıllık sıcaklık ortalaması Ocak ayı 0-2 derece ve Temmuz ayı 30-35 derece olarak görülür. Hakim rüzgar yönü kuzeybatıdır. 

Alacakaya Satılık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Tarihi 

İlçe Türk topraklarına Selçuklular döneminde katılmıştır. İlçe merkezinin geçmişi bölgedeki krom cevherleri ile başlar. Maden’deki bakır cevheri odundan elde edilmiş sıcaklık ile eritilir. Bu zamanlarda Guleman Köylülerinden bir kişi Ergani Bakır İşletmesine odun taşırken hayvanın yükünü eşitlemek için bölgeden bir taş alır ve taşla beraber işletmeye ulaşır. Taşı gören Abdullah Hüsrev Bey bu taşın nereden geldiğini sorar. Bölgede bulunan diğer taş parçaları toplanır. Yapılan incelemelerde Guleman bölgesinde krom yatakları olduğu Abdullah Hüsrev Bey tarafından tespit edilir. 1936’da bölgedeki krom işletilmeye başlamıştır. Kromun çıkarılması ve yolların düzeltilmesi sonucu bölgeye büyük işçi göçü yaşanmıştır. Bölge 1987’de günümüzdeki ilçe merkezine 2 kilometre mesafedeki Guleman Köyü ile birleşerek Maden’ e bağlı belde belediyeciliği olmuştur. 1990 yılında çıkarılan bir kanunla da ilçe konumuna getirilmiştir. 

Alacakaya Satılık Daire Bakanlara İlçenin Nüfusu 

Alacakaya ilçesi Elazığ’ın nüfusu en düşük olan 2. ilçesidir. 01 Şubat 2019 TÜİK raporuna göre ilçede yaşayan kişi sayısı 6.566 kişiden oluşur bu nüfusun 3.128’i kadın ve 3.438’i erkektir. Yani nüfusun %47,64’ünü kadınlar ve %52,36’sını erkekler oluşturur. 2017 yılındaki nüfusu ise 6.233’dür. Bir senede ilçedeki kişi sayısında artış görülmüştür. İlçenin yıllık nüfus artış oranı %5,34’dür. Nüfus yoğunluğu 21’dir. Bu ilçede kilometrekareye denk gelen insan sayısının 21 olduğu anlamındadır. İlçede 6 mahalle ve 10 köyü vardır. Alacakaya satılık ev bakabileceğiniz mahalleleri nüfuslarıyla beraber;

  • Altınçanak Mahallesi 770,
  • Gündoğdu Mahallesi 604,
  • Merkez Mahallesi 533,
  • Altıoluk Mahallesi 368,
  • Sularbaşı Mahallesi 333 ve 
  • Gülaman Mahallesi 204 kişiden oluşur. 

Alacakaya Satılık Daire Bakanlar İçin Bölgenin Ulaşımı 

Alacakaya Satılık Daire arayan okuyucularımız için ilçenin genel ulaşımını araştırdık. Alacakaya’nın şehir merkezine yaklaşık uzaklığı 77 kilometredir. Bu mesafe karayoluyla ortalama 1 saat 40 dakika sürer. Bölgeyi Elazığ’a bağlayan iki adet karayolu vardır. Bu karayollarından bir tanesi Maden’den bağlantı sağlar diğeri de Elazığ – Bingöl karayoluna bağlantılıdır. Tüm köylere ve mahallelere ulaşım mümkündür. İl merkezinden ve Diyarbakır’dan ilçeye minibüs seferleri yapılır. 

Ev arayışınıza hala devam ediyorsanız en doğru adres EmlakJet. İstediğiniz özelliklere sahip ve bütçenize de uyan evlere listeleme sayfalarımız üzerinden dilediğiniz yerden bakabilirsiniz. Siz de emlakçıdan ya da sahibinden satılık ev Alacakaya ilanlarına ve diğer ilanlara sitemizden ulaşabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

7 Temmuz 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

6 Temmuz 2020

2020 Temmuz Ayı Kira Artış Oranları A...

2020 Temmuz Ayı Kira Artış Oranları A...

3 Temmuz 2020

Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

2 Temmuz 2020

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

1 Temmuz 2020

Alacakaya Satılık Daire
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.