Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İliçcancel
Erzincancancel

Erzincan İliç Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

İliç Satılık Daire Tercih Edeceklere İlçe Rehberi 

İliç satılık daire düşünenler için ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi tek bir yazıda topladık. Yazının sonunda ilçenin coğrafi özelliklerinden iklimine, tarihinden, demografik durumuna ve mahallelerine kadar birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. İliç, Türkiye Cumhuriyeti’nin  Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzincan iline bağlı bir yerleşim birimidir. Erzincan dokuz ilçeden meydana gelmiştir ve İliç kentin en gelişmiş altıncı yerleşim birimidir. Kent nüfusunun yaklaşık %3.78’ine ev sahipliği yapmaktadır. Tulum peyniri ile ünlü olan ilçe, çok eskilere dayanan geçmişi ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Semt merkezinden 78 kilometre uzakta yer alan İliç ilçesi, kentin en şirin yerleşim birimidir. Kent merkezi ile semt arasında düzenlenen otobüslerle bu mesafe kat edilmektedir. 

İliç Satılık Daire Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

İliç satılık ev düşünenlerin ilçe hakkında ilk öğrenmeleri gereken şey semtin coğrafi konumu ve yerleşimidir. İliç, 1397 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve semt, kentin yüzölçümü bakımından en büyük yerleşim birimlerinden biridir. İlçenin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği yaklaşık 1000 metredir. Bu rakam semt merkezinde düşmektedir. Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan İliç, Erzurum, Sivas, güneyde Tunceli, güneydoğuda Bingöl, güneybatısında ise Elazığ illeri yer almaktadır. Dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulan ilçede karasal iklim hüküm sürmektedir. İlçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Keban Barajı’nın iklim koşulları değiştirmesi sebebiyle, bölgenin iklimi ılımanlaşmıştır. 

İliç Satılık Daire Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, sizin o bölge ile olan bağlantılarınızı güçlendirecektir. İliç satılık konut arayanların semtin tarihi hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. İliç semti, yüzyıllarıdr birçok medenşyete ev sahipliği yapmıştır. Milattan önceki çağlarda ilçede Hurriler, Hattiler ve Urartular yaşamıştır. Urartular döneminde iskanın arttığı bilinmektedir. Urartular’dan kalan tarihi eserler, yapılan kazılar ile yakın zamanda gün yüzüne çıkarılmıştır.  Doğal güzelliklerine ek olarak birçok kavme ev sahipliği yapmış olan ilçenin kaderi 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı’nda değişmiştir. Bu tarihten sonra Artuklu Beyliği’ne ev sahipliği yapan ilçe, Fatih Sultan Mehmet döneminde Uzun Hasan ile yapılan savaşta Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olmuştur. I. Dünya Savaşı sırasında Rus ordusunun işgaline uğrayan ilçe, Kazım Karabekir komutasındaki Türk ordusu tarafından alınmıştır. 

İliç Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Demografisi 

İliç semtinin demografik durumu 01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu ile belirlenmiştir. İlçe nüfusunun %52’si erkek, geriye kalanı ise kadındır. Nüfus cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmış durumdadır. İlçenin nüfusu 2008 yılından sonra sürekli olarak artış göstermiştir. Semt, 2017-2018 yılları arasında daha hızlı bir şekilde artmıştır.Semt, mahalle ve köylerden meydana gelmiştir. Köy altı yerleşimi bulunmamaktadır. Erzincan İliç satılık ev alacaklar, ilçenin köy ya da mahallelerinden bir ya da birkaçında araştırmalarını sürdürebilirler:

  • Fatih Mahallesi ( 1430 kişilik nüfusu ile ilçenin en büyük yerleşim birimidir.) 
  • Kazım Karabekir Mahallesi
  • Abdullah Paşa Mahallesi
  • İbrahim Çeçen Mahallesi ( 656 kişilik nüfusu ile en küçük mahalledir) 

Eğer İliç satılık daire düşüncenizden eminseniz ve bir an önce harekete geçmek isterseniz, semtte hizmet veren emlakçılar ile görüşebilir veya sahibinden İliç satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.