/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Başyaylacancel

Karaman Başyayla Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Başyayla Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Başyayla satılık daire arayan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazıda, konut arama sürecini daha da kolaylaştıracak bilgiler düzenledik. Ev arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden belirlenmiş bir ilçe ya da bölge hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Başyayla ilçesinin coğrafi karakteristikleri, nüfus özellikleri ve mahalleleri gibi bir ilçeyi kısaca tanıtacak bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

1990 senesine kadar Ermenek'e bağlı olsa da bu seneden itibaren Karaman'ın ilçelerinden biri olmuştur. İlçe halkı çoğunlukla Avşar Türkmenleridir. 

Başyayla Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Başyayla ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Karaman iline bağlıdır. Karaman il merkezine 180 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 228 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.400 metredir. İlçe, Orta Toroslar'ın güney tarafındaki Göksu Havzası'nı kaplayan Taşeli Platosu'nda yer almaktadır. İlçenin arazi yapısı oldukça eğimlidir. Kuzey, batı ve doğu yönleri dağlar ile çevrilmiş haldedir. Güney tarafında ise Göksu Nehri'nin bir kolu olan Kurtlu Çay, yani İvzit Deresi nehrinin yatağının bulunduğu vadi mevcuttur. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin kuzey tarafında Konya iline bağlı olan Taşkent ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney tarafında Ermenek ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Sarıveliler ilçesi bulunmaktadır.
  • Son olarak ilçenin doğu tarafında tekrar Ermenek ilçesi bulunmaktadır. 

Başyayla Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Başyayla satılık konut arayanlar için ilçeye sıcak ve ılıman hava koşulları hakimdir. Kış aylarında, yaz aylarına nazaran daha çok yağış görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 10,7 santigrat derecedir. İlçeye bir senede düşen yağış miktarı ise 680 mm'dir. En fazla yağış Aralık ayında görülmektedir. Karşıt olarak en kurak ay ise Temmuz ayıdır. Temmuz ayı benzer bir şekilde en sıcak aydır ve ortalama sıcaklık 20,9 santigrat derecedir. Ocak ayı ise ortalama 0,6 santigrat derece ile yılın en soğuk ayıdır. 

İlçenin belli başlı gelir kaynakları arasında, tarım faaliyeti en büyük yeri tutmaktadır. Özellikle elma ve kiraz üretimi göze çarpmaktadır. Öbür yandan arıcılık sektörü de gelişim göstermektedir. Yan gelir sağlayan faaliyetlerden birisi de yayla turizmidir. 

Başyayla Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Nüfusu ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Başyayla ilçesinde toplam 3.717 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,22'si erkek olup geriye kalan %48,78'ini kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin son 10 senedeki nüfus verilerine göre ilçenin nüfus gidişatı genel bir düşüş içerisindedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %1,81 olarak tespit edilmiştir.

Başyayla ilçesine bağlı olan toplamda 5 adet mahalle ve 4 adet köy bulunmaktadır. Başyayla satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Yenimahalle Mahallesi,
  • Kirazlıyayla Mahallesi,
  • Başköy Mahallesi,
  • Şirindere Mahallesi,
  • Göztepe Mahallesi.

Eğer siz de Başyayla sahibinden satılık müstakil ev gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

6 Temmuz 2020

2020 Temmuz Ayı Kira Artış Oranları A...

2020 Temmuz Ayı Kira Artış Oranları A...

3 Temmuz 2020

Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

2 Temmuz 2020

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

1 Temmuz 2020

Gayrimenkul Talebinde Artış Yaşandı

Gayrimenkul Talebinde Artış Yaşandı

30 Haziran 2020

Başyayla Satılık Daire
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.