Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Karaman Sarıveliler Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu
search
Sarıvelilercancel
Karamancancel

Sarıveliler Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Sarıveliler satılık daire arayan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazıda, konut arama sürecini daha da kolaylaştıracak bilgiler düzenledik. Ev arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden belirlenmiş bir ilçe ya da bölge hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Sarıveliler ilçesinin coğrafi karakteristikleri, nüfus özellikleri ve mahalleleri gibi bir ilçeyi kısaca tanıtacak bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Osmanlı Devleti döneminde Ermenek'e bağlı bir yerleşim bölgesi olan Sarıveliler, Cumhuriyet kurulduktan sonra 1967 senesine kadar köy olarak varlığını sürdürmüştür. Bu senede iki köy ile birleşerek bir kasaba olmuştur. 27 Mayıs 1990 senesinde ilçe statüsüne geçmiştir. 

Sarıveliler Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Sarıveliler ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Karaman iline bağlıdır. Taşeli Platosu üzerinde bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi'nin kuzey tarafında, Orta Toros Dağları'nın yamaçlarındaki Göksu Havzası'nı kaplayan yerdedir. İlçenin sınırları aynı zamanda Karaman ile Konya ve Karaman ile Antalya illeri arasındaki sınır olarak da işlev görmektedir. İlçenin toplam yüz ölçümü 343 m2'dir. İlçenin denizden yüksekliği 1.650 metredir. İlçe arazisi dağ yakınında bulunduğundan ötürü engebeli bir yapıya sahiptir. Göksu Irmağı'nın Sarıveliler arazisinden geçtiği yerlerde bulunan çaylar, derin vadiler oluşturmuştur. İlçe genelinde %30'luk bir eğim bulunmaktadır. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafında Ermenek ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzeydoğu tarafında Başyayla ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey tarafında Taşkent ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney tarafında Gazipaşa ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güneybatı tarafında Alanya ilçesi bulunmaktadır. 

Sarıveliler Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Sarıveliler satılık konut düşünenler için ilçe genelinde Akdeniz iklimi ile beraber karasal iklimin birlikte karakteristikleri gözlemlenmektedir. Yaz ayları pek kurak ve sıcak geçerken kış ayları sert ve kar yağışlı geçer. Kış aylarında yüksek miktarlarda gözlemlenen kar yağışları sayesinde ilçede bol miktarda su kaynağı bulunur. Geniş ormanlık alanlar bulunmaktadır. 

İlçe halkı, temel olarak tarım sektörü ile geçinmektedir. Yapılan tarımsal faaliyetlerinin sonucunda elde edilen en önemli ürün elmadır. İkinci sırada ceviz gelmektedir. Son yıllarda ise kiraz üretimi göze çarpmaktadır. 

Sarıveliler Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Nüfusu ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Sarıveliler ilçesinde toplam 12.601 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %52,04'ü erkek olup geriye kalan %47,96'sını kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin son 10 senedeki nüfus verilerine göre ilçenin nüfus gidişatı düzensizdir, ancak son senede gözle görülür bir artış yaşanmıştır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %12,00 olarak tespit edilmiştir.

Sarıveliler ilçesine bağlı olan toplamda 18 adet mahalle ve 8 adet köy bulunmaktadır. Sarıveliler satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Küçük Karapınar Mahallesi,
  • Adiller Mahallesi,
  • Merkez Mahallesi,
  • Esentepe Mahallesi,
  • Turcalar Mahallesi.

Eğer siz de Sarıveliler sahibinden satılık müstakil ev gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.