/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yenimahallecancel

Ankara Yenimahalle Satılık Ev

araması için 1,452 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Ankara Yenimahalle Satılık Konut Arayanlar İçin Önemli Bilgiler

Ankara Yenimahalle satılık konut arayışınızda, ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri bu yazıda topladık. İlçenin tarihinden emlak piyasasına kadar birçok konuya değindiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra, aklınızdaki tüm soruların cevabına ulaşmış olacaksınız. Ankara’nın metropol ilçelerinden biri olan Yenimahalle, 1 Eylül 1957 yılında ilçe statüsüne kavuşmuş bir yerleşim yeridir. İlçenin kurucularından biri 1946-1949 yılları arasında Ankara Belediye Başkanlığı görevini sürdürmüş olan Ragıp Tüzün’dür. Tüzün, Yenimahalle’yi dar gelirli işçi ve memurları ev sahibi yapmak amacıyla kurmuştur. İlçe, kendisinden beklenmediği ölçüde gelişmiş ve bugün Ankara’nın en önemli yerlerinden biri halini almıştır. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan MİT Müsteşarlığına birçok önemli kurumuna ev sahipliği yapan ilçe, hızla yükselmektedir.

 

Ankara Yenimahalle Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Konumu

Ankara Yenimahalle satılık daire tercih etmeden hemen önce, bölgenin coğrafi konumu ve iklimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Özellikle kent dışından gelenler, yazının bu kısmı ile daha fazla alakadar olabilirler. Yaklaşık 542 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulu olan Yenimahalle’nin denizden yüksekliği 830 metredir. Şehir merkezi haricinde engebeli ve dağlık bir araziye sahip olan ilçeden Çubuk ve Hatip Çayı geçmektedir. Bu iki çay birleşerek, Ankara Çayı’nı oluşturmakta, adeta bölgeye hayat kaynağı olmaktadır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü ilçede, yazlar sıcak ve oldukça kurak geçmektedir. Kar yağışlı geçen kış aylarında, sıcaklık genellikle eksi derecelerde seyretmektedir. İlçenin en soğuk ayı Ocak, en sıcak ayı ise Temmuz olarak ölçümlenmiştir.

 

Ankara Yenimahalle Satılık Konut Tercih Edecekler İçin Nüfus Bilgisi

2018 Yılı TÜİK Verilerine göre Yenimahalle’nin nüfusu 663.580 kişiden oluşmaktadır. Yenimahalle satılık ev arayışı aktif bir şekilde devam edenler, oldukça canlı ve kalabalık bir semtte yaşayacaklarının farkında olmalıdırlar. İlçe nüfusunun %38.76’sı erkek, geriye kalan %51.24’ü kadındır. Bir başka deyişle, 323.562 erkeğin yaşadığı bölgede, 340.018 kadın yaşamını sürdürmektedir. İlçenin nüfusu sürekli olarak artış göstermiştir. 2007 yılında 614.778 olan nüfus bugün 700 bin sınırına dayanmış durumdadır. İlçe hem kent içinden hem de çevre illerden sürekli olarak göç almaktadır. 2018 Yılındaki nüfus artış hızı ise %0.60 olarak hesaplanmıştır. Orta sınıf ailelerin yaşadığı ilçenin, ev ihtiyacını karşılayabilmek adına toplu konut projeleri yapılmaktadır. Ancak yine de bu ihtiyacın tam olarak karşılanabildiğini söylenemez. Bu sebeple Ankara Yenimahalle satılık daire toki arayışı içerisinde olan ziyaretçilerimizin, hızlı davranmaları gerekebilir.

 

Ankara Yenimahalle Satılık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre, ilçedeki dairelerin ortalama kullanım alanı 125 metrekaredir. Bu dairelerden birini satın almak istediğinizde, metrekare başına 2.280 Türk Lirası ödemeniz gerekmektedir. Bir başka deyişle, Ankara Yenimahalle satılık daire tercih edecek bir kişinin ortalama 285 bin Türk Lirası ödemeyi kabul etmesi ve bütçesini buna göre ayarlaması gerekmektedir. Bu bölgeden satın alacağınız bir evin ortalama geri dönüşü ise 23 yıl içerisinde gerçekleşecektir. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse, ilçeden aldığınız bir evi kiraya vermeniz durumunda 23 yıl sonra evi satın almak için harcadığınız para, size dönmüş olacak. Ancak yukarıda verilenlerin ortalama bir veri olduğunu, ev fiyatlarının konut tipine göre değişiklik gösterdiğini unutmamak gerekir. Bütçenize ve yaşam stilinize uygun konut tipini aşağıdaki fiyat listesine göre belirleyebilirsiniz:

 

  • 2+1, 100 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 218.700 Türk Lirası
  • 3+1, 120 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 276.480 Türk Lirası
  • 4+1, 200 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 435.200 Türk Lirası
  • 5+1, 220 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip daireler 496.100 Türk Lirası

 

Eğer Ankara Yenimahalle Satılık Konut tercihinizde kararlı iseniz bölgedeki bir emlakçıya danışabilir veya sahibinden satılık daire Ankara Yenimahalle Şentepe gibi ilanların da yer aldığı EmlakJet Listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

17 Ocak 2021

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

14 Ocak 2021

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

15 Aralık 2020

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit,  ...

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, ...

7 Aralık 2020

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

Yenimahalle Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.