/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yenipazarcancel

Bilecik Yenipazar Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Yenipazar Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Yenipazar satılık konut arayan kişiler için hazırladığımız bu rehberde bölgenin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi konut bakarken araştırılması gereken önemli noktalar hakkında daha çok bilgi sahibi olmuş bir şekilde konut arayışınızda daha emin adımlar ile ilerleyebileceksiniz. Öncelikle Yenipazar ilçesi, Marmara Bölgesi'ne bağlı olan Bilecik iline bağlıdır. Toplam yüz ölçümü 272 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 550 metre olarak ölçülmüştür.

Yenipazar ilçesi 1926 senesine kadar Söğüt ilçesine bağlı halde bulunmakta iken 1926 senesinden sonra Gölpazarı ilçesine bağlanmış bir bucak statüsünde idi. Sonraları, 11 Ağustos 1988 tarihinden itibaren ilçe statüsüne kavuşmuştur. 26 Mart 1989 tarihinde ise bir belediye olmuştur.

Yenipazar Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Coğrafi Özellikleri

Yenipazar ilçesi, etrafında dağlar ile çevrili olan bir çanak içerisine yerleşmiştir. Çoğunlukla engebeli bir araziye sahiptir. Genellikle yerleşim yeri olarak kullanılan Danişment, Selim ve Yukarıçaylı köylerinde bulunan arazi düzlüktür. Bölgenin etrafında bulunan tepeler, genellikle 300 ila 700 metre arasında yükseltilere sahiptir. 700 metrelik bir yükselti ile Döşkaya, en yüksek yer olarak bilinir ve güney tarafında yer almaktadır.

İklim bakımından, genellikle İç Anadolu Bölgesi'nden gelen bir kara iklimi hakimdir. Bölgenin su kaynaklarına gelince nispeten zengin olduğu görülür. Aralarından en önemli su kaynağı Nardın Çayı, Selim Çayı ve Süzmen Çayı'dır. Bu su kaynakları kar suları ile beslendiklerinden dolayı kış aylarında çoğalıp yaz mevsiminde azalmaktadır. Bu nedenle rejimleri düzgün değildir. Başka bir su kaynağı ise Yenipazar Şelalesi'dir.

İlçede bolca dağlık arazi bulunduğu için genel bitki örtüsü steptir. Dağların tepelerinde meşe, çam, ardıç, ıhlamur ağaçları görülür. Tahıl olarak arpa, buğday, nohut, yulaf ve ayçiçeği üretilebilmektedir. Kültür bitkisi açısından ise kavak, ahududu, kiraz, vişne, erik, armut, dut, elma ve bağ üzümü yetiştirilmektedir.

Yenipazar Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

Bilecik Yenipazar satılık ev arayan kişiler için genel konut arayan kişiler için olduğu gibi bölgenin nüfus özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önem arz etmektedir. Çünkü bir bölgenin nüfusu, o bölgenin yaşam tarzına ait birçok bilgi vermektedir. 2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarına göre, Yenipazar ilçesinde 12.608 kişi yaşamaktadır. Bu rakamın %51,82'si kadın olup geriye kalan %48,18'lik yüzdeyi ise erkek nüfus oluşturmaktadır.

İlçede toplamda 18 adet mahalle bulunmaktadır. İlçe belediye statüsünde olduğu için, daha önceden köy olarak bilinen yerler de artık mahalle sayılmaktadır. Bu mahalleler arasında nüfusu en çoktan en aza doğru olacak şekilde, konut arayanların tercih edebileceği mahalleler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Hükümet Mahallesi,

  • Çarşı Mahallesi,

  • Yeni Mahalle,

  • Donduran Mahallesi,

  • Doğu Mahallesi,

  • Hamzabali Mahallesi,

  • Çavdar Mahallesi.

Yenipazar Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Ekonomik Durumu

Bir yerde konut arıyorsanız bilmeniz gereken bir diğer mühim nokta ise bölgenin nasıl geçindiğidir. Bu bilgi, bölgedeki insanlar hakkında da pek çok bilgi vermektedir. Yenipazar ilçesinin geçimi çoğunlukla tarım ve hayvancılık sektörleri tarafından karşılanmaktadır. Özellikle son zamanlarda kiraz, vişne, ceviz ve benzeri ürünlerde meyvecilik sektörü hızla artış göstermektedir. Az da olsa küçük sanayi siteleri ve fabrikalar bulunmaktadır. Mermer fabrikası da bulunmaktadır. Kavacık Köyü'nde ipek böcekçiliği yapılmaktadır.

Bilecik Yenipazar sahibinden satılık bahçeli ev arayışlarınızı devam ettirmek için bölgedeki emlakçılara veya Emlakjet.com sitesindeki listeleme sayfalarına uğrayabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

2 Temmuz 2020

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

1 Temmuz 2020

Gayrimenkul Talebinde Artış Yaşandı

Gayrimenkul Talebinde Artış Yaşandı

30 Haziran 2020

Emlak İşletmelerine Ek Şartlar

Emlak İşletmelerine Ek Şartlar

29 Haziran 2020

Türkiye'den En Çok Konut Alan Ülkeler...

Türkiye'den En Çok Konut Alan Ülkeler...

26 Haziran 2020

Yenipazar Satılık Ev
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.