/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mengencancel
Bolucancel

Bolu Mengen Satılık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Mengen Satılık Konut Düşünenlere İlçe Rehberi

Mengen Satılık Konut bakanlar için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazının ilk kısmında ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci kısmında tarihine ve üçüncü kısmında demografik durumuna değineceğiz. Mengen, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nin batı bölümünde yer alan Bolu kentine bağlı bir ilçedir. Ormanlık bir alan üzerine kurulmuş olan ilçede birçok mesire ve eğlence alanı bulunmaktadır. Mengen’in en önemli özelliği, ilçede yetişen ünlü aşçılardır. Her yıl bölgede düzenlenen “Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali” dünyaca ünlüdür. İlçede aynı zamanda yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Pazarköy Beldesi’nde yapılan bu etkinliğe çevre illerden birçok kişi gelmektedir. İlçe ekonomisine olumlu yönde katkıda bulunan bu etkinlikler, semtin gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Mengen Satılık Konut Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Mengen satılık ev tercih etmeyi düşünenler için hazırladığımız bu yazının ilk bölümünde, semtin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Bolu’nun dokuz ilçesinden biri olan Mengen, 898 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. İlçenin rakımı, bir başka deyişle denizden yüksekliği 610 metredir. Bu rakam semt merkezinden uzaklaştıkça yükselmektedir. İlçe, İstanbul’dan 310 kilometre, Ankara’dan 175 kilometre, Bolu il merkezinden ise 56 kilometre uzakta bulunmaktadır. Bolu-Mengen arası sürekli düzenlenen seferler ile ilçe il merkezine bağlanmaktadır. Semt, genel olarak dik ve sarp bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçenin önemli bir bölümü ormanlık araziler ile kaplıdır. Bu durum bölge ekonomisini de etkilemiştir. Yerel halkın neredeyse yarısı ormancılık faaliyetleri ile ilgilenmektedir.

Mengen Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, o ilçeye kendinizi daha yakın hissetmenizi sağlayacaktır. Mengen satılık daire bakanların da konu hakkında bilgi sahibi olması önemli olacaktır. Mengen ilçesinde yapılan arkeolojik kazılar, bölgeye ilk yerleşenlerin Hititler olduğudur. Daha sonra ilçede Frigler hüküm sürmüştür. Daha sonra Perslerin, Romalıların ve Bizanslıların idaresine geçmiştir. İlçe, Orhan Bey döneminde Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmiştir. İlçe bu tarihten itibaren, Osmanlı’nın önemli nahiyelerinden biri haline gelmiştir. Bölgedeki kerestelerin çokluğu nedeniyle, Osmanlı ordusu tarafından özellikle İstanbul’un fethi sırasında ilçe önemli bir rol üstlenmiştir. Cumhuriyet döneminde bugünkü statüsüne kavuşan semt, Ankara’ya, Bolu’ya ve İstanbul’a yakınlığı ile stratejik bir merkezde yer almaktadır.

Mengen Satılık Konut Bakanlara İlçenin Demografik Durumu

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporuna göre, Mengen ilçesinde hayatını sürdürenlerin sayısı 14.355’dir. Bu kişilerin 7228’i erkek, geriye kalan 7127’si ise kadındır. İlçenin nüfusu bazı dönemlerde artmakta bazı dönemlerde ise azalmaktadır. 2015 yılından itibaren artış eğilimi göstermektedir. Bugün bölge popülasyonun artış hızı %2.90’dır. İlçe, iki belde, elli altı köy ve sekiz mahalleden oluşmuştur. Bolu Mengen satılık daire tercih etmeyi planlayanlar aşağıda ismi verilen mahallelerden birini tercih edebilirler. Mahalleler, gelişmişliklerine göre aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • Türkbeyli Mahallesi ( 2540 kişilik nüfusu ile ilçenin en gelişmiş yerleşim birimidir)

  • Tabaklar Yazıyaka Mahallesi

  • Kara Pınar Mahallesi

  • Beşler Mahallesi

  • Hürriyet Mahallesi

  • Atatürk Mahallesi

  • Çakırlar Mahallesi

  • Adasal Mahallesi

Eğer Mengen satılık konut arayışınızı bir adım daha ileriye için harekete geçmek isterseniz i ilçede yer alan emlakçılar ile iletişim kurabilir veya sahibinden Mengen satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.