/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Pozantıcancel

Adana Pozantı Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Pozantı Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçe Rehberi

Emlakjet.com ekibi olarak sizlere yeni ev arayışlarınızda yol göstermeye devam ediyoruz. Ev aradığınız bu yoğun günlerde uzun süren araştırmalar ile vakit kaybetmemeniz adına derlemiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Pozantı kiralık daire arayan kişiler için hazırlamış olduğumuz detaylı ilçe rehberini inceleyerek ilçenin, nüfus bilgisine, turizm bilgisine, mahalle bilgisine, iklim bilgisine, ve konut kira piyasa bilgisine ulaşabilirsiniz.

 

Tarihin ilk çağlarından günümüze kadar farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan ilçenin ilk çağlardaki adı Pendonsis idi. Sonrasında Araplar tarafından El Bedendum denilen ilçenin adı Türkler zamanında Pozantı olarak değiştirilmiştir. Coğrafi konumundan ötürü tarih boyunca önemli bir merkez olarak dikkat çeken ilçe, 1071 Malazgit Zaferi sonrasında Türklerin hakimiyetine girmiştir. 1517 tarihinde Osmanlı topraklarına katılan ilçe, Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında Fransız işgaline maruz kalmıştır. 1920’de düşman işgalinden kurtarılan Pozantı, 1954 tarihinde ilçe statüsüne kavuşmuştur.

 

Pozantı Kiralık Daire Arayışında Olanlar İçin Konut Kira Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu’ndan elde edilen 2019 Nisan verilerine göre ilçede, 32 bin 399 konut ve 1.863 iş yeri yer alıyor. Konut başına düşen kişi sayısı 3,31 olarak tespit edilirken, konutların birim kira değerlerinin de ortalama olarak 5 TL olduğu tespit edildi. Adana Pozantı kiralık daire arayan vatandaşların karşısına çıkan daire ortalamaları 120 metrekare civarında olurken, bu dairelerin ortalama kira değerlerinin de 631 TL olduğu bilgisine ulaşıldı. Konut tipine göre konut fiyatları ise şu şekilde:

 

  • 3+1: 138 metrekare - 664 TL

 

Pozantı Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçe Turizm Bilgisi

Çukurova Bölgesi’ni ve Akdeniz’in kıyı kesimlerini İç Anadolu bölgesine bağlayan ilçe önemli bir kavşak konumundadır. Önemli bir kavşak konumunda olması sebebi ile birçok turistik noktaya ulaşılmadan önce bu ilçe üzerinden geçilmektedir. Kesişim noktası olması sebebi ile Pozantı kiralık daire arayan vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir. Kapadokya, Konya, Mersin, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Ihlara Vadisi gibi önemli turistik noktalara ulaşım Pozantı ilçesi üzerinden sağlanmaktadır. Bölge içerisinde yer alan Demirkazık Zirvesi, Aladağ Milli Parkı, Ulukışla Karagöl, Çiftehan Kaplıcaları, Bolkar Dağları turistik açıdan oldukça önemlidir. Bu turistik noktalara ulaşacak olan vatandaşlar Pozantı günlük kiralık ev ilanlarından seçtikleri evlerde konaklayarak günübirlik olarak bu noktalara ulaşabilmektedirler. İlçe içerisinde yer alan tek tarihi eser, 1919 tarihinde kolordu komutanı Ahmet Cemal Paşa tarafından yaptırılan Cemal Paşa Camii ve Çeşmesidir. Pozantı sınırları içerisinde yer alan Anahşa Kalesi bölge için oldukça önemlidir. 1971 tarihinde tarihi Anahşa Kalesi ile ilgili olarak bir yazı kaleme alan Evliye Çelebi, mamur bir kale sıfatını kullanmıştır.

 

Pozantı Kiralık Daire Tercihinde Bulunacaklar İçin Mahalle Bilgisi

1954 tarihinde ilçe statüsüne kavuşan Pozantı ilçesinde bulunan 21 adet mahallenin 5 tanesi merkezde yer almaktadır. Merkez mahallelerinden yaşayan kişi sayısının 11 bin 305 kişi olduğu bilgisine ulaşılan ilçenin en uzak mahallesi 43,4 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Çamlıbel mahallesidir. Pozantı kiralık daire tercihinde bulunacak olan kişilerin tercih edebileceği mahalleler: Cumhuriyet Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi, Gökbez Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Alpu Mahallesi, Belemedik Mahallesi, Eskikonacık Mahallesi, Dağdibi Mahallesi, Çamlıbel Mahallesi, Fındıklı Mahallesi, Aşçıbekirli Mahallesi, Yağlıtaş Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Ömerli Mahallesi, Kamışlı Mahallesi, Karakışlakçı Mahallesi, Yenikonacık Mahallesi, Yağlıtaş Mahallesi, Yukarıbelemedik Mahallesi, Yazıcak Mahallesi ev konut tercihlerinde ön plana çıkan Pozantı sahibinden Zafer Mahallesi kiralık ev seçenekleri için listeleme sayfamıza bakabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Pozantı Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.