/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Murgulcancel

Artvin Murgul Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Murgul Kiralık Daire Arayanlara İlçe Rehberi

Murgul kiralık daire düşünenler için, rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra ilçenin coğrafi özellikleri, iklim yapısı, tarihi, nüfusu ve mahalleleri hakkında fikir sahibi olacaksınız. İlçeyi daha yakından tanıdıktan sonra, hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Murgul, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Artvin iline bağlı bir ilçedir. Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş illerinden biri olan Artvin , dokuz ilçeden meydana gelmektedir ve Murgul en kalabalık dokuzuncu ilçesidir. 1935 yılında Murgul ismini alan daha sonra 1966 yılında çıkan bir kanun ise Göktaş adı verilen ve Borçka’ya bağlanan ilçe, 1987 yılında çıkan bir kanun ile yeniden ilçe olmuş ve bugünkü adını almıştır.

Murgul Kiralık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Murgul kiralık ev arayanlar için yazının bu kısmında, bölgenin coğrafi özellikleri, iklim yapısı ve el değmemiş doğasından bahsedeceğiz. Murgul, 301 kilometrekarelik bir arazi üzerine kurulmuştur ve semtin denizden yüksekliği 436 metredir. Bir başka deyişle rakımı 436 metredir. İlçenin doğusunda Artvin, batısında Arhavi, kuzeyinde Borçka ve güneyinde Yusufeli ilçeleri bulunmaktadır. Semtin en yüksek noktası 1100 metredir ve Damar Beldesi’nde bulunan tepedir. İlçenin önemli bir bölümü ormanlarla kaplıdır. Çayır ve mera arazilerinin çokça olduğu semtte, tarım alanları oldukça sınırlıdır. Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü ilçe, hemen her mevsim yağış almaktadır. Yazın sıcaklıklar 22-25 derece arasında değişirken, kış aylarında 8-10 dereceye kadar düşmektedir. Kar yağışı ise nadir görülmektedir.

Murgul Kiralık Daire Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgeye yerleşmeden önce, o ilçenin veya şehrin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak yaşamınızı sizin için daha keyifli hale getirebilir. Bu nedenle Murgul kiralık konut tercih etmeyi düşünenler, yazının bu kısmını dikkatle okumalıdır. Murgul, Türkiye’de bakır madeninin en çok çıkarıldığı ilçedir ve ilçede yapılan arkeolojik kazılarda tarih boyunca bölgenin böyle bir fonksiyonu olduğu anlaşılmıştır. MÖ 4. Yüzyıldan kalma bakır saplı baltalar semtte bulunmuştur. Murgul’un bilinen ilk hükümdarları Huriler’dir. Daha sonra Urartular, Sakalar, İskitler, Persler ve Romalılar ilçede egemenlik sürmüşlerdir. 1048 yılından itibaren Türk akınları ile canlanan bölge 1081 yılında Anadolu Selçuklu Devleti, 1536 yılında da Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmiştir. 1878 yılından 1918’e kadar Ruslar tarafından işgal edilen ilçe, Kazım Karabekir’in komutanlığındaki Türk Ordusu tarafından teslim alınmıştır.

Murgul Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Nüfusu

Murgul, Artvin’in en düşük nüfusa sahip olan ilçesidir. Kent nüfusunun sadece %3.83’ü burada yaşamaktadır. 01 Şubat 2019 tarihli TÜİK raporu ilçede yaşamını sürdürenlerin sayısının 6.658 olduğunu söylemektedir. Bahsi geçen kişilerin %52.10’u erkek, geriye kalan %47.90’ı kadındır. İlçe nüfusu bazı dönemlerde artmakta, bazı dönemlerde ise azalmaktadır. Semtteki nüfusun artış hızı ise 2018 yılı itibari ile %7.58’dir. İlçe bir mahalle ve dokuz köyden meydana gelmektedir. Artvin Murgul kiralık daire düşünenler, 4005 nüfuslu Küre Mahallesi’ni tercih edecekleri gibi aşağıda sıralanan köylerden birini de seçebilirler:

  • Akantaş Köyü

  • Ardıçlı Köyü

  • Başköy Köyü

  • Damar Köyü

  • Erenköy Köyü

  • Kabaca Köyü

  • Korucular Köyü

  • Osmanlı Köyü

  • Küre Köyü

Eğer Murgul kiralık daire kararınızda ciddi iseniz, ilçede yer alan emlakçılar ile iletişime geçebilir veya sahibinden Murgul kiralık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Murgul Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.