/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kemaliyecancel
Erzincancancel

Erzincan Kemaliye Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Kemaliye Kiralık Daire Arayanlara İlçe Rehberi

Emlakjet.com her gün yeni ev arayan binlerce kişinin aradıkları evi en hızlı ve en konforlu şekilde bulabilmesini sağlamaya devam ediyor. Aradığınız evi bulmadan önce istediğiniz kriterler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için artık ilçe rehberlerimiz sizlerle. Kemaliye kiralık daire arayışında olanlar için ilçe hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz ilçe rehberimiz ile ilçenin genel bilgileri, nüfusu, mahalleleri, iklimi, ulaşım koşulları ve önemli tarihi mekanları ile ilgili her şey sizlerle buluşuyor.

Kemaliye, Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Bölümünde yer alan Erzincan ilinin bir ilçesidir. Bilinen eski adı Eğin’dir. İl merkezine 194 kilometre uzaklıkta yer alır. Keban baraj gölü kıyısında güzel bir vadi içerisinde kurulan bir ilçedir. Atatürk’ün isinden esinlenerek Kemaliye ismi verilmiştir. İlçe merkezi ve bağlı yerleşim yerleri geleneksel yöre mimarisini ve dokusunu büyük ölçüde korumaktadır. Doğal güzellikleri ve zengin folklor ve el dokuma halıcılığı ile ünlü olan ilçede halı festivali düzenlenmektedir. Özgün mimari özellikteki Kemaliye evleri, karanlık kanyonları, akarsuları, Keban baraj gölü, Taşyolu Projesi ve doğal güzellikleriyle turizm açısından önemli potansiyele sahiptir. İlçe arazisi tarıma elverişli değildir bu sebeple küçükbaş hayvancılıkta kıl keçisi ve arıcılık yapılmaktadır. İklimi bölgedeki karasal iklim özelliklerini yaşamaktadır. İlçenin kalkınması turizm sektöründeki gelişmelerle mümkün olacaktır. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. 

Milattan sonra 4. Yüzyıldan itibaren Bizans’a katılmış ve tarihi süreçte pek çok medeniyet görmüştür. Tarihi yerleri oldukça fazla olan ilçenin detaylı mekanlarını yazının sonunda aktaracağız. Kemaliye kiralık ev düşünenler için çevresindeki diğer ilçeleri ise şöyledir;

 • Kuzeyinde İliç ilçesi,
 • Güneyinde Malatya il sınırı,
 • Batısında Sivas il sınırı,
 • Doğusunda Tunceli il sınırı bulunmaktadır. 

Kemaliye Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçenin İdari ve Nüfus Bilgileri

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 5.555’tir. Bu sayının yüzde 48,08’i kadın, yüzde 51,92’si erkektir. İlçe il merkezine yaklaşık 194 kilometre mesafede bulunmaktadır ve ulaşımı yolcu minibüsleri ile günlük olarak sağlanabilmektedir. İlçenin yüzölçümü toplam 2.354 kilometrekare, rakımı ise 950 metredir. Kemaliye kiralık daire tercihi yapabileceğiniz toplam 10 mahallesi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ariki Mahallesi,
 • Sandıkbağı Mahallesi,
 • Halilağa Mahallesi,
 • Dörtyolağzı Mahallesi,
 • Taşdibi Mahallesi,
 • Naip Mahallesi,
 • Hacı Yusuf Mahallesi,
 • Bahçe Mahallesi,
 • İshakpaşa Mahallesi,
 • Gençağa Mahallesidir. 

Kemaliye Toki evleri kiralık düşünenler için İshakpaşa Mahallesini listeleme sayfamızdan mahalle filtreleme seçenekleri ile kolayca ulaşabilirsiniz. 

Kemaliye Kiralık Daire Arayanlar İçin İlçedeki Tarihi Mekanlar

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Kemaliye ilçesinde ziyaret edilmesi gereken tarihi yerleri sizler için yazımızda toparladık. Sahibinden Erzincan Kemaliye kiralık ev düşünenler için oldukça kadim topraklara sahip olan bu ilçede, ev sahibi olmadan önce ilçenin tarihi mekanları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. 

 • Aşutka köyü arazisinde bulunan ve ilk çağdan günümüze ulaşan bir yerleşim bölgesi olan Endiçi Kalesi. 
 • İlçenin güneyinde, Fırat Nehrinin içindeki taşların üzerinde bulunan Roma Mezarlığı. 
 • Dutluca köyü yakınlarında bulunan Topkapı Kalesi,
 • Kadıgölü’nün kıyısında bulunan ve 17. Yüzyıla ait olan Orta Camii,
 • İlçenin kuzeybatısında yer alan Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait kalıntıların bulunduğu Pigan Kalıntıları.
 • Arsanias Kalıntıları Kale, toplantı salonu ve kilise önemli yapılarıdır. Çoğu yıkık durumdadır ve kalıntılar Roma dönemine kadar uzanmaktadır. 
 • Hasgel Kalıntıları, Roma döneminden günümüze kadar gelmiş diğer önemli kalıntıların bulunduğu alandır. 
 • Ala Mağarası, Ocak Köyü, Konuk Evleri, Hammaları, Hıdır Abdal Türbesi ve diğer tüm tarihi yapılar için Kemaliye ilçesini ziyaret edebilirsiniz. 
İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

Yabancıya konut satışı kurdaki oynakl...

18 Ocak 2022

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

Çin'de emlak sektörüne olan güven sor...

18 Ocak 2022

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

2021 Gayrimenkul Özeti: Fiyatlar 2 k...

15 Ocak 2022

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 mily...

14 Ocak 2022

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

Veriler Açıklandı! 10 Konuttan 6'sı D...

12 Ocak 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.