/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Pazaryolucancel

Erzurum Pazaryolu Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Pazaryolu Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçe Rehberi

Pazaryolu kiralık daire arıyorsanız bu ilçe rehberinde edineceğiniz bilgiler ile, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arayan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu yazıda Pazaryolu ilçesinin coğrafi karakteristikleri, nüfus özellikleri ve ekonomik faaliyetleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık.

Pazaryolu Kiralık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Pazaryolu ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Erzurum iline bağlıdır. Erzurum ve İspir arasındaki yol üzerindedir. Erzurum il merkezine 122 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Şehrin kuzeybatı tarafındadır ve Karadeniz Bölgesi ile sınırın üzerinde konuşlanmıştır. Bu yakınlık sebebi ile hem iklim hem de sosyal yapı, Erzurum'un diğer ilçelerine göre biraz daha değişiktir. İlçenin toplam yüz ölçümü 750 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.010 metredir. İlçenin etrafında bulunan komşu il ve ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu ve güney taraflarını İspir ilçesi kaplamaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Bayburt ili bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey tarafında ise Rize ili bulunmaktadır.

Pazaryolu Kiralık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Pazaryolu ilçesinin özel konumundan ötürü, hava koşulları da Erzurum ilinin diğer yerlerine göre daha değişik biçimler ile kendini göstermektedir. Karadeniz Bölgesi'ne olan yakınlığı sebebi ile, etraftaki ilçelere daha nazaran daha ılıman bir iklim gözlemlenmektedir. Ancak yine de genel olarak karasal bir iklim hakimiyeti altındadır. Yaz mevsiminde gözlemlenen ortalama hava sıcaklığı 20 ila 30 santigrat derece arasında gidip gelmektedir. Bu sayı, kış aylarında -1 ila -25 santigrat dereceye kadar düşmektedir. 

İlçe halkı geçimini genellikle gurbetçilik ve çiftçilik ile kazanmaktadır. Ancak Çoruh Vadisi yakınlarında meyvecilik ve sebzecilik uğraşları da önemli bir ölçüde gelir sağlamaktadır. Yükseltisi fazla bölgelerde hayvancılık sektörü kendini daha fazla belli etmektedir. Bu sektörlerin yanı sıra, Pazaryolu kiralık ev arayanlar bilmelidir ki ilçe arıcılık faaliyeti için de oldukça elverişlidir. 

Pazaryolu Kiralık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Pazaryolu ilçesinde toplam 4.501 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,21'i kadın olup geriye kalan %49,79'luk kısmı erkek nüfus oluşturmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiği verilerine göre, ilçede düzenli bir nüfus azalışı ya da artışı görülmemektedir. Bölgedeki güncel nüfus artış hızı %22,91 olarak tespit edilmiştir. İlçe nüfusunun neredeyse yarısını genç nüfus oluşturmaktadır. Bölgede yaşayan kişilerin eğitim düzeyi verilerine göre, Pazaryolu ilçesinde en sık ilkokul mezunları ile karşılaşılmaktadır. İlçeye dışarıdan gelen kişiler en çok İstanbul ve Rize illerinden gelmişlerdir. 

Pazaryolu Kiralık Daire Araştıranların Tercih Edebileceği Mahalleler

Pazaryolu ilçesine bağlı toplam 42 adet mahalle bulunmaktadır. Pazaryolu kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahallelerin kısa bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Akbulut Mahallesi,
  • Büyükdere Mahallesi,
  • Çaydere Mahallesi,
  • Esenyurt Mahallesi,
  • Göztepe Mahallesi,
  • Kozlu Mahallesi,
  • Laleli Mahallesi.

Eğer siz de Pazaryolu Karakoç sahibinden kiralık ev gibi bölge spesifiğinde bir konut arama süreci içerisinde iseniz bölge içerisinde yer alan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi veya Emlakjet.com sitesi üzerinde yer alan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Pazaryolu Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.