/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mihalgazicancel

Eskişehir Mihalgazi Kiralık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Mihalgazi Kiralık Daire Arayanlara Özel Rehber

Mihalgazi kiralık daire bakan ziyaretçilerimizin bölge hakkında bilgi sahibi olmaları için bu yazıyı hazırladık. Mihalgazi, Eskişehir’in ilçelerindendir. Bölgenin ilk olarak kimler tarafından ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Eskişehir ve yakınlarında yapılan araştırmalarda bölgede Eski Taş Döneminde yerleşimler olduğu görülmüştür. Bizanslılar zamanında Mihalgazi’nin bulunduğu Orta Sakarya Vadisinin aktif olarak yaşanılan yerler olduğu bilinir. Bölgenin Bizanslılar döneminden bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığı ilçedeki tarihi kalıntılar aracılığı ile ortaya çıkmıştır. Selçuklular zamanında da bölge Türk hakimiyetine geçmiştir. İlçenin eski adı Gümeledir. Bölge Osman Gaziyle beraber birçok sefere çıkan Harmankaya Tekfuru Köse Mihal’ e kılıç hakkı verilmiştir. Bu şekilde ilçe Mihalgazi adını Abdullah Mihalgazi’den almış olur. Bölge Sultanönü sancağına bağlı birer köy iken önce Bursa daha sonra Bolu sancaklarına bağlanmıştır. 1868 yılında bölge Kastamonu’nun bolu sancağına bağlı köydür. 1894’te Bilecik’in İnhisar Bucağına bağlanmıştır. Yöre halkı Kurtuluş Savaşında İnhisardan gelen düşman ordusunu geri püskürtmüştür. Aynı sene bölge Söğüt’e bağlı bucak konumuna gelmiştir. 1946’da Eskişehir Merkeze, 1957 yılında Sarıcakaya’ya bağlanmıştır. 1967’de belde olmuştur. 1990 senesinde de ilçe konumuna gelmiştir. 

Mihalgazi Kiralık Daire Bakanlara İlçenin Coğrafyası

Mihalgazi Eskişehir’in en küçük ilçesidir. İlçenin yüzölçümü 109 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden yüksekliği 215 metre civarlarındadır. Şehir merkezine 52 kilometre mesafededir. Bölge coğrafi olarak Karadeniz Bölgesinde yer alır. Bolu Dağı ile Sündiken Dağlarının arasındadır. Bölgede yeşillikler oldukça boldur. Sakarya Nehri ilçeye bitki örtüsü bakımından zenginlik katar. Bu nehir ilçeyi ikiye böler. İlçenin batı ve kuzeyinde Bilecik, güneyinde Eskişehir Merkez, doğusunda Sarıcakaya ilçeleri bulunur. Farklı bölgelerin geçiş noktasında bulunan bölgede kış ayları ılık, yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Yöre halkının geçim kaynaklarında tarım ön plandadır. Bulunduğu konum sebebiyle ilçede seracılıkta, kışlık ve yazlık sebze yetiştiriciliğinde gelişme göstermiştir. Eskişehir’in sezonluk sebze ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca bölgede kaplıcalar da meşhurdur. Sakarılıca Kaplıcaları 55 derece sıcaklığa sahiptir. Romatizma, kadın hastalıkları, diyabet ve böbrek hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi gelen kaplıcaya birçok ziyaretçi gelmektedir. Aynı yerde 25,5 derece sıcaklığa sahip ve maden suyu niteliği taşıyan bir su kaynağı daha bulunur. Siz de bu ilçedeki kaplıcalar için ilçeye gelecekseniz ya da ilçede temelli yaşayacaksanız Mihalgazi kiralık ev ilanlarına sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Mihalgazi Kiralık Daire Arayanlara İlçenin Nüfusu

Mihalgazi, Han ilçesinden sonra Eskişehir’in en düşük nüfusa sahip olan ilçesidir. Şubat 2019 tarihli TÜİK raporuna göre ilçede yaşayan kişi sayısı toplam 3.373’tür. Bu kişilerin 1.720’si kadın, 1.653’ü erkektir. Yani nüfusun %50,99’unu kadınlar ve %49,01’ini erkekler oluşturur. Mihalgazi’nin 2017 sesindeki nüfusu ise 4.610’dur. Bir senede ilçede yaşayan kişi sayısında azalma meydana gelmiştir. Mihalgazi, Eskişehir’in nüfus artış oranı en düşük olan ilçesidir. Nüfus artış oranı -%26,83’tür. İlçede kilometrekareye 31 kişi düşer. Toplam 9 mahallesi vardır. Mihalgazi kiralık daire arayabileceğiniz mahalleleri nüfuslarıyla beraber aşağıdaki gibidir. 

  • Alpagut Mahallesi 767,
  • Dokuz Mayıs Mahallesi 479,
  • Sakarıılıca Mahallesi 425,
  • Karaoğlan Mahallesi 372,
  • İstiklal Mahallesi 343,
  • Hürriyet Mahallesi 336,
  • Cumhuriyet Mahallesi 334,
  • Bozaniç Mahallesi 235 ve 
  • Demirciler Mahallesi 82 kişiden oluşur. 

Ev arayışları en hızlı EmlakJet ile tamamlanıyor. Siz de emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Eskişehir Mihalgazi ilanlarına sitemizden kolayca ulaşabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Mihalgazi Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.