/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Aliağacancel

İzmir Aliağa Kiralık Ev

araması için 127 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Aliağa Kiralık Konut Düşünenler İçin İlçe Rehberi

Aliğa kiralık konut tercihinde bulunacaklar için, ilçeye dair tüm önemli bilgileri tek bir yazıda topladık. Türkiye’nin en gelişmiş üçüncü kenti olan İzmir’in bir ilçesi olan Aliağa, Çandarlı Körfezi’nin kıyısına kurulmuş vaziyettedir. Şehrin güneyinde Foça ile Menemen, kuzeyinde Bergama, batısında Çandarlı Körfezi yer almaktadır. İlçe aynı zamanda Manisa şehri ile de komşudur. İlçenin toplam yüzölçümü 261 kilometrekare olarak hesaplanmıştır. Aliağa’nın denizden yüksekliği yalnızca iki metredir. İlçe, İyona Uygarlığı’nın en önemli dört kentinin sınırlar içerisinde yer almıştır. 1982 yılına kadar Menemen’in bir ilçesi olan Aliağa, bugün İzmir’in en gelişmiş sanayi bölgelerinden biridir. Özellikle ilçede yer alan liman sayesinde, Akdeniz ülkeleri ile yapılan ithalat-ihracat faaliyetleri buradan yürütülmektedir. 

 

Aliağa Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Ekonomik Özellikleri

Özellikle şehir dışından gelerek, Aliağa kiralık daire arayışı içerisine girenler, ilçenin ekonomik yapısı hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Aliağa’daki en temel ekonomik faaliyet sanayidir. Bölgede Petrol Ofisi’ne, Petkim’e ve Tüpraş’a ait çok büyük rafinerilere bulunmaktadır. Ülkemizin tek gemi söküm bölgesi yine Aliağa’da bulunmaktadır. Buradan çıkan demir çelik gibi maddelerden, ciddi bir gelir yaratılmaktadır. Ayrıca ilçede bulunan termik santral ile elektrik üretimi de yaygınlaşmaktadır. Aliağa’da yerel halkın büyük bir çoğunluğu bu sanayi tesislerinde çalışmaktadır. Ancak bölgede tarım ve turizm de yapılmaktadır. Bölgede en çok yetiştirilen tarım ürünler, pamuk, zeytin, mısır ve üzümdür.  Parlak ve beyaz kumsalları,  uzun sahil şeridi ile Aliağa çok sayıda yerli turisti kendine çekmektedir. 

 

Aliağa Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçenin Demografik Yapısı

2019 Yılı TÜİK Verilerine göre, Aliağa İzmir’in en hızlı büyüyen ilçelerinden biridir. İlçede toplam 95.392 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin %54.85’i erkek, %45.15’i kadındır. Erkek nüfusun baskın olmasının nedeni, sanayi tesislerinin varlığıdır. İlçedeki nüfus artış hızı %1.5 civarındadır. İlçe, 30 mahalleden oluşmaktadır. Aliağa kiralık ev arayanlar, bölgenin en çok tercih edilen on mahallesinden birini seçebilirler:

 

 • Yeni Mahalle 
 • Siteler Mahallesi 
 • Bahçedere Mahallesi
 • Atatürk Mahallesi
 • Kültür Mahallesi
 • Kazım Dirik Mahallesi
 • Kurtuluş Mahallesi
 • Yenişakran Mahallesi 
 • Yalı Mahallesi 
 • Fatih Mahallesi 

 

Tercih etmeyi düşündüğünüz konut tipini, hemen her mahallede bulamayabilirsiniz. Örneğin İzmir Aliağa kiralık 1+1 daire düşünenlerin, ilçe merkezinde yer alan ilk üç mahallede arayışlarını yoğunlaştırması gerekebilir. 

 

Aliağa Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre, ilçede toplam 39.324 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı 3.51 olarak hesaplanmıştır. Aliağa’da kiralık evler ortalama 120 metrekare kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim kira ise 11 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Bu bilgiden hareketle, İzmir Aliağa kiralık ev tercih edecek bir kişinin her ay yaklaşık 1330 Türk Lirası ödemesi gerekecektir. Ancak bahsi geçen kira bedeli, tercih edilen lokasyon ve konut tipinden etkilenmektedir.  Mesela İzmir Aliağa kiralık 1+1 daire tercih edecek bir kişi için kira bedeli yaklaşık 1078 Türk Lirası olacaktır. Konut tipine göre kira bedelleri aşağıdaki gibi değişiklik göstermektedir :

 

 • 2+1, 100 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 1213 Türk Lirası
 • 3+1, 130 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 1274  Türk Lirası 
 • 4+1, 190 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 1479 Türk Lirası 

 

Eğer Aliağa kiralık konut tercihinizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya Aliağa’da sahibinden kiralık evler gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Aliağa Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.