/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Karapınarcancel

Konya Karapınar Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Karapınar Kiralık Konut Düşünenlere İlçe Hakkında Önemli Bilgiler

Karapınar kiralık konut düşünenler için işlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda, hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Karapınar, ülkemizin en gelişmiş yedinci ili olan Konya şehrine bağlı bir yerleşim birimidir. Konya birçok ilçeden meydana gelmiştir ve yüzölçümü bakımından en büyük ilimiz olma özelliği taşımaktadır. Karapınar ilçesinin toplam yüzölçümü yaklaşık olarak 2670 kilometrekaredir. Semt bu hali ile şehrin en büyük yüzölçümüne sahip yerleşim birimlerinden biridir. İlçenin denizden yüksekliği, daha bilinen bir ifade ile rakımı yaklaşık olarak 990 metredir. Semt, Konya kent merkezinden tam doksan dört kilometre uzakta bulunmaktadır. İlçe Türkiye’nin tek çöl toprağı olarak bilinmektedir. Semt arazisinin yaklaşık %60’ı killi kireçli topraklar ile doludur. Meke Tuzlası’nın bulunduğu ilçe, rüzgar erozyonunun en çok hissedildiği yerlerdendir. İlçede yer alan Karapınar kumulları yerel halkın ve yerli turistin ilgisini çekmektedir. 

Karapınar Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Ekonomisi 

Bir bölgenin ekonomisi, o ilçenin emlak piyasası üzerinde oldukça etkilidir. Bir bölge güçlü bir ekonomiye sahipse, o il veya ilçede emlak piyasası hareketli, kira bedeli de yüksektir. Konut tipi ise çok çeşitlidir. Karapınar kiralık ev düşünenlerin bu nedenle de semtin ekonomisi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Karapınar ilçesinin ekonomisi hayvancılığa dayalı olarak gelişmiştir. İlçede halkın büyük bir bölümü uzun yıllar koyun ve keçi besiciliğinden hayatını kazanmıştır. Ama bu durum zamanla değişmiştir. Bugün daha çok büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. İlçede sınırlı bir arazide tarım yapılabilmektedir. Modern tarım yöntemlerinin kullanıldığı bu arazilerde genellikle buğday, arpa, yonca, ayçiçeği, şeker pancarı, patates yetiştirilmektedir. Ancak en çok üretilen gıda maddesi şeker pancarıdır. Bu nedenle yakın zamanda semte bir adet şeker fabrikası açılması beklenmektedir.Meyve ve sebzeciliğin gelişmediği semttin bu konudaki ihtiyacı çevre il ve ilçelerden sağlanmaktadır. Karapınar kiralık daire düşünenlerin hayvancılıkla ilgili olması gelecekteki yaşamlarını kolaylaştıracaktır.

Karapınar Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Mahalleleri 

Konya’nın en gelişmiş on ikinci yerleşim birimi olan Karapınar ilçesinin nüfusu 2010 yılından beri sürekli olarak artmaktadır. 01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan verilere göre semtte yaşamını devam ettirenlerin sayısı 49.766 kişiye ulaşmıştır. Bu kişilerin %50.53’ü erkek, geriye kalan %49.47’si kadındır. Bu verilerden hareketle, ilçe nüfusunun cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağıldığını söyleyebiliriz. İlçe mahalle ve köylerden meydana gelmiştir. Mezra, kom ya da çiftlik gibi köy altı yerleşimi ise bulunmamaktadır. Konya Karapınar kiralık ev düşünenlerin arayışlarını kolaylaştırmak adına gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre aşağıdaki gibi sıraladık. Siz de kendiniz için en uygun yerleşim birimini seçebilir, araştırmalarını bir veya iki mahallede yoğunlaştırabilirsiniz:

 • Sandıklı Mahallesi 
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Yeşilyurt Mahallesi
 • Adalet Mahallesi
 • Kayalı Mahallesi
 • Reşadiye Mahallesi
 • Fevzi Paşa Mahallesi
 • Zafer Mahallesi
 • Hotamış Mahallesi
 • Alaaddin Mahallesi
 • İpekçi Mahallesi
 • Fatih Mahallesi

Eğer Karapınar kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Karapınar kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Karapınar Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.