/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kalecancel

Malatya Kale Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Kale Kiralık Konut Bakanlar İçin Semt Rehberi

Kale kiralık konut düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Gelin ülkemizin güzel ilçelerinden biri olan Kale’yi birlikte daha yakından tanıyalım. Kale, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Malatya iline bağlı bir yerleşim birimidir. Malatya ülkemizin en gelişmiş ve nüfus açısından en kalabalık yirmi yedinci kentidir. Kayısı diyarı olarak da bilinen bu şehir, on üç yerleşim biriminden meydana gelmektedir. Kale ise kentin en gelişmiş on ikinci semtidir. Kale’den sonra Doğanyol semti gelmektedir. Kale ilçesinde yaşayanlar kent nüfusunun yalnızca %0.77’sine ev sahipliği yapmaktadır. İlçe aynı zamanda Malatya’nın yüzölçümü bakımından en küçük ikinci semtidir. Kale 194 kilometrekarelik görece küçük bir arazi üzerine kurulmuştur. Semtin denizden yüksekliği ise yaklaşık olarak 740 metredir. Bu rakam ilçe merkezinde biraz daha düşmektedir. Semtte karasal iklim hüküm sürdüğünden, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçer.

Kale Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Kısa Tarihi 

Bir bölgede konut kiralamadan ya da ev sahibi olmadan önce, o il veya ilçenin tarihi hakkında fikir sahibi olmak sizi o yöre ile yakınlaştıracaktır. Bu sebeple Kale kiralık ev arayanların mutlaka semtin tarihi hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini düşündük. Kale ilçesinin tarihi kent tarihi ile neredeyse özdeştir. Semtin eski ismi İzollu’dır. Daha sonra semtin ismi bölgede yer alan kaleyi temsilen değiştirilmiştir. İlçede yer alan Karakaya Baraj Gölü’nde çeşitli arkeolojik  kazılar yapılmıştır. Burada yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılan Pirot Höyüğü semt tarihine adeta ışık tutumaktadır. Bu höyük ilçede ilk insan yerleşiminin milattan önce 2000’li yıllarda yapıldığını kanıtlar niteliktedir. İlçede uzun yıllar Hititler, Frigler, Urartular, Persler, Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürmüştür. 1071 yılından sonra semte Türkler yerleşmiştir. Evliya Çelebi’ni Seyahatnamesi’nde  bölgede yaşayan İzol aşiretinin semte ismini verdiği söylenmektedir. İlçe de hala İzollu Bölgesi olarak anılmaktadır. 

Kale Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Nüfusu 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre semtte yaşayanların sayısı 6100’e ulaşmıştır. Bu kişilerin %49.33’ü erkek, geriye kalan %50.67’si kadındır. 20 Mayıs 1990 tarihinde kurulan ilçenin nüfus grafiği dalgalı bir yapıya sahiptir. İlçenin nüfusu 2014-2017 yılları arasında azalmış, 2017 yılından sonra ise ciddi bir artış meydana gelmiştir. Bugün de popülasyon artma eğilimindedir. Nüfusun artış hızı %18.84 ile kent ortalamasının ve ülke ortalamasının üzerindedir. Kale kiralık daire tercih edecekler, semtin meydana getiren mahallelerden bir ya da birkaçında araştırmalarını sürdürebilirler:

 • Bentköy Mahallesi
 • Kıyıcak Mahallesi
 • Bağlıca Mahallesi
 • İkİzpınar Mahallesi 
 • Erdemli Mahallesi
 • Karaağaç Mahallesi
 • Salkımlı Mahallesi
 • Düztarla Mahallesi
 • Kumluyazı Mahallesi
 • Mahmut Dursun Mahallesi
 • Darıpınar Mahallesi

Eğer Kale kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Kale kiralık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. Unutmayın, ev arayışınızda EmlakJet daima yanınızda! 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

En çok site içinde, sıfır 'satılık ev...

En çok site içinde, sıfır 'satılık ev...

18 Şubat 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

17 Şubat 2021

TÜİK 2021 Ocak Konut Satış İstatistik...

TÜİK 2021 Ocak Konut Satış İstatistik...

15 Şubat 2021

Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

17 Ocak 2021

Kale Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.