/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Silopicancel

Şırnak Silopi Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Silopi Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Silopi kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Silopi ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Silopi, her ne kadar daha önceleri Mardin iline bağlı olsa da 16 Mayıs 1990 tarihinde hem Şırnak iline bağlanmıştır hem de bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir. 

Silopi Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Silopi ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Şırnak iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 790 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 510 metredir. Silopi’nin kuzey tarafı tamamen dağlık bir karakteristiğe sahiptir. Ancak güney yönüne doğru gidildikçe ilçe arazisi de gittikçe düz bir hal almaya başlar. Geniş Silopi Ovası ise ilçenin güney tarafında bulunmaktadır. Dicle Nehri ve Habur Çayı’nın birleşim noktasında ise Türkiye ile Irak sınırından da daha aşağı doğru giden bir arazi haline gelir. Silopi ilçesinin kuzey tarafındaki dağlık bölümün tamamını Cudi Dağı kaplamaktadır. İlçenin doğal bitki örtüsü oldukça zayıftır ve ormanlık alan neredeyse hiç bulunmamaktadır. Ancak zakkum ağaçları, iklimin de sebebi ile oldukça bol bulunmaktadır. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin güneybatı yönünde Suriye sınırı bulunmaktadır.
 • İlçenin güneydoğu yönünde Irak sınırı bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Cizre ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeydoğu yönünde ise Uludere ilçesi bulunmaktadır. 

Silopi Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Silopi kiralık daire düşünenler için ilçenin iklimi tipik bir karasal iklim özelliği göstermektedir. Yaz ayları oldukça kurak ve sıcak geçmektedir. Kış ayları ise oldukça uzun ve soğuk yaşanmaktadır. İlçe sakinleri genellikle ticaret faaliyeti ile uğraşmaktadır. Buna ek olarak inşaat sektörü de oldukça gelişmiştir. Madencilik, sanayi işletmeleri ve nakliyecilik de ilçe ekonomisine büyük gelirler sağlamaktadır.

Silopi Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Silopi ilçesinde toplam 134.754 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %47,53’ü kadın olup geriye kalan %52,47’sini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %3,78 olarak tespit edilmiştir. 

Silopi ilçesinde 20 adet mahalle ve 22 adet köy mevcuttur. Silopi kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahalleri aşağıda listeledik:

 • Şht. Harun Boy Mahallesi,
 • Yenişehir Mahallesi,
 • Cudi Mahallesi,
 • Dicle Mahallesi,
 • Ofis Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Başak Mahallesi,
 • Nuh Mahallesi,
 • Köprübaşı Mahallesi.

Silopi Cudi Mahallesi kiralık apart benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Silopi Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.