/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Maltepecancel

İstanbul Maltepe Kiralık Daire

araması için 416 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Maltepe Kiralık Daire Ararken Bilmek İsteyebileceğiniz Genel Bilgiler

 

Maltepe kiralık daire arayanlara özel ilçenin tarihini, nüfusunu, tarihi yerlerini, gezilecek yerlerini ve mahallelerinin neler olduklarını araştırdık. Yaşadığınız veya hali hazırda yaşamakta olduğunuz ilçenin genel özelliklerini bilerek çok daha keyifli bir yaşam alanı kendinize oluşturabilirsiniz. Emlakjet.com olarak Maltepe ve diğer ilçeler hakkında genel bilgileri sizlerle paylaşarak yaşamak için en doğru ilçe ve hatta mahalle seçimini yapmanızı amaçlıyoruz.

 

Maltepe İlçesinin Tarihçesi

 

Maltepe kiralık daire arayanlar için ilk olarak ilçenin tarihçesi hakkında genel bir bilgi vermek istiyoruz. Maltepe İlçesi İstanbul İlinin Anadolu Yakasında yer alan ilçelerden biridir. Komşuları; Kartal, Ataşehir ve Kadıköy olan ilçenin tarihi ise oldukça eskilere dayanmaktadır. İstanbul İlinin en büyük ilçelerinden olan Maltepe’nin tarihine baktığımız zaman ise İstanbul’un fetih edilmesinden sonra zaten önemli olan konumunu çok daha fazla arttırdığını görüyoruz. Oldukça eski bir ilçe olan Maltepe aslında “Yığma Tepe” anlamında kullanılmış ve ismini de buradan almıştır. Bu ilçe için çok fazla hazinenin ve altının yığıldığı toprak anlamını da çıkarmak mümkün. Bağdat Yolu üzerine düşen Maltepe konum itibari ile de Osmanlı Ordusu için önemli bir duraklama noktası haline gelmiştir. İlk kez 1928 senesinde Maltepe Belediyesi’nin kurulması ile kendini bulan ilçede 18 adet mahalle bulunuyor.

 

Maltepe İlçesinin Mahalleleri

 

İstanbul Maltepe de kiralık daire ararken ilk olarak hangi mahallesinde yaşamak isteyeceğinizi belirlemek işinizi çok daha kolay bir hale getirecektir. Maltepe İlçesinde en fazla rağbet gören mahallerin başında ise Altıntepe Mahallesi geliyor. Maltepe Küçükyalı kiralık daire seçeneklerini listeleme sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Bu mahallenin dışında; Altıntepe, Zümrütevler, İdealtepe ve Cevizli Mahalleleri de yine ilçenin popüler mahalleleri arasında yer alıyor. İlçede yer alan diğer mahalleler ise şu şekilde;

 

 • Altayçeşme Mahallesi,
 • Bağlarbaşı Mahallesi,
 • Aydınevler Mahallesi,
 • Büyükbakkalköy Mahallesi,
 • Başıbüyük Mahallesi,
 • Feyzullah Mahallesi,
 • Gülensu Mahallesi,
 • Girne Mahallesi,
 • Esenkent Mahallesi,
 • Yalı Mahallesi,
 • Fındıklı Mahallesi,
 • Gülsuyu Mahallesi ve
 • Çınar Mahallesi

 

Maltepe İlçesinin Nüfusu

 

Kurtuluş Savaşı’nın bitmesi ile birlikte Serez, Kavala, Selanik ve Drama yöresinden Türkiye’ye gelen Türklerin yaklaşık 1.500 kadarı yerleşim için Maltepe’yi seçmiştir. Nüfus dağılımına göre İstanbul İlinin en fazla nüfusa sahip 10. İlçesi olarak belirlenen Maltepe’nin nüfusunun, 2000 senesinde gerçekleştirilen sayımda 355.384 olduğu tespit edilmiştir. Maltepe’de nüfus çok hızlı bir şekilde artış göstermiş ve 2007 senesinde 415.117 olmuştur. En son 2015 senesinde yapılan sayımda ise 487.337 olarak ilçe nüfusu belirlenmiştir.

 

Maltepe İlçesinin Gezilecek ve Tarihi Yerleri

 

İstanbul Maltepe kiralık daire arayanlar ilçede gezilecek popüler yerlerin neler olduklarını da merak ediyorlar. Maltepe İlçesinde gezilebilecek yerlerin en başında Bakireler Tapınağı geliyor. Süreyya Paşa Plajı’nda bulunan bu tapınak Yunan inancına göre bekar ve evlenmek isteyen genç kızların gidip gördüğü ve denizin içinde bulunan bir anıttır.  Hem Maltepe’nin yerlileri hem de turistler açısından büyük ilgi gören bu tapınağın dışında ilçede geniş botanik alanlar, büyük semt pazarları ve büyük alışveriş merkezleri yer alıyor.

 

Maltepe’de gezilecek yerler dışında tarihi açıdan önemli olan yerler ve tarihi eserler de mevcut. Bunların başında; Feyzullah Efendi’nin sahibi olduğu Feyzullah Camii ’sinin yakınlarında ki çeşme ilk sırada geliyor. Ayrıca bir rivayete göre 1481 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Hünkâr Çayırı mevkiinde öldüğü ve bu Hünkar Çayırı’nın da Maltepe ilçesinde olduğu söyleniyor. Maltepe’de yaşayanlara veya ziyarete gelenlere hem tarihi hem de gezilecek yer seçenekleri ile değişik alternatifler sunan Maltepe kiralık ev seçenekleri ile de ön plana çıkıyor. İstediğiniz bütçeye ve kriterlere uygun evi bulabilmek için ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

17 Ocak 2021

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

14 Ocak 2021

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

15 Aralık 2020

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, ...

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, ...

7 Aralık 2020

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

Maltepe Kiralık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.