/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İstanbulcancel

İstanbul Kiralık Daire İlanları

araması için 3,954 ilan bulundu
TÜM İLÇELER
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Sıkça Sorulan Sorular

 • İstanbul Kiralık Konut Fiyatları Ne Kadar?
chevron_right
İstanbul Kiralık Konut fiyatları 150,00 ile 20.000.000,00 arasında değişmektedir.
 • İstanbul Kiralık Daire fiyatları nelere göre değişiklik göstermektedir?
chevron_right
İstanbul Kiralık Daire fiyatları evin konumu, büyüklüğü gibi etmenlere göre değişkenlik göstermektedir.

İstanbul Kiralık Daire Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar                                            

Belli başlı detaylara dikkat ederek ve sizler için en iyisini planlayan yeni nesil emlak sitesi olan Emlakjet’i takip ederek hayalinizdeki kiralık eve kolayca ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik Emlakjet’in sunduğu ayrıcalıklı özellikleri de unutmamak gerekiyor. “Yakınında Ara” ve “Bölge Raporu” gibi özellikleri sayesinde kriterlerinize en yakın olan evi çok daha az vakit ayırarak bulabilir ve hayal ettiğiniz İstanbul’daki kiralık eve hemen kavuşabilirsiniz. İstanbul’da çok sayıda kiralık daire seçenekleri bulunduğu için bazen aralarından seçim yapmak zorlaşabiliyor. Aradığınız kriterlerdeki İstanbul kiralık daire ilanlarımızı inceleyerek hayal ettiğiniz konuta en kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Ev kiralamak özellikle İstanbul gibi metropol olan yerlerde çok daha zorlu bir süreç olarak kendini gösterebiliyor. Çok sayıdaki semt ve kiralık ev seçenekleri arasından seçim yapmakta sizde zorlanıyor olabilirsiniz. Öncelikle İstanbul’da kiralık ev ararken hangi semtte oturmak istediğinize karar vermeniz sizin için en öneli yol haritası olacaktır. Peki, İstanbul kiralık ev seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

 • İstanbul’da ev kiralama işlemine öncelikle oturacağınız semti belirleyerek başlayın.
 • Sahibinden kiralık daire Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası seçeneklerini inceledikten sonra mutlaka evi tutmadan önce ev sahibi ile tanışmaya özen gösterin. Arada emlakçı olmayacağı için tek muhatabınızın ev sahibiniz olacağını unutmayın.
 • İstanbul genelinde kentsel dönüşüm ile birlikte bazı semtler değerlenmeye ve buna bağlı olarak da değerlenen bu semtlerde dudak uçuklatan kiralar söz konusu olmaya başladı. Bu sebeple İstanbul’da ev kiralarken fazla kira ödemek istemiyorsanız değerlenen semtlerden uzak durmaya özen gösterin.
 • Son zamanlarda değerlenen ilçe ve semtlerin başında Beylikdüzü, Fikirtepe, Kartal gibi yerler geliyor. Kiralık daire Beylikdüzü ve diğer değerlenen yerlerden arayanların çoğu bu ilçelerden ev satın almak isteyenler oluyor. Bu semtlerden ev satın almayı planlayanlar öncesinde ev kiralayarak belli bir süre bu muhitleri denemeyi tercih ediyorlar. Sizlerde ev satın almadan önce aynı şekilde Beylikdüzü, Fikirtepe, Kartal gibi değerlenmeye başlayan yerlerden ev kiralayabilir ve böylelikle semtin artılarını ve eksilerini keşfettikten sonra ev satın alma işlemine geçebilirsiniz.

İstanbul Kiralık Daire Arayanlara Tercih Rehberi

İstanbul kiralık daire tercihinde bulunmayı düşünenler için hem kenti hem de kentteki emlak piyasasını daha yakından tanımalarına imkan sağlayacak bu yazıyı hazırladık. Türkiye Cumhuriyeti’nin en gelişmiş ve en kalabalık şehri olan İstanbul, iki kıta üzerine kurulmuştur. Ülkenin sosyo-ekonomik açıdan en gelişmiş şehri olan İstanbul, üç tarafı denizler ile çevrili bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Kentin toplam yüzölçümü 5461 kilometrekare olarak hesaplanmıştır. Denizden yüksekliği ise ortalama 100 metredir. 39 farklı ilçeden oluşan İstanbul, stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Karadeniz ile Marmara’yı birbirine bağlayan kent, Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Tarih boyunca çok farklı isimlerle anılan şehir, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmiştir. 

İstanbul Kiralık Daire Düşünenlere Şehrin Yapısı Hakkında Bilgi

Yüksek nüfusu ve hızlı hayat temposu ile İstanbul, Türkiye’nin adeta kalbi olma özelliği taşımaktadır. Bilhassa başka şehirlerden gelerek kiralık daire İstanbul arayışı içerisine girenler, şehrin yapısı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Kent, Asya ve Avrupa yakası olarak ikiye bölünmüş vaziyettedir. Avrupa Yakası’nda 25, Anadolu Yakası’nda ise 14 farklı ilçe bulunmaktadır.  Şehir nüfusunun üçte ikisine ev sahipliği yakan bölge, başka şehirlerden gelerek İstanbul’da yaşamaya başlayanların genellikle il tercihi olmaktadır. Bu nedenle İstanbul kiralık daire Avrupa Yakası tercihinde bulunacakların, rekabeti yüksek bir emlak piyasası ile mücadele etmek zorunda kalacaklarını belirtmekte yarar vardır. Avrupa Yakası’na göre çok daha sakin olan Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir gibi ilçeler, oldukça rağbet görmektedir. 2008 yılına kadar 32 farklı yerleşim biriminden oluşan İstanbul, Kocaeli ve Bursa illerinden başka yerleşim birimleri alarak genişlemiştir. 2008 yılında çıkan bir kanun ile Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi ilçeleri kurulmuştur. 

İstanbul Kiralık Daire Tercih Edeceklere Kentin Ekonomisi

Türk ekonomisinin merkezi olan İstanbul, ülkenin en gelişmiş sanayi ve ticaret kentidir. Ülkenin gayrisafi milli hasılasının %40’ını tek başına üreten ilde, çok çeşitli ekonomik faaliyetler yürütülmektedir. Ancak en çok istihdam olanağı sağlayan alan hizmet sektörü ile sanayidir. Şehirde çok küçük alanlarda, modern tarım yöntemleri kullanılarak çeşitli bitkiler yetiştirilmektedir. En çok et ve süt tüketen il olmasına rağmen, şehirde hayvancılık faaliyeti neredeyse hiç yoktur. Bunların aksine, bölgede çok farklı kurum ve kuruluşlar hizmet vermektedir. Örneğin Türkiye’nin en büyük 100 sanayi tesisinin 42’si İstanbul’da yer almaktadır. Büyük sanayi üretimine ek olarak, küçük atölye ve imalathanelerde üretim gece gündüz devam etmektedir. Kiralık ev İstanbul tercihinde bulunmayı düşünenler,  ildeki gelişmiş istihdam olanaklarından faydalanma imkanı elde edecektir. 

İstanbul Kiralık Daire Bakanlara Kentin Demografik Özellikleri 

Başka bir kentten gelerek, kiralık ev İstanbul arayışı içerisine girenler için, şehir hakkındaki bir diğer önemli konu bölgenin demografik özellikleridir. 01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre İstanbul’da 15.067.724 kişi ikamet etmektedir. Bu kişilerin %49.94’ü kadın, geriye kalan %50.06’sı ise erkektir. Kilometrekareye 2836 kişinin düştüğü şehrin Avrupa Yakası, kent nüfusunun %64.72’sine, Anadolu Yakası ise %35.28’ine ev sahipliği yapmaktadır. Hem kent olanaklarına yakın olmak hem de daha sakin bir hayat sürmek isteyenler sahibinden kiralık daire Anadolu Yakası tercihinde bulunmayı düşünebilirler. Dünyanın en kalabalık beşinci şehri olan İstanbul, çok sayıda Anadolu kentinden göç almaktadır. Bu kentlerin başına Sivas, Kastamonu, Ordu, Giresun ve Tokat gelmektedir. Kentte nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu semt ise Güngören’dir. Bu ilçede kilometrekareye 41.333 kişi düşmektedir. Nüfus artış oranının en düşük olduğu ilçe Adalar ve Beşiktaş’tır.İlçe Bilgisi

İstanbul kiralık daire tercihinde bulunmayı düşünenler, öncelikle hangi yakada ikamet etmek istediklerine karar vermelidir. Bu kararı verdikten sonra ortalama üç ilçe belirleyerek araştırmalarını buralarda yoğunlaştırmalıdır. Bu seçimi yaparken, evinizin iş yerinize olan uzaklığını  göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Zira büyük bir arazi üzerine yayılan kentte ikamet edenlerin büyük bir bölümü ulaşımda saatler harcamaktadır. 39 farklı yerleşim biriminden oluşan kentte en çok tercih edilen ilçeler ise aşağıdaki gibidir:

Avrupa Yakası’nda bulunan ilçelerden bazıları;

 • Esenyurt 
 • Küçükçekmece
 • Bağcılar
 • Bahçelievler
 • Sultangazi
 • Gaziosmanpaşa 
 • Esenler 
 • Kağıthane

Anadolu Yakası’nda bulunan ilçelerden bazıları : 

 • Pendik
 • Ümraniye
 • Üsküdar
 • Maltepe
 • Kartal
 • Kadıköy
 • Ataşehir
 • Tuzla 

İstanbul Kiralık Daire Düşünenlere Şehirdeki Emlak Piyasası 

EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan verilere göre, kentte toplam 1.138.698 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı, bir başka deyişle hane halkı sayısı 3.55 olarak hesaplanmıştır. İldeki evlerin ortalama kullanım alanı ise 105 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim kira 16 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Çok daha net bir ifade ile kiralık daire İstanbul arayışı içerisinde olan birinin, ortalama 1635 Türk Lirası kira bedeli ödemeye hazır olması gerekmektedir. Ancak bahsi geçen ortalama bir fiyattır ve konut tipi ile konutun yer aldığı konumdan etkilenmektedir. Örneğin Beşiktaş ilçesindeki 110 metrekarelik ortalama kullanım alanına sahip olan bir evin kirası yaklaşık 2.898 Türk Lirası iken, Tuzla ilçesinde yer alan aynı kullanım alanına sahip dairenin kirası 1.334 Türk Lirası’dır. Konum dışında evin niteliği de fiyat üzerinde belirleyici bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Eşyalı kiralık daire İstanbul da, bahsi geçen ortalama fiyattan daha yukarı bir bedele alıcı bulmaktadır. 

Konut Tipine Göre İstanbul Kiralık Daire Fiyatları 

Hayalinizdeki konut tipine, İstanbul’un hemen hemen her ilçesinde rastlayabilirsiniz. Bu sebeple, tercih edeceğiniz konut tipi ve bu konutun konumuna göre bütçenizi belirlemenizde yarar olacaktır. Konut tipine göre kira bedelleri ise aşağıdaki gibidir: 

 • 1+0, 47 metrekarelik kullanım alanına sahip dairelerin ortalama kirası 1.143 Türk Lirası 
 • 1+1, 70 metrekarelik kullanım alanına sahip dairelerin ortalama kirası 1.361  Türk Lirası 
 • 2+1, 90 metrekarelik kullanım alanına sahip dairelerin ortalama kirası 1.308 Türk Lirası 
 • 3+1, 132 metrekarelik kullanım alanına sahip dairelerin ortalama kirası 1.892Türk Lirası 
 • 4+1, 200 metrekarelik kullanım alanına sahip dairelerin ortalama kirası 3.796 Türk Lirası 
 • 5+1, 225 metrekarelik kullanım alanına sahip dairelerin ortalama kirası 5.008  Türk Lirası 

Eğer İstanbul kiralık daire düşüncenizde kararlı iseniz ve arayışınızı bir adım daha ileriye taşımak isterseniz, kentte yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden kiralık daire İstanbul ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Kiralar artarken, ev arayanlar farklı...

Kiralar artarken, ev arayanlar farklı...

20 Ekim 2021

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

13 Ekim 2021

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

12 Ekim 2021

Erken rezervasyon erken başladı!

Erken rezervasyon erken başladı!

11 Ekim 2021

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Konut satışlarına yeni düzenleme!

11 Ekim 2021

İstanbul Kiralık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Kiralık Daire seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • Gaziantep Şehitkamil Göktürk Mahallesi Satılık Daire
 • Tekirdağ Çerkezköy Fatih Mahallesi Satılık Daire
 • Karaman Karaman Merkez Alişahane Mahallesi Satılık Daire
 • İstanbul Beylikdüzü Kiralık Atölye
 • Tokat Tokat Merkez Soğukpınar Mahallesi Satılık Daire
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
  Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.