Emlakjet

Şırnak Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu
search
Şırnakcancel

Şırnak Satılık Daire Arayanlar İçin Şehir Hakkında Genel Bilgiler

Yeni bir ev sahibi olmak isteyenler için Emlakjet.com’un özel olarak şehirlere yönelik hazırladığı rehberimiz sayesinde her şey çok daha pratik olacak. Ev sahibi olmadan önce yaşayacağınız bölge hakkında pekçok kaynaktan bilgi araştırması yerine şehir rehberimiz ile tek kaynaktan tüm merak edilen bilgilere ulaşabileceksiniz. Şırnak satılık daire arayanlar için hazırladığımız içeriğimizde; şehrin genel özellikleri, iklimi, çevresindeki iller, nüfusu, idari yapısı, hastaneleri, okulları ve bölge konut piyasası hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

 

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Irak ve Suriye’ye sınırı bulunan Şırnak ili, Nuh Peygamberin şehri yani Şehr-i Nuh olarak bilinmektedir. Rivayetlere göre Nuh Tufanından sonra Hz. Nuh’un ilk yerleştiği yer Cizre ilçesi bölgesidir ve onun olduğu iddia edilen türbe bu ilçe içerisinde bulunur. İl topraklarının tarihi tarih öncesi döneme kadar uzandığı bilinmektedir. Arkeolojik kazıların fazla yapılmamış olması sebebiyle tarihsel bilgi eksikliği bulunmaktadır. Şırnak satılık konut arayanlar için ilin çevresinde komşu olduğu diğer iller şunlardır;

 

 • Kuzeyinde Siirt,
 • Kuzeydoğusunda Van,
 • Doğusunda Hakkari,
 • Güneydoğusunda Irak,
 • Güneybatısında Suriye,
 • Batısında Mardin,
 • Kuzeybatısında Batman illeri ile sınırdır.

 

Toplam yüzölçümü 7.172 kilometrekare, rakımı 1400 metredir. 2018 yılı verilerine göre nüfusu 524.190 kişidir. Bu nüfusun yüzde 52,96’sı erkek, yüzde 47,04’ü kadından oluşmaktadır. Şırnak ilinde kilometrekareye 73 kişi olarak nüfus yoğunluğu hesaplanmıştır. 

 

Şırnak Satılık Daire Arayanlar İçin İlin İdari Yapısı

Osmanlının son dönemlerinde Mardin iline bağlı bir kaza olan Şırnak Cumhuriyet döneminde Siirt’e bağlanmıştır. 1990 yılında müstakil il statüsüne kavuşarak Türkiye’nin 73. ilidir. 2019 yılı TÜİK verilerine göre ilin idari yapısını 7 ilçe, 19 belediye, 91 mahalle ve 194 köyden oluşturmaktadır. Şırnak satılık daire tercihi yapabileceğiniz ilçeleri ve il merkezine uzaklıkları şu şekildedir;

 

 • Şırnak Merkez,
 • Cizre İlçesi, il merkezine uzaklığı 49 kilometre,
 • Beytüşşebap İlçesi, il merkezine uzaklığı 121 kilometre,
 • Silopi İlçesi, il merkezine uzaklığı 79 kilometre,
 • İdil İlçesi, il merkezine uzaklığı 78 kilometre,
 • Uludere İlçesi, il merkezine uzaklığı 50 kilometre,
 • Güçlükonak İlçesi, il merkezine uzaklığı 76 kilometre.

 

En çok tercih edilen bölgelerinden biri olan Şırnak Cizre satılık daire ilanlarını incelemek için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Şırnak Satılık Daire Arayanlar İçin Konut Satış Piyasası

İl genelinde toplam 109.212 adet konut bulunmaktadır. Bu konutlarda yaşayan hane halkı sayısı 6,13 kişi olarak hesaplanmıştır. Emlakjet 2019 yılı Mart ayı Bölge Raporu verileirne göre Şırnak satılık daire ortalama alanı 129 metrekare, ortalama birim satış fiyatı 1.147 TL’dir. 

 

 • 3+1 129 metrekare daire satış fiyatı ortalama 147.963 TL’dir.

 

Konutlaşma gün geçtikçe artarken diğer yandan müstakil evlerde yaşam oldukça fazladır. Sizde en çok tercih edilen Şırnak satılık arsa ilanlarını listeleme sayfamızdan inceleyerek kendi yaşam alanınızı inşa edebilirsiniz.

 

Şırnak Satılık Daire Arayanlar İçin İl Ulaşımı

İle ulaşım karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. 2013’te hizmete açılan Şerafettin Elçi Havalimanı cudi ile Gabar dağlarının birleştiği noktaya yakın bir yerde kuruludur ve il merkezine 65 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin her yerine karayolu ile ulaşım mümkün olan şehirde, E-24 karayolu ile Mardin, Siirt ve Hakkari karayolu üzerinden ulaşılabilmektedir. Şırnak Ankara arası 1176 kilometre, İstanbul’a 1663 kilometre uzaklıktadır. İlde en yakın demiryolu ise Siirt’in Kurtalan ilçesinden geçmekte olan Güney Kurtalan Ekspresidir. İl merkezine 147 kilometre uzaklıkta bulunan tren istasyonu ile Ankara, Diyarbakır arasında ulaşım sağlanmaktadır.

 

Şehirin büyük çoğunluğu memur kesimden oluşmaktadır. En gelişmiş ilçesi Cizre’de ulaşım ve sosyal hayat dolayısıyla en çok tercih edilen bölgesi olmaktadır. Sizde en uygun evi bulabilmek için en çok tercih edilen emlakçıdan ya da sahibinden müstakil ev Cizre fiyatları için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

16 Şubat 2024

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

9 Şubat 2024

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

19 Ocak 2024

Emlakjet 2023 Yılı Gayrimenkul Raporu

Emlakjet 2023 Yılı Gayrimenkul Raporu

27 Aralık 2023

2023 Kasım Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Kasım Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Aralık 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.