Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Erzincan Satılık Ev

araması için 21 ilan bulundu
search
Erzincancancel

Erzincan Satılık Konut Düşünenler için Önemli Bilgiler

Erzincan satılık konut arayışında olanlar için, kente dair tüm önemli bilgileri içeren bu yazıyı hazırladık. Yazıyı okuduktan sonra, kafanızdaki soruların cevaplarını bulmuş ve şehri daha yakından tanımış olacaksınız. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat kesiminde yer alan Erzincan ili, doğudan Erzurum, batıda, Sivas, güneyde Tunceli, güneydoğuda Bingöl, güneybatıda Elazığ ile Malatya, kuzeyde Gümüşhane ve Bayburt ve kuzeybatıda ise Giresun illeri ile komşudur. Kent, 11.974 kilometrelik dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur.  Denizden yüksekliği 1.185 metre olan kent, dağlar ve platolardan oluşmaktadır. İpek Yolu üzerinde yer aldığından, tarih boyunca önemini korumuş olan il, bugün Doğu Anadolu’nun en hızlı gelişen şehirlerinden biridir.

 

Erzincan Satılık Konut Arayanlar için Kentin Kısa Tarihi

Erzincan da satılık ev almadan hemen önce, kentin köklü tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız, şehri daha yakından tanımanızı sağlayabilir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara göre, kentte ilk yerleşim M.Ö 3000’li yıllarda gerçekleşmiştir. Kentin bilinen ilk hükümdarı ise Urartular’dır. İpek Yolu üzerinde yer almasından mütevellit, şehir birçok uygarlık için ciddi bir önem arz etmiştir. Bölgede Hititler, Medler, Persler, Makedonlar ve Romalılar da hüküm sürmüştür. Özellikle 7. Yüzyıldan itibaren Bizans-Arap savaşlarına tanıklık eden Erzincan 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Türklerin eline geçmiştir. Bölgede ilk Türk Beyliği olan Mengüçlü Beyliği kurulmuştur. Kent, tarihi boyunca birçok depremle sarsılmıştır. 1939 yılında gerçekleşen depremde 32.938 kişi hayatını kaybetmiştir.

 

Erzincan Satılık Konut Düşünenlere İlçe Bilgisi

2018 Yılı TÜİK Verilerine göre Erzincan’ın nüfusu 226.032 kişiden oluşmaktadır. Bu kişilerin %80’i şehirlerde yaşamakta ve kilometrekareye 19 kişi düşmektedir. Bu sayı merkez ilçede 101’e çıkmaktadır. Kent merkezi ile birlikte 9 ilçeden, 24 belediyeden ve bu belediyelere bağlı 148 mahalle ve 528 köyden oluşmaktadır. Erzincan satılık daire arayışında olanlar, merkez ilçelerden birini tercih edebileceği gibi, şehrin diğer yerleşim yerlerine de bakabilirler. Özellikle Erzincan satılık müstakil ev arayışı aktif bir şekilde devam edenlerin, kent merkezinden biraz uzaktaki semtlere odaklanması şanslarını arttıracaktır. Tüm bunların dışında Erzincan da satılık ev düşünenler, aşağıdaki ilçelerden birini seçebilirler:

 

 • Çayırlı
 • İliç
 • Kemah
 • Kemaliye
 • Merkez
 • Otlukbeli
 • Refahiye
 • Tercan
 • Üzümlü

 

Erzincan Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre, kentte toplam 118.650 ev bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 2,84 olarak hesaplanmıştır. Bölgedeki evlerin ortalama kullanım alanı ise 125 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim fiyat ise 1.361 TL olarak hesaplanmıştır. Daha açık bir şekilde ifade edildiğinde, Erzincan satılık daire tercih edecek bir kişinin yaklaşık 170.125 TL ödemesi gerekeceğini söyleyebiliriz. Ancak konut tipi ve bu konutun bulunduğu lokasyon fiyatı etkilemektedir. Örneğin Erzincan İnönü Mahallesi satılık daire tercihinde bulunmak isteyen bir kişi 166.616 TL öderken, Erzincan satılık daire Ergenekon mahallesi arayışında olanların ortalama 141.625 TL gibi bir bütçeye sahip olması yeterli olacaktır.  Kısacası, evin bulunduğu yer ve sahip olduğu özellikler konut fiyatları üzerinde oldukça belirleyici bir role sahiptir. Bu sebeple bütçenizi bu doğrultuda hazırlamanızı tavsiye ederiz. Son olarak, eğer Erzincan Satılık Konut arayışınızı mutlu sona ulaştırmak isterseniz, bölgede yer alan birçok emlakçıdan yardım alabilir veya EmlakJet listeleme sayfalarında yer alan ilanlara göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Erzincan Satılık Ev fiyatları ve ilanları emlakjet.com'da! Emlakjet.com'da Erzincan Satılık Ev ilanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, en uygun seçeneği pratik bir şekilde bulabilirsin. Sahibinden, ara kat, 2+1, 3+1, dubleks Erzincan Satılık Ev fırsatları emlakjet.com'da!
 • Erzurum Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • Eskişehir İnönü Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Eskişehir Mahmudiye Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Odunpazarı Erenköy Mahallesi Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Eskişehir Sivrihisar Satılık Ev Fiyatları
 • Emlakjet
  Bjk Logo

  BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  iLab

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.