/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Erzincancancel

Erzincan Satılık Ev

araması için 21 ilan bulundu
TÜM İLÇELER

Erzincan Satılık Konut Düşünenler için Önemli Bilgiler

Erzincan satılık konut arayışında olanlar için, kente dair tüm önemli bilgileri içeren bu yazıyı hazırladık. Yazıyı okuduktan sonra, kafanızdaki soruların cevaplarını bulmuş ve şehri daha yakından tanımış olacaksınız. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat kesiminde yer alan Erzincan ili, doğudan Erzurum, batıda, Sivas, güneyde Tunceli, güneydoğuda Bingöl, güneybatıda Elazığ ile Malatya, kuzeyde Gümüşhane ve Bayburt ve kuzeybatıda ise Giresun illeri ile komşudur. Kent, 11.974 kilometrelik dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur.  Denizden yüksekliği 1.185 metre olan kent, dağlar ve platolardan oluşmaktadır. İpek Yolu üzerinde yer aldığından, tarih boyunca önemini korumuş olan il, bugün Doğu Anadolu’nun en hızlı gelişen şehirlerinden biridir.

 

Erzincan Satılık Konut Arayanlar için Kentin Kısa Tarihi

Erzincan da satılık ev almadan hemen önce, kentin köklü tarihi hakkında bilgi sahibi olmanız, şehri daha yakından tanımanızı sağlayabilir. Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara göre, kentte ilk yerleşim M.Ö 3000’li yıllarda gerçekleşmiştir. Kentin bilinen ilk hükümdarı ise Urartular’dır. İpek Yolu üzerinde yer almasından mütevellit, şehir birçok uygarlık için ciddi bir önem arz etmiştir. Bölgede Hititler, Medler, Persler, Makedonlar ve Romalılar da hüküm sürmüştür. Özellikle 7. Yüzyıldan itibaren Bizans-Arap savaşlarına tanıklık eden Erzincan 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Türklerin eline geçmiştir. Bölgede ilk Türk Beyliği olan Mengüçlü Beyliği kurulmuştur. Kent, tarihi boyunca birçok depremle sarsılmıştır. 1939 yılında gerçekleşen depremde 32.938 kişi hayatını kaybetmiştir.

 

Erzincan Satılık Konut Düşünenlere İlçe Bilgisi

2018 Yılı TÜİK Verilerine göre Erzincan’ın nüfusu 226.032 kişiden oluşmaktadır. Bu kişilerin %80’i şehirlerde yaşamakta ve kilometrekareye 19 kişi düşmektedir. Bu sayı merkez ilçede 101’e çıkmaktadır. Kent merkezi ile birlikte 9 ilçeden, 24 belediyeden ve bu belediyelere bağlı 148 mahalle ve 528 köyden oluşmaktadır. Erzincan satılık daire arayışında olanlar, merkez ilçelerden birini tercih edebileceği gibi, şehrin diğer yerleşim yerlerine de bakabilirler. Özellikle Erzincan satılık müstakil ev arayışı aktif bir şekilde devam edenlerin, kent merkezinden biraz uzaktaki semtlere odaklanması şanslarını arttıracaktır. Tüm bunların dışında Erzincan da satılık ev düşünenler, aşağıdaki ilçelerden birini seçebilirler:

 

  • Çayırlı
  • İliç
  • Kemah
  • Kemaliye
  • Merkez
  • Otlukbeli
  • Refahiye
  • Tercan
  • Üzümlü

 

Erzincan Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre, kentte toplam 118.650 ev bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 2,84 olarak hesaplanmıştır. Bölgedeki evlerin ortalama kullanım alanı ise 125 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim fiyat ise 1.361 TL olarak hesaplanmıştır. Daha açık bir şekilde ifade edildiğinde, Erzincan satılık daire tercih edecek bir kişinin yaklaşık 170.125 TL ödemesi gerekeceğini söyleyebiliriz. Ancak konut tipi ve bu konutun bulunduğu lokasyon fiyatı etkilemektedir. Örneğin Erzincan İnönü Mahallesi satılık daire tercihinde bulunmak isteyen bir kişi 166.616 TL öderken, Erzincan satılık daire Ergenekon mahallesi arayışında olanların ortalama 141.625 TL gibi bir bütçeye sahip olması yeterli olacaktır.  Kısacası, evin bulunduğu yer ve sahip olduğu özellikler konut fiyatları üzerinde oldukça belirleyici bir role sahiptir. Bu sebeple bütçenizi bu doğrultuda hazırlamanızı tavsiye ederiz. Son olarak, eğer Erzincan Satılık Konut arayışınızı mutlu sona ulaştırmak isterseniz, bölgede yer alan birçok emlakçıdan yardım alabilir veya EmlakJet listeleme sayfalarında yer alan ilanlara göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

13 Ekim 2021

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

12 Ekim 2021

Erken rezervasyon erken başladı!

Erken rezervasyon erken başladı!

11 Ekim 2021

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Konut satışlarına yeni düzenleme!

11 Ekim 2021

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

Al Capone'un evi 15.5 milyon dolara a...

8 Ekim 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.