Konut Fiyatlarında Yüzde 15’lik Bir Artış Görülecek

İzak Hason Emlak Danışmanlığı kurucusu İzak Hason, faizlerin idüşeceği ile ilgili haberlerin piyasayı canlandırdığını ve yılın ilk sekiz ayındaki satışların son 10 senin yüzde 50 altında olduğunu ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun Bankacılık Sektörü tarafından açıkladığı verilere göre, bankaların kullandırdığı konut kredileri, Ağustos ayı sonunda kamu bankalarının konut kredileri faizlerini yüzde 1.0'in altına düşürmeleriyle ilk iki hafta sonunda 2.1 milyar liralık konut kredisi kullandırılması sonrasında özel bankaların da konut kredisi faizlerini aşağı çekmesiyle, 2018 yılının Ağustos ayındaki 199 milyar 22 milyon liradan, 2019 yılı Temmuz ayı sonunda 178 milyar 741 milyon liraya kadar düşürüldükten sonra aylık yüzde 1.31 artışla 181 milyar 93 milyon lira oldu. Finans Gündem'de yer alan habere göre; konut kredisi kullanımı, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, geçen hafta konut kredisi faizlerini düşürerek, ikinci el dahil tüm konutlar için aylık 0.99'dan başlayan oranlarla, 180 aya kadar vadeli kredi kullanımı sunuyor.

Konut fiyatlarının birkaç ay önce çok düşük olduğunu ve yavaş yavaş yükseliş gösterdiğini belirten bir vatandaş düşüncelerini şu şekilde anlatttı: ''İnsanların faiz oranıyla da alakalı tabi bu ama yani dönemsel olarak hani metroların bitmesi veya bazı yol çalışmalarının bitmesiyle de alakalı olduğunu düşünmüyorum ben sadece faizle alakalı olduğunu düşünmüyorum yani. Mesela Anadolu yakasında çoğu yerde metro var. Metro bitiyor fiyatlar artıyor alıcılar daha çok yukarı çıkıyor yani. Tek faize bağlamıyorum ben her şeyi. Yok, çok etkilediğini düşünmüyorum. Bir bölümünün tamamen yol çalışmaları işte metrolar, yakın kentsel dönüşüme biten ondan sonra yerlerde hani bunların yukarı çıktığını fiyatların daha çok arttığını görüyorum çünkü alıcılar daha çok artıyor. Alıcılar çıkıyor yani alabiliyorlar insanlar şu an öyle düşünüyorum.''

Emlak brokerı İzak Hason konu hakkında şu açıklamalara bulundu: ''Bayramların bitmesi, okulların başlaması, insanların geri dönmesi, yazın bitmesi de zaten bir hareketi beklediğimiz andı ama faizlerin düşmesi de kesinlikle buna bir ivme kazandırdı ama ancak bu demek değil ki fiyatlar artacak veya bir şeyler olacak bir anda kiralık kalmalı sadece piyasada şu an kiralık ev Bağdat Caddesi ve civarında neredeyse yok denecek kadar az. Böyle ciddi bir problem var. Satılıklarda da önümüzdeki iki sene içinde yüzde 10 ila 15 aralığında bir yukarı doğru çıkma gözlemlenebilir diye düşünüyorum. Bununla ilgili hesap şuydu; normalde ev satın alacak olan kişi o evi kiraladığında diyelim ki 4 bin lira kira geliri varsa, 1 milyon 200 bin liralık bir yerin bunun üç ya da dört katı kadar bankadan faiz alabiliyor. Bu yüzden, çok işe gelen bir durum değildi aslında ev almak. Kiraya geçmek çok daha mantıklı görülüyordu; özellikle ikinci evi almak ya da yatırım için almak anlamında. Fakat şimdi faizler de biraz düşünce kiralar da biraz artınca aradaki fark biraz kapandı. Bir de fiyatların biraz daha yükseleceği konusu gündemde olduğundan sanki bu ara biraz kapanacak ve son iki, üç ay, hani yılbaşına doğru ve önümüzdeki sene satılıklarda bir hareket beklendiği ortada, ki ben bundan üç, dört yıl önce bir çok kanalda bahsetmiştim ki, fiyatlar yüzde 50'ye varan indirimler olacak demiştim. Hatta bir emlakçı olarak kimse ev almasın diyenlerden biriydim. Şu anda da önümüzdeki iki sene içinde fiyatların yüzde 15 ila 20 aralığında artacağını düşünüyorum. Şu an ev almanın tam zamanı. Hani bunu her zaman diyen biri değilim bu yüzden bunu çok rahat söyleyebilirim. Çok klişedir ama bunu uzun uzun programda anlatmıştım asla ev alınmamalı diyordum ben 3 - 4 sene önceki piyasada. Şu anda ev almanın tam zamanıdır. Burada ki bizim asıl satıcı kitlemiz müteahhitler. Ev alıp o binayı yapıp satan kitle olduğu için zaten onlar amacı satıp başka bir yere geçmek veya başka bir projeye geçmek anlamında olduğu için onlar zaten satmak istiyor. Alıcılarda onlardan almanın tam zamanı. Normal satan insanlar zaten çok sıkışık olmadıkça veya o ev fazlalık olmadıkça zaten satmıyor hiç kimse bu dönem için. Fiyatların artmasını onlar bekliyorlar. Bunun dışındakilerde zaten onlar satacak onlar da alacak. Konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle satın almaların artacağını söyleyen bir vatandaş, 'Faiz düşünce paralar olduğu yerde erir. Ev fiyatları artar. Ev fiyatları uygun. Benim de var satılık, ev çok büyük beğeniliyor ama fiyatta biraz takılıyorlar' dedi.

0 Takipçi