Türkiye'deki 18 Bin Kaçak Bina Yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'deki yapı stokunun yüzde 45-50'sinin depreme hazır durumda olduğunu söyledi. Kurum, ''Türkiye'de 21 bin kaçak yapı var. Bunların 3 bin 300'ünü yıktık ve yıkmaya da devam edeceğiz'' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm ve kaçak yapılaşma ile mücadeleyle ilgili açıklamalarda bulundu. Sabah Gazetesi'nin haberine göre; 18 yıllık AK Parti iktidarı boyunca hastane, yol, okul, üniversite, toplu konut, içme suyu, atık su arıtma tesisi gibi projeler için İstanbul'a 86 milyar lira yatırımda bulundukları ve 22.5 milyar liralık daha yatırımın sürdüğünden bahseden Kurum, "Ankara'da 93 milyar lira tamamlanan, devam eden 7 milyar lira, İzmir'de tamamlanan 70 milyar lira, devam eden 17 milyar lira yatırım kararı aldık. Şehirlere gittiğimizde acil ihtiyaçlara göre planlama yapıyoruz. Sadece AK Partiye oy verenlere hizmet eden bir anlayışı benimsemedik. Sayın Cumhurbaşkanımızdan öğrendiğimiz şekilde hiç kimseyi ötekileştirmeden tüm milletimize aynı şekilde hizmet götürüyoruz" diye konuştu. Depremle mücadeleyle ilgili devam kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşan kurum şu açıklamalarda bulundu: Ülkede 1.5 milyon konutun acil dönüştürülmesi lazım. Aciliyet gerektiren binalar 6-7 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Toplamda 8.5 milyon konut kentsel dönüşüm kapsamına giriyor. Ama bunların bir bölümünde aciliyet yok. Şu an Türkiye'deki yapı stokunun yüzde 45-50'si depreme hazır. Yıllık dönüşümde 300 bin konut hedefi koyduk. 2023'e kadar bunu yapacak becerimiz var. "Bunun yüzde 15'ini yani 50 bin konutu biz yapalım geri kalanı özel sektör yapsın" dedik. Kentsel dönüşüm için yüzde 50'ye kadar faiz desteğini İller Bankası'ndan kredi olarak verebiliyoruz. 4 milyar lira paramız var. Bir belediye gelsin "Kentsel dönüşüm yapacağım yüzde 50 faiz desteği istiyorum" desin, para hazır.

‘’1 milyon 300 bin konutun dönüşümü sağlandı’’

Kentsel dönüşümün yanı sıra bina güçlendirmesinin de önünü açacak düzenleme hazırladık. Kentsel dönüşümde tüm Türkiye'de 65 bin konutun yapımını başlattık. Bunun 25 bini İstanbul'da. Kartal'da yıl sonunda bitiriyoruz. Kağıthane, Avcılar, Esenler, Güngören, Bahçelievler, Tuzla'da dönüşüm çalışmalarına başladık. Esenler'deki 60 bin konutluk örnek bir proje olacak. Şimdiye kadar 1 milyon 300 bin konutun dönüşümü sağlandı. Bakanlık olarak kira yardımı, hibe, faiz desteği ve kamulaştırma desteğine 13 milyar TL harcadık.Kaçak yapılaşmaya kesinlikle göz açtırmayacağız. Kanuna, kurallara uygun hareket etmeliyiz. Belediye başkanlarımızın kaçak yapılara müsaade etmemesi gerekiyor. Bakıyorsunuz Bodrum'da Çeşme'de yatırımcı yapması gereken imar hakkından çok daha fazla inşaat yapıyor. Doğal güzelliğe neler yapmışlar. Gittik kaçak yapıları yıktık, doğal güzelliğine kavuşturduk. Mezar gibi projeler yapılmış. "Yıkmazsanız gelir resen yıkarız" diyoruz. Aynı şekilde Karadeniz'de Fırtına Vadisi'nde ve Ayder'de de kaçak yapılar yıkıldı. Türkiye'de 21 bin kaçak yapı var. Bunların 3 bin 300'ünü yıktık ve yıkmaya da devam edeceğiz. SİT alanlarındaki kaçak yapı yaklaşık 4 bin. Bunlarında bin 400'ü için suç duyurusunda bulunduk, 423'ünü yıktık, kaçak yapıları yıkımlarımızda aralıksız devam ediyor. İmar denetçisi sayısını 2 bin 100'e çıkardık. Kısa vadede hedeflerinin bu sayıyı 3 bine çıkaracağız.

‘’Boğaz bölgesi korunacak’’

Dünyanın incisi dediğimiz İstanbul Boğazı'na zarar verecek hiçbir adımı atmayız. Burada bir yetki alma verme meselesi söz konusu değil. Tamamen Boğazın tarihi siluetini, doğal güzelliklerini öne çıkaracak, yeşil alanlarını artıracak, kaçak yapılaşma ile mücadele edecek bir düzenleme öngörülüyor. Sarıyer'e Beykoz'a bakıyorsunuz oradaki binlerce vatandaş yeşil alan üzerine konutlarını yapmış oturuyorlar. Bunları ne yıkabiliyoruz, ne bir şey yapmalarına müsaade ediyoruz. Yapı kayıt belgesini almış binlerce bina var burada. Hem ön görünüm, hem geri görünüm hem etkilenme bölgeleri içinde doğal güzelliği koruyacak adım atmak istiyoruz.

0 Takipçi