Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Trabzon Kiralık Ev

araması için 101 ilan bulundu
search
Trabzoncancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Trabzon Kiralık Konut Düşünenler için İl Rehberi

Trabzon kiralık konut arayışınızda, aklına takılan soruların cevaplarını bulmak için saatlerce araştırma yapmanıza gerek yok. Kentin coğrafi özelliklerinden ekonomik durumuna, ilçelerinden emlak piyasasına kadar çok çeşitli konuya yer verdiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra, şehir hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

 

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Trabzon ili, Karadeniz kıyı şeridi ile Zigana Dağları arasında yer almaktadır. Kentin batısında Giresun’un Eynesil ilçesi, güneyinde Gümüşhane’ye bağlı Torul ilçesi ile Bayburt, doğusunda ise Rize iline bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri bulunmaktadır. Kent, Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş ikinci şehridir. 2012 yılında çıkan bir kanun ile büyükşehir belediyesi ünvanına kavuşan Trabzon’un yüzölçümü 4.662 kilometrekaredir. 

 

Trabzon Kiralık Konut Arayanlara Kentin Ekonomik Yapısı 

Başka bir şehirden gelerek, Trabzon kiralık ev arayışı içerisine giren kişiler kentin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmayabilirler. Çok çeşitli ekonomik faaliyetin yürütüldüğü Trabzon’da, yerel halkın geçim kaynağı tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ormancılıktır. İklim şartları sebebiyle çok çeşitli sanayi bitkilerinin üretilebildiği kentte, çay, patates, mısır, fındık, tütün yetiştirilmektedir. Şehirde 40 milyona yakın fındık ağacı bulunmaktadır. Kentteki tarım arazilerinin hemen hepsi ekilip, biçilmektedir. Bol yağış sebebiyle otlakların oldukça gür olduğu Trabzon’da, sığır, koyun, kıl keçisi ve kümes hayvanı beslenmektedir. Ayrıca Trabzon’da sanayi hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bölgede irili ufaklı 1500’e yakın sanayi tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerde, bölgede üretilen  tarımsal ürünler işlenmekte ve iç pazarın ihtiyacını karşılamak üzere ülkemizin hemen her yerine gönderilmektedir. 

 

Trabzon Kiralık Konut Tercih Edeceklere Kentin Demografik Durumu

Trabzon merkez kiralık daire arayışında olanlar için küçük bir uyarıda bulunmak gerekmektedir. Kent, büyükşehir belediyesi ünvanına kavuştuktan sonra merkez ilçe Ortahisar olarak kabul edilmiştir. Dolayısı ile, arayışınızı bu bölgede yoğunlaştırmanız daha doğru olacaktır. Trabzon’da kiralık daire tutmadan önce, şehrin demografik yapısı ve ilçeleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. 2019 Yılı TÜİK Verilerine göre kent nüfusu 807.903 kişiye ulaşmıştır.. Kent nüfusu bir önceki yıla göre 21.577 kişi artmıştır. İlde kilometrekareye 173 kişi düşmektedir. Bu sayı Ortahisar ilçesinde 1351’e çıkmaktadır. Kent, 18 ilçe ve bu ilçelere bağlı belediyeler ile 704 mahalleden oluşmaktadır. Trabzon kiralık daire düşünenler tercihlerini kentin on büyük ilçesinden yana kullanabilirler:

 

 • Ortahisar
 • Akçaabat
 • Araklı
 • Of
 • Yomra
 • Arsin
 • Vakfikebir 
 • Sürmene
 • Maçka 
 • Beşikdüzü 

 

Trabzon Kiralık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre, kentte toplam 486.980 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı 3.57 olarak hesaplanmıştır. Trabzon’da kiralık daire ortalama 140 metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim kira ise 6 Türk Lirası’dır. Kısacası bölgedeki evlerin kira bedelleri yaklaşık 833 Türk Lirası’dır. Ancak bu bedel, seçilen konut tipine ve lokasyona göre farklılaşmaktadır. Örneğin Trabzon Aydınlıkevler kiralık daire düşünen bir kişinin, en az 853 Türk Lirası ödemesi gerekecektir. Konut tipine göre kira bedelleri aşağıdaki gibidir :

 

 • 1+1, 55 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 757 Türk Lirası 
 • 2+1, 100 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 637  Türk Lirası
 • 3+1, 150 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 864  Türk Lirası 

 

Eğer Trabzon kiralık konut düşüncenizde kararlı iseniz, bölgedeki emlakçılardan birine danışabilir veya Trabzonda yazlık kiralık evler gibi ilanların da yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

15 Mayıs 2023

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

2 Mayıs 2023

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

2 Mayıs 2023

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

2 Mayıs 2023

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

2 Mayıs 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.