/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Trabzoncancel

Trabzon Kiralık Ev

araması için 253 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Trabzon Kiralık Konut Düşünenler için İl Rehberi

Trabzon kiralık konut arayışınızda, aklına takılan soruların cevaplarını bulmak için saatlerce araştırma yapmanıza gerek yok. Kentin coğrafi özelliklerinden ekonomik durumuna, ilçelerinden emlak piyasasına kadar çok çeşitli konuya yer verdiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra, şehir hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

 

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Trabzon ili, Karadeniz kıyı şeridi ile Zigana Dağları arasında yer almaktadır. Kentin batısında Giresun’un Eynesil ilçesi, güneyinde Gümüşhane’ye bağlı Torul ilçesi ile Bayburt, doğusunda ise Rize iline bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri bulunmaktadır. Kent, Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş ikinci şehridir. 2012 yılında çıkan bir kanun ile büyükşehir belediyesi ünvanına kavuşan Trabzon’un yüzölçümü 4.662 kilometrekaredir. 

 

Trabzon Kiralık Konut Arayanlara Kentin Ekonomik Yapısı 

Başka bir şehirden gelerek, Trabzon kiralık ev arayışı içerisine giren kişiler kentin ekonomik durumu ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmayabilirler. Çok çeşitli ekonomik faaliyetin yürütüldüğü Trabzon’da, yerel halkın geçim kaynağı tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ormancılıktır. İklim şartları sebebiyle çok çeşitli sanayi bitkilerinin üretilebildiği kentte, çay, patates, mısır, fındık, tütün yetiştirilmektedir. Şehirde 40 milyona yakın fındık ağacı bulunmaktadır. Kentteki tarım arazilerinin hemen hepsi ekilip, biçilmektedir. Bol yağış sebebiyle otlakların oldukça gür olduğu Trabzon’da, sığır, koyun, kıl keçisi ve kümes hayvanı beslenmektedir. Ayrıca Trabzon’da sanayi hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bölgede irili ufaklı 1500’e yakın sanayi tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerde, bölgede üretilen  tarımsal ürünler işlenmekte ve iç pazarın ihtiyacını karşılamak üzere ülkemizin hemen her yerine gönderilmektedir. 

 

Trabzon Kiralık Konut Tercih Edeceklere Kentin Demografik Durumu

Trabzon merkez kiralık daire arayışında olanlar için küçük bir uyarıda bulunmak gerekmektedir. Kent, büyükşehir belediyesi ünvanına kavuştuktan sonra merkez ilçe Ortahisar olarak kabul edilmiştir. Dolayısı ile, arayışınızı bu bölgede yoğunlaştırmanız daha doğru olacaktır. Trabzon’da kiralık daire tutmadan önce, şehrin demografik yapısı ve ilçeleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. 2019 Yılı TÜİK Verilerine göre kent nüfusu 807.903 kişiye ulaşmıştır.. Kent nüfusu bir önceki yıla göre 21.577 kişi artmıştır. İlde kilometrekareye 173 kişi düşmektedir. Bu sayı Ortahisar ilçesinde 1351’e çıkmaktadır. Kent, 18 ilçe ve bu ilçelere bağlı belediyeler ile 704 mahalleden oluşmaktadır. Trabzon kiralık daire düşünenler tercihlerini kentin on büyük ilçesinden yana kullanabilirler:

 

 • Ortahisar
 • Akçaabat
 • Araklı
 • Of
 • Yomra
 • Arsin
 • Vakfikebir 
 • Sürmene
 • Maçka 
 • Beşikdüzü 

 

Trabzon Kiralık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre, kentte toplam 486.980 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı 3.57 olarak hesaplanmıştır. Trabzon’da kiralık daire ortalama 140 metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim kira ise 6 Türk Lirası’dır. Kısacası bölgedeki evlerin kira bedelleri yaklaşık 833 Türk Lirası’dır. Ancak bu bedel, seçilen konut tipine ve lokasyona göre farklılaşmaktadır. Örneğin Trabzon Aydınlıkevler kiralık daire düşünen bir kişinin, en az 853 Türk Lirası ödemesi gerekecektir. Konut tipine göre kira bedelleri aşağıdaki gibidir :

 

 • 1+1, 55 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 757 Türk Lirası 
 • 2+1, 100 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 637  Türk Lirası
 • 3+1, 150 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 864  Türk Lirası 

 

Eğer Trabzon kiralık konut düşüncenizde kararlı iseniz, bölgedeki emlakçılardan birine danışabilir veya Trabzonda yazlık kiralık evler gibi ilanların da yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Trabzon Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.