Doğalgaza, elektriğe zam ve yüksek kira öğrencileri merkezden uzaklaştırdı!

Emlakjet Öğrenci Kiralık Daire Piyasası analizini yayınladı. Analize göre Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar gibi şehrin köklü merkezlerinde talepler yoğun olsa da, bu yıl öğrenciler Bahçelievler, Fatih, Maltepe, Kartal ve Avcılar gibi ulaşım imkanı olan ve daha uygun kira bulabildikleri ilçelere yöneldi. Bunda merkezdeki yüksek kiralar kadar ekonomideki seyir ile doğalgaz ve elektriğe gelen % 9’luk zammın da payı büyük. Öğrencilerin aradığı bölgeler arasında en uygun ortalama kiralık ilan değerleri 1.450 TL ile Bahçelievler olurken, onu 1.550 TL ile Kartal, 1.650 TL ile Maltepe izliyor

İstanbul’da Ağustos döneminden itibaren canlanan ve özellikle öğrenci talepleriyle öne çıkan kiralık daire piyasasında her daim öne çıkan ilçeler, üniversitelerin bulunduğu Bahçelievler, Küçükçekmece, Kadıköy, Şişli, Maltepe, Üsküdar, Kartal, Fatih, Ataşehir, Sarıyer, Beşiktaş , Bakırköy, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Beykoz ilçeleri... Ancak Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter’in verdiği bilgiye göre, taşlar öğrenci piyasasında bu yıl bir miktar yerinden oynadı.

Doğalgaza, elektriğe zam ve yüksek kira öğrencileri merkezden uzaklaştırdı!

Beşiktaş, Kadıköy , Üsküdar gibi şehrin köklü merkezlerinde taleplerin her zaman yoğun olduğunu belirten Kunter, “Özellikle Beşiktaş ve Kadıköy'de artan kira bedellerine erişmekte zorlanan öğrenciler, taleplerini şehre ulaşımı kolay olan alternatif bölgelere çevirdi. Üniversitelere yakın lokasyonlar arasında Emlakjet üzerinden en çok arananların başında bu yıl Bahçelievler var. İstanbul Kültür Üniversitesi Şirinevler Kampüsü, Marmara Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü ve Okan Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü bu ilçede yer alıyor. Öğrencilerin bu ilçeyi aramalarında Emlakjet’taki kiralık daire ilanlarında en uygun ortalama kira değerinin 1.450 TL ile Bahçelievler’de olmasının etkisi var. Emlakjet verilerine göre, kiralık daire aramalarında Bahçelievler ’i sırayla Fatih, Kartal, Şişli, Maltepe ve Üsküdar-Kadıköy ve Küçükçekmece takip ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Kunter, bu yıl öğrencilerin Bahçelievler, Fatih, Maltepe, Kartal ve Avcılar gibi ulaşım imkanı olan ve daha uygun kira bulabildikleri ilçelere yönelmesinde merkezdeki yüksek kiralar kadar son dönemde ekonominin izlediği seyir ile doğalgaz ve elektriğe gelen % 9’luk zammın da payının büyük olduğunu sözlerine ekledi.

Üniversitelerin arama yaptıkları ilçeler ve Emlakjetteki ortalama metrekare ilan değerleri

Beşiktaş 3.000 TL

Sarıyer 2.750 TL

Bakırköy 2.950 TL

Şişli 2.650 TL

Kadıköy 2.400 TL

Beyoğlu 3.100 TL

Fatih 1.900 TL

Üsküdar 2.100 TL

Zeytinburnu 2.000 TL

Ataşehir 1.875 TL

Maltepe 1.650 TL

Beykoz 1.950 TL

Bahçelievler 1.450 TL

Kartal 1.550 TL

Küçükçekmece 1.675 TL

Yakınında Ara ile öğrenciler en çok bu üniversitelere yakın evleri aradı

Üniversite öğrencileri için kiralık daire aramasında ulaşım imkanları ve uygun fiyat iki önemli kriter. Özellikle metro ve metrobüsle ulaşılabilecek kampüsler, en çok aranan lokasyonlar... Burada 2018 yılının ilk yarısında kullanımını ikiye katlayan ve Emlakjet’in sektöre getirdiği en önemli yenilik olan ‘Yakınında Ara’ özelliği, öğrencilere önemli bir rehber oldu. Karmaşık arama sürecini tek adıma indirerek hızlı, kolay ve keyifli bir konut arama deneyimi sunan özellik, arama kutusuna istenilen okulun ya da hastane, metro durağı, AVM gibi merkezlerin ismini yazarak en yakın ilanlara ulaşmayı mümkün kılıyor. Öğrenciler aradıkları evle ilgili pek çok seçeneği nokta atışı bulabiliyor.

Öğrencilerin Emlakjet’te ‘yakınında’ en çok ev aradığı üniversiteler ise şöyle:

· İstanbul Üniversitesi - Avcılar Kampüsü

· Marmara Üniversitesi - Göztepe Yerleşkesi

· İzmir Ekonomi Üniversitesi

· Mersin Üniversitesi

· Akdeniz Üniversitesi

· Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü

· Mersin Üniversitesi

· Dokuz Eylül Üniversitesi - Tınaztepe Yerleşkesi

· İTÜ Taşkışla Kampüsü

· Bilgi Üniversitesi

· Ege Üniversitesi

· Bahçeşehir Üniversitesi

· Boğaziçi Üniversitesi Hisarüstü Metro İstasyonu


Emlakjet Haber - Nihal Yuvacan


Doğalgaza, elektriğe zam ve yüksek kira öğrencileri merkezden uzaklaştırdı!_1

Emlak sektöründe gündemi takip edebileceğiniz, hayalinizdeki evi tek adımda bulabileceğiniz yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet uygulamasını indirin .
0 Takipçi