İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları Değişti

İkinci el konutlar için daha önce azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile kredi imkanı sunulmuştu. Yeni düzenleme ile faiz oranı yükseltildi.

Kamu bankalarının 2 Haziran’da yürürlüğe aldığı ‘ avantajlı konut kredisi ’ paketi ikinci el konutlar için yeniden güncellendi. Buna göre, ikinci el konutlar için sunulan 0.74 vade oranı 3 haftadır 0.79 olarak uygulanmaktaydı. Yapılan yeni düzenleme ile ikinci el konutlar için paket kapsamında faiz oranı 0.87’ye yükseltildi. Tüm konutlar için geçerli olan 12 aylık ödemesiz dönem uygulamasında ise sona gelindi. İkinci el konut piyasasını etkileyen bir diğer düzenleme de vade süresi oldu. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; 180 aya kadar kullandırılan kredilerin süresi, ikinci el konutlar için 120 aya düşürülmüştü. Yapılan düzenleme ile gayrimenkul piyasasının yeni yatırımlarla canlanması, ekonomiye katkının artırılması ve tüketicinin depreme karşı yeni konutlara talep oluşturması için birinci el konutların daha cazip hale getirilmesi amaçlanıyor.

Konut satışları arttı

Koronavirüs salgınında normalleşme sürecine geçiş ile ‘ avantajlı konut kredisi paketi ' kamu bankaları tarafından hayata geçirildi. Yeni konutlar için 15 yıla varan vadede, 0.64 faiz oranı ile kredi fırsatı sunulurken, ikinci el konutlar için 10 yıla varan vadede, yüzde 0.87 faiz oranı sunuluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 152 artış göstererek 58 bin 632 olsa da toplam konut satışları içindeki payı yüzde 31 oldu. İkinci el konut satışları ise 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 245 arttı ve 131 bin 380 olarak kaydedildi.