/static/img/logo.svg
search
Şanlıurfacancel

Şanlıurfa Kiralık Daire

araması için 211 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Şanlıurfa Kiralık Daire Ararken Yol Gösterecek İlçe Rehberi

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Orta Fırat bölümünde bulunan Şanlıurfa İlçesi Kuzeyinde Diyarbakır ve Adıyaman, Doğusunda Mardin, Batısında Gaziantep ve Güneyinde de Suriye ile komşudur. Yüzölçümü 19.615 kilometre kara olan Şanlıurfa’nın hangi ilçesinde yaşamak isteyeceğinize öncelikle karar vererek ev arama işleminizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu sebeple Şanlıurfa kiralık daire arayanlara yol göstereceğini düşündüğümüz ilçe rehberini sizlerle paylaşıyoruz.

 

Şanlıurfa İlinin İlçeleri

 

  • Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi: 1144 senesinde yöre Urfa’nın Zenginler tarafından işgal edilmesi ile Musul Atabeyliği’ne bağlanmış ve sonrasında Anadolu Selçukluları ile Eyyubiler arasında paylaşılmıştır. 1921 ve 1926 senelerinde sırası ile önce Tatarlar, sonra da Moğollar tarafından tahrip edilen Akçakale ilçesi sınır çizilmeden önce Beyaz Tepe olarak adlandırılıyordu. Akçakale olarak 1921 senesinde sınır tespitinin ardından tanınan İlçe de 73 köy ve 1 adette bucak yer alıyor. 2000 senesinde yapılan nüfus sayımı sonucunda ilçede 38.088 kişinin yaşadığı kaydedilmiş.

 

  • Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi: Bizans İmparatorluğunun ilk dönemlerinde Tella olarak tanınan Viranşehir İlçesi, sonra imparator Konstantin tarafından şehirlerin adları ile değiştirildi. İlçeye Konstantina adı verildi. 660’larda Emeviler, 750’lerde de Abbasiler ve Hamdaniler arasında el değiştiren Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi, Türkmenler tarafından son kez kurularak Ören şehir adını almıştır. 1517 senesinde Osmanlı topraklarına katılan Viranşehir, 1924 yılında Urfa'ya, 1792'den sonra da Mardin'e bağlanarak ilçe statüsüne getirilmiştir. Merkez İle 90 kilometre uzaklıkta bulunan ilçede 1 adet bucak, 98 adet köy ve 204 adette mezra bulunuyor.

 

  • Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi: Emlakçıdan veya sahibinden Şanlıurfa kiralık daire arayanların işini kolaylaştırabilecek ilçe rehberimize Siverek İlçesi ile devam ediyoruz. Bölgede yapılan bir takım arkeolojik kazılar sonucunda Milattan Önce 3000 yıllarına ait buranın yerleşim yeri olduğu tespit edilmiştir. Hitit, Arami, Persi Med, Hurri-Mitanni, Keldani ve Asur egemenliğine geçen Siverek İlçesi sonraki yıllarda Büyük İskender'in istilasına da maruz kalmıştır. Yıllar içerisinde Selçuklu, Safevi, Eyyubiler ve Bizans hakimiyetlerinde el değiştiren Siverek İlçesi 1517 senesinde ise Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde Diyarbakır İline bağlı bir olan Siverek, 1926 senesine gelindiğinde Urfa'ya bağlanarak ilçe statüsüne getirilmiştir. İlçede 98 adet köy, 6 adet Bucak ve 375 adette mezra bulunuyor. Şanlıurfa İl merkezine uzaklığı ise 91 kilometredir.  

 

  • Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi: Fırat Nehri’nin kıyısında, Yakın Doğu'nun büyük ticari yollarının kavşağında yer alan ve Şanlıurfa’nın güzel ilçelerinden olan Birecik’te Mezra ve Ayran isimli 2 kasaba, 89 mezra ve 63 köy bulunuyor. 1515 senesinde Osmanlı topraklarına katılan Birecik asıl 10 Temmuz 1920 tarihinde kurtuluşunu ilan ederek hürriyetine kavuşmuş bir ilçemizdir. İl merkezinin 90 kilometre batısında yer alan Birecik 1923 senesinde ilçe olmuştur.

 

  • Şanlıurfa’nın Bozova İlçesi: 1526 senesinde Osmanlıların eline geçen Bozova Osmanlılar tarafından Bozabad, Türkmenler tarafından da Yaylak olarak adlandırılmış ve en son Bozova olarak ilçe haline dönüşmüştür. Bozova Şanlıurfa kiralık daire arayanlar için ilçede 2 bucak, 99 mezra ve 79 köy bulunuyor.

 

Şanlıurfa’da yukarıda saymış olduğumuz ilçelerin dışında; Ceylanpınar İlçesi, Suruç İlçesi, Halfeti İlçesi ve Harran İlçesi olmak üzere toplamda 9 adet ilçe bulunuyor. Sitemizde yer alan Şanlıurfa merkez kiralık daire, eşyalı kiralık daire ve diğer tüm seçenekleri inceleyerek her biri ayrı bir tarihe sahip olan Şanlıurfa İlçelerinden birinde yaşam alanınızı oluşturabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Faiz İndirimlerinin İlk Etkisi Konut ...

Faiz İndirimlerinin İlk Etkisi Konut ...

20 Eylül 2019

7 Banka Konut Kredi Faiz Oranlarını D...

7 Banka Konut Kredi Faiz Oranlarını D...

19 Eylül 2019

TÜİK Konut Satış İstatistikleri Ağust...

TÜİK Konut Satış İstatistikleri Ağust...

18 Eylül 2019

Emlakjet, Kocaeli Emlakçılar Esnaf ve...

Emlakjet, Kocaeli Emlakçılar Esnaf ve...

18 Eylül 2019

Bankalarla Anlaşan İnşaat Firmalarınd...

Bankalarla Anlaşan İnşaat Firmalarınd...

17 Eylül 2019

Şanlıurfa Kiralık Daire
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.